koodari/työpaikkahaastattelut

xxxxxxz

Morjensta pöytään!

Tässä ihmettelen minkätyyppisiä koodauspähkinöitä noissa (java-)ohjelmoijan työpaikkahaastatteluissa tyypillisesti käydään läpi

Osaako/jaksaako kukaan jakaa kokemuksiaan, mielellään trollivapaasti

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkari32

      Osassa firmoista on ohjelmointitehtävä, osassa ei ole. Tehtävän vaikeustaso vaihtelee. Se voi olla haastattelussa paperille tehtävä pikku pähkinä. Voi joutua selittämään mitä joku koodi tekee, tai sitten voi olla tehtävä jossa kerrotaan miten toteutetaan jokin toiminto. Joskus voi olla kotona toteutettava tehtävä joka palautetaan myöhemmin.

      Mene rohkeasti haastatteluun, siellä se selviää.

      Nimimerkillä kokemusta on. Parin vuoden aikana on tullut kierrettyä haastatteluita reilusti yli kymmenen. Paikkaa ei ole löytynyt.

    • Kohtatyössätaas

      Mulla piti viimeksi selittää, mitä tietty koodinpätkä tekisi. Pätkä oli tulostettu paperille. Oleellista oli huomata, mitä koodin oli ajateltu tekevän ja missä kaikissa asioissa siinä oli virhe. Sain paikan. Tosin koodi ei ollut Javaa.

      Yhdessä paikassa oli myös koodia näytetty kuvaruudulla. Sitten kone sammutettiin. En tiedä, oli kyse tahallisesta sammutuksesta, tuliko järjestelmään sattumalta joku vika tai oliko kone ajastettu ohjelmallisesti sulkeutumaan parinkymmenen sekunnin jälkeen. Muistin jotain koodista, mutta en saanut paikkaa.

      Oleellista on kai olla oma itsensä ja tulkita koodia niin hyvin kuin osaa tai tehdä joku pieni tehtävä jotenkin järkevästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1555
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      153
      1289
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      64
      1071
    7. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      928
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      916
    Aihe