Onko uros ja naaras hamsussa mitään selkeää eroa kumpi kannattaa ottaa?ja haiseeko hamsterit? Mietin talvikon ottoa...Kesyyntyykö hamsterit helposti? Voi että kun tekisi mieli heti hakea se talvikko.. =)
kääpiöhamsusta..
eka hamsu?
7312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos hajua mietit, niin ota tyttö. Niiden pissa ei yleensä haise yhtä voimakkaasti kuin poikien. Muutoin en tiedä eroista, on ollut vain kaksi tyttöä.
mun mielest on ihan sama ottaako tyttö vai poika hamsun. mul on poika..:) hamsterit ei kauheesti haise.poika hamsut elää vähän pitempää kun tytöt.
Hei!
En ole henkilökohtaisesti huomannut mitään erikoista eroa uroksessa ja naaraassa. Pissi meillä kyllä haisee voimakkaammalta tolla tytöllä... En sitten tiedä onko niissä muutoin eroa. Urokset ovat ehkä sosiaalisempia, itse pidän enemmän niistä=)
uroskääpiöhamsut ovat hieman isompia kuin naaraat. kesyys riippuu siitä mistä se ostetaan, esim hyvältä kasvattajalta ostettu talvikko voi olla valmiiksi käsikesy ja tottuu sinuun heti. jotkut eläinkaupasta ostetut kääppärit eivät välttämättä kesyynny kunnolla koskaan tai niillä voi olla käytöshäiriöitä huonon kohtelun seurauksena, nimimerkillä "kokemusta on" :)
onnea paljon uudesta perheenjäsenestä! :)
mul on talvikko tyttö ja se ei haise paljo yhtään, no purut ja pissa ihan vähän, mut ei sitä huomaa...
´mun kaveril on talvikikoja ja se sano että sen poika hamsu kesyynty helpommin, mut uskon ett kesyyntyminen riippuu yksilöistä. koska mun hamsu on kyl käsikesy, mut ei mikään seurankipee ja mun kaverin hamsut kerjää jatkuvasti huomioo ;)
no hyvä tietää! nyt vaan suunittelemaan! kun hamsuille annetaan pilttejä tai bonaa niin minkälaista ootte antanu? hedelmäsoseita..ja italianpata juttuja?ja sellasia?missä on lihaa seassa..
Olen antanut erilaisia hedelmä- ja kasvispilttejä, kanapilttiä, porsaanlihapilttiä, Bona-vauvanpuuroja, jogurtti-hedelmäpilttiä ym. Kaikki on kelvanneet!