Hei
Kävin kirjastosta lainaamassa merenkulkulaitosen
karttaromppuja ja kysyisinkin onko kellään
kokemuksia sään-ja päivänvalon kestävistä lisänäytöistä ?
Mitäköhän mahtavat maksaa ja mistä kannattaa tiedustella ?
Säänkestävyys ei ole ihan pakollinen ominaisuus sillä voisihan sitä ajatella jonkinlaista kotelointia.
Helpointa olisi tietenkin mennä ja ostaa plotteri, mutta halvimpien näytöt ovat aika pieniä ja pc karttoineen on jokatapauksessa mukana matkassa.
Läppärissäni on s-video ulostulo ja käsittääkseni voisin liittää kakkosnäytön koneeseeni.
Olen käyttänyt pc:tä purjehtiessa karttapöydällä
mistä on ollut suht. helppo käydä vilkaisemassa missä mennään, mutta kunnollinen näyttö nenän edessä olisi joissakin tilanteissa suuri etu.
Muistaako kukaan miten saan Pietari-Tukholma kartan vuodelta 2000 toimimaan ilman cd:tä
Vinkeistä kiittäen, Osku
Köyhän miehen plotteri
12
3334
Vastaukset
- Tukholma
Toimii oikein hyvin asennettuna myös kovalevyltä
- Osku
Vuodelta 2000 ?
Mulla pyytää romppua sisään.
Muut eivän pyydä. - toisesta
Osku kirjoitti:
Vuodelta 2000 ?
Mulla pyytää romppua sisään.
Muut eivän pyydä.Kopioi jostain toisesta meriCDn asennuskansiosta mericd.exe tiedosto Pietarin kansioon , niin lakkaa kaipaamasta CDtä.
- -Rantajätkä-
toisesta kirjoitti:
Kopioi jostain toisesta meriCDn asennuskansiosta mericd.exe tiedosto Pietarin kansioon , niin lakkaa kaipaamasta CDtä.
Omassa vanhassa 4,1 GB Penassa yksinkertaisesti loppui asennettaessa levytila, joten se siis vaatii siksi Romppua. Kohta sama ongelma edessä C ja D sarjoissa. Täytyy myös kokeilla tuota edellä mainittua starttitiedoston säätöä...
- näin - muistaakseni
Muistelen että, MeriCD-hakemistossa .ini tiedostossa on joku viitaus D:- eli CD-levyn hakemistoon, kun muutat tuon polun osoittamaan asennushakemistoon homman pitäisi toimia.
- Osku
Kävin laittamassa D kirjaimen tilalle C:n .
Toimii alustavasti. Toivottavasti ei sitten petä merellä. ;-)
- *asentaja*
Mietin samaa, siis lisänäyttöä.
Lähes joka koneessa on tietääkseni ihan oikea lisänäytön portti. Ei siis tarvitse mitään muuta kuin kauppaan ja litteä näyttö siihen.
Maksaa täällä länsirannikolla noin 300 euroa.
Samalla kertaa ajattelin päivittää konettani niin, että liitän siihen TV-kortin, näin on telkkarikin ja parempi kuvalaatu kuin varsinaisessa televisiossa.
Hyviä puolia on myös tämä litteys ("taulu-TV")- Osku
Lättytelkkareita saa jo " kohtuuhinnalla ".
Kysyisinkin onko kellään
kokemuksia sään-ja päivänvalon kestävistä lisänäytöistä ? - Pe´te
Läppärissä on s-video-liitin. Ostin taannoin 5,5 tuuman nestekidenäyttötelevision. Tarkoitus oli hyödyntää näyttöä veneessä. No, liitin s-videokaapelilla ja RGB-soviteella (?) tietokoneen ja tv:n. Eipä bitit kulkeneet, eli ei kuvaa. Joten missä mahtaa mättää? Pitääkö tehdä myös joku kommervenkki tietokoneelle jotta homma pelittäisi?
Kuningasajatuksena oli hankkia veneeseen vanha(=halpa) tietokone cd-asemalla ja käyttää em. televisiota näyttönä... - liitännöillä...
Pe´te kirjoitti:
Läppärissä on s-video-liitin. Ostin taannoin 5,5 tuuman nestekidenäyttötelevision. Tarkoitus oli hyödyntää näyttöä veneessä. No, liitin s-videokaapelilla ja RGB-soviteella (?) tietokoneen ja tv:n. Eipä bitit kulkeneet, eli ei kuvaa. Joten missä mahtaa mättää? Pitääkö tehdä myös joku kommervenkki tietokoneelle jotta homma pelittäisi?
Kuningasajatuksena oli hankkia veneeseen vanha(=halpa) tietokone cd-asemalla ja käyttää em. televisiota näyttönä...S-videon tekeminen RGB:ksi ei ole mikään ihan simppeli juttu, joten kyseessä lienee S-Video/Komposiitti -adapteri
Läppärin s-video pitää aktivoida näytönasetuksista (PC kannattaa käynnistää johto kytkettynä näyttölaitteeseen, jotta kone tunnistaa sen)
Jos näytössä on RCA-liitin (pyöreä keltainan) niin tuo ei syö suoraan s-video signaalia. Mikäli näytössä on scart-liitin (kulmikas 21-napainen), niin näytön asetuksista pitää valita, että otetaan vastaan s-videota, eikä RGB:tä.
MeriCD.ini avataan
lause:
setup_path=D:\MERICD~D
muutetaan lauseeksi:
setup_path=eiCD
ja tallenetaan. Sen jälkeen toimii ilman CD:tä.
Niin kuin muut CD:tä vaativat versiot.
Muuten, olisin sitä mieltä että me kaikki MeriCD:tä käyttöä harrastavat ostaisimme lailliset ohjelmat. Suomen digitaaliset merikartat ovat hämmästyttävän halpoja, mutta eivät sellaiseksi jää jos 80% käyttäjistä käyttävät piraattikopioita!- Osku
Kävin kirjastossa ja sieltä sai vapaasti
lainata kyseisiä romppuja.
Asensin ne ohjeiden mukaan omalle koneelleni omaan
käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514503Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1863083Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi972753Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1322495Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos342004Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121809Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381099