Tieto varasijoista

Hakija96

Onko kellään tietoa milloin Tamkin sairaanhoitaja syyshaun varasijat ilmoitetaan?

10

1314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hakija96

      Mitä tarkoittaa opintopolussa omissa hakemuksissa ”valintakokeen pakollinen osio hylätty”? Saanko jostain tietää mikä osio on hylätty ja miksi?

      • 1122334448

        En usko että saat sitä mistään tietää mutta TAMK on määrittäny pääsykokeelleen pistemäärän mikä on pakko saada jotta koe on hyväksyttävissä (esimerkiksi 50% kokeesta pitää saada oikein jotta koe menee läpi, alle sen saat hylätyn eikä koetta sen enempää arvostella)


      • Hakija96
        1122334448 kirjoitti:

        En usko että saat sitä mistään tietää mutta TAMK on määrittäny pääsykokeelleen pistemäärän mikä on pakko saada jotta koe on hyväksyttävissä (esimerkiksi 50% kokeesta pitää saada oikein jotta koe menee läpi, alle sen saat hylätyn eikä koetta sen enempää arvostella)

        Okei kiitti vastauksesta ihmettelin vaan kun opintopolussa tosiaan puhutaan ”osiosta” eli viittaisi yhteen kohtaan kokeessa... en ole aikaisemmin kuullut että kellään olisi tollasta ollut.


    • Rinde80

      Onko joku jo saanut tiedon koulupaikasta? Itsellä ei näy vielä mitään tietoa :/

    • Tamk

      Tamkin tulokset ainakin opintopolussa.

    • Hylättykerran

      Heips mulla kävi sama homma viime keväänä diakissa, että pakollinen osio hylätty. Laitoin hakijapalveluihin viestiä että mistä jäi kiinni etten läpässy, laittoivat sieltä kokeen ja eri osioiden vähimmäispisteet mitkä täytyy olla suoritettu ja sitten omat pisteet. Jäi tosiaan oma opiskelupaikka 0,25 pisteestä kiinni, mut kannattaa laittaa tosiaan hakijapalveluihin viestiä niin saat tietää mikä osio hylättiin

    • plös

      puhutaanko tässä nyt Turun vai Tampereen AMK:sta

    • surullinentuloksista

      Hei! Aikaisemmin kysyttiin tosta "pakollinen osio hylätty" kohdasta. Mulla oli juurikin TAMKin sairaanhoitajan kokeessa keväällä yksi osio (luetunymmärtäminen. Minulla on vielä lukihäiriö, joten kyllä ärsytti) josta sain hylätyn. Ei ollut kuin 0.75 pisteestä kiinni, että olisi ollut hyväksytty. Mutta ilmeisesti huomenna tulee tuloskirje? No joka tapauksessa, kun se on tullut niin mielestäni siellä lopussa luki, että voi soittaa tiettyyn numeroon tiettynä päivänä tiettyyn kellonaikaan ja kysyä mikä osio on hylätty. Näin tein minä keväällä.

      Hain siis nyt uudelleen ja olen tällä hetkellä varasijalla 9. Maanantaista asti olin 10. varasijalla, mutta nyt kun tulin töistä ja kävin katsomassa niin olin tippunut yhden alaspäin. Vaikka kuinka toivon ja itken pääseväni koulutukseen, niin en usko että syksyllä noin moni peruisi paikkaansa. En jaksa uskoa, että pääsisin, vaikka se olisi minulle tällä hetkellä tärkein asia mitä toivon.

      • SA98

        Jos on lukihäiriö niin mun mielestä voi päästä johonkin eri kokeeseen missä se asia on huomioitu.


      • surullinentuloksista

        Moikka. Vastaan vähän myöhään. Mulla siis tosiaan on lukiossa tehty lukitestit ja on keskivaikea lukihäiriö. Mutta keväällä olin sen asian kanssa liian myöhässä. Se todistus olisi pitänyt lähettää jo ennenkuin oli edes esikarsinta. (mielestäni aika tyhmää, koska eihän silloin edes tiedä pääseekö esikarsintaa läpi) No lukihäiriö, enkä löytänyt ajoissa oikeasta paikasta (monen linkin takaa) sitä aikarajaa. Nyt syksyllä sain sen puoli tuntia lisäaikaa kun pidin huolen että varmasti on ainakin ajoissa todistukset.
        Tosiaan siis koe on ihan samanlainen mutta siinä on vain se puoli tuntia aikaa tehdä sitä pitempään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      14
      6332
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5733
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5138
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      92
      4719
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      229
      4666
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      191
      4593
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4549
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      66
      4414
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      4009
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      47
      3956
    Aihe