koodari/työpaikkahaastattelut

xxxxxxz

Morjensta pöytään!

Tässä ihmettelen minkätyyppisiä koodauspähkinöitä noissa (java-)ohjelmoijan työpaikkahaastatteluissa tyypillisesti käydään läpi

Osaako/jaksaako kukaan jakaa kokemuksiaan, mielellään trollivapaasti

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkari32

      Osassa firmoista on ohjelmointitehtävä, osassa ei ole. Tehtävän vaikeustaso vaihtelee. Se voi olla haastattelussa paperille tehtävä pikku pähkinä. Voi joutua selittämään mitä joku koodi tekee, tai sitten voi olla tehtävä jossa kerrotaan miten toteutetaan jokin toiminto. Joskus voi olla kotona toteutettava tehtävä joka palautetaan myöhemmin.

      Mene rohkeasti haastatteluun, siellä se selviää.

      Nimimerkillä kokemusta on. Parin vuoden aikana on tullut kierrettyä haastatteluita reilusti yli kymmenen. Paikkaa ei ole löytynyt.

    • Kohtatyössätaas

      Mulla piti viimeksi selittää, mitä tietty koodinpätkä tekisi. Pätkä oli tulostettu paperille. Oleellista oli huomata, mitä koodin oli ajateltu tekevän ja missä kaikissa asioissa siinä oli virhe. Sain paikan. Tosin koodi ei ollut Javaa.

      Yhdessä paikassa oli myös koodia näytetty kuvaruudulla. Sitten kone sammutettiin. En tiedä, oli kyse tahallisesta sammutuksesta, tuliko järjestelmään sattumalta joku vika tai oliko kone ajastettu ohjelmallisesti sulkeutumaan parinkymmenen sekunnin jälkeen. Muistin jotain koodista, mutta en saanut paikkaa.

      Oleellista on kai olla oma itsensä ja tulkita koodia niin hyvin kuin osaa tai tehdä joku pieni tehtävä jotenkin järkevästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe