Wifit ku on thaimaassa vähän mitä on niin millä sais järkevästi netin toimimaan thaimaassa? Puhelimessani ei oo tuplasimiä. Ja haluaisin pitää kumminkin suomi nron käytössä koko ajan.. eikös whatsappiinki pääse vain henkilökohtaisella numerolla?
Kävi mielessä että kannattaisko ottaa joku vanha kännykkä jota käyttäisi mobiilitukiasemana eli ostais siihen vaan netti sim liittymän?
Internet/Whatsapp/FB, Snap jne
8
1000
Vastaukset
- TrueMove
Whatsapp toimii ulkomaan prepaid liittymässä ilman mitää ylimääräistä säätöä tai asetuksia. Thai simmin ku laitat BKK puhelimeen ja nettidatan päälle niin whatsapp viestit tulee saman tien luuriin.
- Tarmotalitintti
Eli kannattaa ostaa nettiliittymä omaan luuriin... ainut vaan että suomipuhelut ja tekstareita ei nää loman aikana... mutta harvemmin niihi kyl tulee vastattua..
Itselläni Thaimaassa käytössä paikallisen puhelinyhtiön "matkamokkula" johon aina maahan tullessa lentokentältä hankin määrä-aikaisen datasiirtopaketin.
Olen sitten omalla puhelimellani (Wi-Fi) yhteydessä tuohon mokkulaan, eli tiedonsiirto tuon kautta ja puhelimen oma datasiirto poissa päältä.
Soitot suomeen WhatApp:lla yms.Ja koska reissujeni aikana joudun jonkinverran myös tekemään työtehtäviäni (Laskujen lähettämistä/maksamista, tunti- ja palkkalistojen tekemistä sekä sähköposteihin vastaamista), niin mukana aina myös tietokone, jonka yhteys myös tapahtuu tuon "matkamokkulan" kautta.
Mokkulan hankintahinta omaksi oli joku 2500-3000Thb. ja datapaketit ovat olleet yleensä 500-1000thb. luokkaa reissu. Ainakin tuo oma Thaimaasta (virallisesta operaattorin myyntipisteestä) hankkimani "mokkula" on sellainen että se toimii vain kyseisen operaattorin SIM:llä/datapaketilla.- Sensei--
santtu_1975X kirjoitti:
Ja koska reissujeni aikana joudun jonkinverran myös tekemään työtehtäviäni (Laskujen lähettämistä/maksamista, tunti- ja palkkalistojen tekemistä sekä sähköposteihin vastaamista), niin mukana aina myös tietokone, jonka yhteys myös tapahtuu tuon "matkamokkulan" kautta.
Mokkulan hankintahinta omaksi oli joku 2500-3000Thb. ja datapaketit ovat olleet yleensä 500-1000thb. luokkaa reissu. Ainakin tuo oma Thaimaasta (virallisesta operaattorin myyntipisteestä) hankkimani "mokkula" on sellainen että se toimii vain kyseisen operaattorin SIM:llä/datapaketilla.Tuo on todella hyvä oivallus Santtu.
Jos ei työasiavarmennusta tarvitsisi ottaa huomioon, niin eikös muutaman viikon matkailua palvele riittävästi hotellin ja lähes jokaisen juoma / ruokapaikan oma wifi joka tunnusluku kuitissa.
Eihän sitä nettiä tarvitse räpälätä ihan koko aikaa ja joka paikassa, vaan kun istahtaa jonnekin. Kyllä ne hotellien ja ruokapaikkojen WiFi:t ovat aikaisemmin palvelleet ihan kohtuullisesti, mutta kun parisen vuotta sitten "keksin" tuon datamokkulan mukanapitämisen ja oman puhelimen käytön sitä kautta, niin ihan helposti en siitä enään luovu. Mokkula kulkee helposti moottoripyöräillessä reisilaukussa, taikka sitten kävellessä, repussa tai taskussa yms.
Mahdollistaa esimerkiksi nettiyhteyden vaativien karttasovellusten käytön, taikka sitten vaikka valokuvien ja videoiden laittamisen "livenä" kotipuoleen ajolenkin aikana, eikä tarvitse odottaa iltaan kun pääsee hotellille.
Itenkin ilta-aikaan osassa hotelleista netin käyttäjiä on erittäin paljon ja niiden sisäiset verkot alkavat hidastelemaan, ei tietysti kaikkialla.
- Tarmotalitintti
Itsellä on ainakin huonoja kokemuksia hotellin wifi yhteyksistä. Ilta aikaan varsinkin kun kaikki käyttää samaan aikaan niin ei pelaa sitten millään...
Joissain ravintoloissa sama juttu. Joissain pelaa joissain ei🤭 - Thaimaankulkija
Kahta kännykkää pidän mukana ja läppäriä. Toisessa kännykässä Suomen simmi, koska paremman kännykän muisti on vain 64 Gb, niin 128Gb muistikortti siinä lisänä, valokuvia varten ja isolle määrälle karttoja, ilman nettiä, koska nettikään ei aina ja kaikkialla pelitä. Thaimaassa yksi kuukauden rajaton 4G simmi, jonka laitan parempaan puhelimeen ja se jakaa yhteyden laitteille. Pidemmällä ajalla ostan lisää aikaa tuohon. Viimeksi maksoi kesällä noin 800b.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696