paljonko?

Olen uusi tällä alalla enkä tiedä mistään mitään. Paljonko nää DVD-vehkeet oikein maksaa? Semmoinenjolla voi katsella vuokrattuja DVD-levyjä jne. Entäpäs onko sellaista että voipi nauhoittaa telkasta DVD-lle jonkun elokuvan? oon kuullut että olisi semmoisiakin joilla voi vanhan videon muuttaa DVD:lle. Onko joku saitti jossa olisi lisätietoja DVD-asioista?
3227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Halvimmat pelkästään DVD-video ym levyjä toistavat laitteet maksavat tänään jopa alle 100 euroa. Merkit yleensä vähemmän tunnettuja eikä niiden toimivuus ja kesto ole hyvin tunnettu ainakaan meillä.

Tallentavia DVD-laitteita saa myös jo alle 300 eurolla ja kalleimmat, joissa on myös kiintolevytallennus maksavat 1000 eurosta ylöspäin. Tietenkin eri merkkiä ja toimintoja löytyy siltä väliltä eri hinnoin. Löytyy myös DVD/video yhdistelmälaitteita toistoon ja erikseen myös tallennukseen, jotka ovat kalliimpia. Voihan myös tallentavan DVD-soittimen yhdistää scart-kaapelilla videoon ja näin kopioida omia tallenteita eri tallennusmuotoon.

Jos on netti käytössä niin pelkillä laitemerkeillä löytyy googlen hakukoneen kautta laajat tyyppiselostukset. Kaikkien merkkien tyyppejä ei toki Suomen kauppojen hyllyiltä löydy. Suosittelen kuitenkin käyntiä kodinkoneliikkeissä. Suuret kauppaketjut mainostavat melkein viikottain kotijakeluna jatkuvasti tuotteitaan.

Äänestä
  • Mä ostin about 2 kk sitten Sonyn RDX-HX900 masiinan ja olen ollut tyytyväinen. Tallentaa DVD-levylle sekä kovalevyäkin löytyy 160 GB, joka riittää VHS-tasoon (tai melkein VHS-tason) nauhoitukseen oliko se 200 tuntia... Eikä hintakaan paha 649 €

    Äänestä

  • Tyytyväinen tallentaja... kirjoitti:

    Mä ostin about 2 kk sitten Sonyn RDX-HX900 masiinan ja olen ollut tyytyväinen. Tallentaa DVD-levylle sekä kovalevyäkin löytyy 160 GB, joka riittää VHS-tasoon (tai melkein VHS-tason) nauhoitukseen oliko se 200 tuntia... Eikä hintakaan paha 649 €

    ...sait tuohon hintaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T. Toopela kirjoitti:

Olen uusi tällä alalla enkä tiedä mistään mitään. Paljonko nää DVD-vehkeet oikein maksaa? Semmoinenjolla voi katsella vuokrattuja DVD-levyjä jne. Entäpäs onko sellaista että voipi nauhoittaa telkasta DVD-lle jonkun elokuvan? oon kuullut että olisi semmoisiakin joilla voi vanhan videon muuttaa DVD:lle. Onko joku saitti jossa olisi lisätietoja DVD-asioista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu