Hei
Kävin kirjastosta lainaamassa merenkulkulaitosen
karttaromppuja ja kysyisinkin onko kellään
kokemuksia sään-ja päivänvalon kestävistä lisänäytöistä ?
Mitäköhän mahtavat maksaa ja mistä kannattaa tiedustella ?
Säänkestävyys ei ole ihan pakollinen ominaisuus sillä voisihan sitä ajatella jonkinlaista kotelointia.
Helpointa olisi tietenkin mennä ja ostaa plotteri, mutta halvimpien näytöt ovat aika pieniä ja pc karttoineen on jokatapauksessa mukana matkassa.
Läppärissäni on s-video ulostulo ja käsittääkseni voisin liittää kakkosnäytön koneeseeni.
Olen käyttänyt pc:tä purjehtiessa karttapöydällä
mistä on ollut suht. helppo käydä vilkaisemassa missä mennään, mutta kunnollinen näyttö nenän edessä olisi joissakin tilanteissa suuri etu.
Muistaako kukaan miten saan Pietari-Tukholma kartan vuodelta 2000 toimimaan ilman cd:tä
Vinkeistä kiittäen, Osku
Köyhän miehen plotteri
12
3319
Vastaukset
- Tukholma
Toimii oikein hyvin asennettuna myös kovalevyltä
- Osku
Vuodelta 2000 ?
Mulla pyytää romppua sisään.
Muut eivän pyydä. - toisesta
Osku kirjoitti:
Vuodelta 2000 ?
Mulla pyytää romppua sisään.
Muut eivän pyydä.Kopioi jostain toisesta meriCDn asennuskansiosta mericd.exe tiedosto Pietarin kansioon , niin lakkaa kaipaamasta CDtä.
- -Rantajätkä-
toisesta kirjoitti:
Kopioi jostain toisesta meriCDn asennuskansiosta mericd.exe tiedosto Pietarin kansioon , niin lakkaa kaipaamasta CDtä.
Omassa vanhassa 4,1 GB Penassa yksinkertaisesti loppui asennettaessa levytila, joten se siis vaatii siksi Romppua. Kohta sama ongelma edessä C ja D sarjoissa. Täytyy myös kokeilla tuota edellä mainittua starttitiedoston säätöä...
- näin - muistaakseni
Muistelen että, MeriCD-hakemistossa .ini tiedostossa on joku viitaus D:- eli CD-levyn hakemistoon, kun muutat tuon polun osoittamaan asennushakemistoon homman pitäisi toimia.
- Osku
Kävin laittamassa D kirjaimen tilalle C:n .
Toimii alustavasti. Toivottavasti ei sitten petä merellä. ;-)
- *asentaja*
Mietin samaa, siis lisänäyttöä.
Lähes joka koneessa on tietääkseni ihan oikea lisänäytön portti. Ei siis tarvitse mitään muuta kuin kauppaan ja litteä näyttö siihen.
Maksaa täällä länsirannikolla noin 300 euroa.
Samalla kertaa ajattelin päivittää konettani niin, että liitän siihen TV-kortin, näin on telkkarikin ja parempi kuvalaatu kuin varsinaisessa televisiossa.
Hyviä puolia on myös tämä litteys ("taulu-TV")- Osku
Lättytelkkareita saa jo " kohtuuhinnalla ".
Kysyisinkin onko kellään
kokemuksia sään-ja päivänvalon kestävistä lisänäytöistä ? - Pe´te
Läppärissä on s-video-liitin. Ostin taannoin 5,5 tuuman nestekidenäyttötelevision. Tarkoitus oli hyödyntää näyttöä veneessä. No, liitin s-videokaapelilla ja RGB-soviteella (?) tietokoneen ja tv:n. Eipä bitit kulkeneet, eli ei kuvaa. Joten missä mahtaa mättää? Pitääkö tehdä myös joku kommervenkki tietokoneelle jotta homma pelittäisi?
Kuningasajatuksena oli hankkia veneeseen vanha(=halpa) tietokone cd-asemalla ja käyttää em. televisiota näyttönä... - liitännöillä...
Pe´te kirjoitti:
Läppärissä on s-video-liitin. Ostin taannoin 5,5 tuuman nestekidenäyttötelevision. Tarkoitus oli hyödyntää näyttöä veneessä. No, liitin s-videokaapelilla ja RGB-soviteella (?) tietokoneen ja tv:n. Eipä bitit kulkeneet, eli ei kuvaa. Joten missä mahtaa mättää? Pitääkö tehdä myös joku kommervenkki tietokoneelle jotta homma pelittäisi?
Kuningasajatuksena oli hankkia veneeseen vanha(=halpa) tietokone cd-asemalla ja käyttää em. televisiota näyttönä...S-videon tekeminen RGB:ksi ei ole mikään ihan simppeli juttu, joten kyseessä lienee S-Video/Komposiitti -adapteri
Läppärin s-video pitää aktivoida näytönasetuksista (PC kannattaa käynnistää johto kytkettynä näyttölaitteeseen, jotta kone tunnistaa sen)
Jos näytössä on RCA-liitin (pyöreä keltainan) niin tuo ei syö suoraan s-video signaalia. Mikäli näytössä on scart-liitin (kulmikas 21-napainen), niin näytön asetuksista pitää valita, että otetaan vastaan s-videota, eikä RGB:tä.
MeriCD.ini avataan
lause:
setup_path=D:\MERICD~D
muutetaan lauseeksi:
setup_path=eiCD
ja tallenetaan. Sen jälkeen toimii ilman CD:tä.
Niin kuin muut CD:tä vaativat versiot.
Muuten, olisin sitä mieltä että me kaikki MeriCD:tä käyttöä harrastavat ostaisimme lailliset ohjelmat. Suomen digitaaliset merikartat ovat hämmästyttävän halpoja, mutta eivät sellaiseksi jää jos 80% käyttäjistä käyttävät piraattikopioita!- Osku
Kävin kirjastossa ja sieltä sai vapaasti
lainata kyseisiä romppuja.
Asensin ne ohjeiden mukaan omalle koneelleni omaan
käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604556Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621492Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481472- 1651468
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961174- 2031112
- 801037
- 631011