Kissan hengitysvaikeudet

Arne72

Kaikki lähti siitä, että vanhan kissani ruokavalio laitettiin uusiksi mistä seurasi n. viikon päästä paha ummetus. Annoin ruiskulla parafiiniöljyä. Vuorokautta myöhemmin kissa alkoi läähättää. En tiedä vetikö öljyä väärään putkeen, vai onko vikaa muualla. Tassuttaa lyhyitä matkoja ja pysähtyy levähtämään ja läähättää. Välillä on ok , ruoka maittaa ja juo vettä, äsken kävi normikakalla ja pissaa normaalisti. On kiinnostunut ympäristöstä eikä apaattinen. Soitin eläinlääkärille aika on alkuviikosta, ei pitänyt akuuttina. Kyseessä on kuitenkin 14 vuotias kissa ja hengitys on ollut raskas jo aikaisemmin. Mieleen on nyt tullut, että voisiko ummetus ja stressi pahentaa mahd. piilossa kehittyvää sydänvikaa? Miten teidän sydänsairaat kissat ovat oireilleet?

5

419

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisulääkäriin

      Harmin paikka! Varmasti sinulla on kova hätä kisustasi.Onneksi tilasit lääkäriajan, siellä vaiva toivottavasti selviää. Itse en kissalla ole tuollaista kokenut, mutta pieni koirani aikoinaan oireili sydäntään yskimällä ja läähättämällä. Toivon, että saatte apua.

    • Arne72

      Kiitos. Tänään meni hieman paremmin. Kissa on liikkunut varmemmin ja puuskutusta ollut vain kerran. Ruoka maittaa edelleen. Voi olla, että joko annettu öljy on ärsyttänyt tai sitten hajustekynttilät joita ollaan viime viikkoina runsaasti poltettu ja nyt ovat poissa . Toivotaan tosiaan ettei pahempaa löydy. Nettiä, kun selasin niin oireet, kuten nopea hengitys sopisi sydänsairauteen.

      • Voimiakisullesi

        No toivotaan nyt,et syy selviää ja kisusi paranee. Ei se viellä vanha ole, meillä on kaksi viimeistä kissaa elelleet yli kaksikymppisiksi.Tietysti sukulinjat, perinnöllisyyksineen vaikuttaa elinikään.Ja elinolot tietysti.


      • Arne72

        Sydän oli terve, mutta keuhkokuvauksissa löytyi keuhkoissa muutoksia. Saimme kortisonireseptin ja ohjeet mukaan. Kotiin päästiin ja kissa ei oli koomassa. Kuljettamisen stressi, rentoutuspiikki yhdistettynä keuhkoastmaan tai kasvaimiin päätyi kuolemaksi kissallemme. En syytä eläinlääkäriä lihasrentoutuspiikin enkä kortisoonin pistämisestä, hän teki parhaansa ja muuta hän ei voinut tehdä. Mutta varoituksen sana teille joiden kissat kuorsaavat, kuvauttakaa varsinkin vanhempien kissojenne keuhkot. Ei ollut muita oireita kuin puhina nukkuessa, mutta kun puhinaa oli ollut lähes pennusta lähtien siihen ei enää kiinnittänyt huomiota. Suunnaton ikävä persoonallista hopeaviiruturkki kuningatartamme ja kaveria, mutta elämä jatkuu


    • ainaPötöstetään

      Tuoksukynttilät on vaarallisia ihmisillekin, hyvä kun poistit! Aika vanhahan tuo mirrisi jo on, vaivat lisääntyvät, niinkuin meilläkin. Kissan ummetuksen pystyy välttämään, tarjoamalla sille luonnollista ravintoa - rakaa lihaa ja kalaa, ja tietysti pitää huolehtia liikkumisesta. Olen vakaasti sitä mieltä, että suurin osa kissa polojen sairauksista johtuu keinotekoisista, kaliista valmisruuista. Kaikki eläinlääkäritkään ei tätä kerro, koska potilaita olisi heillä vähemmän. Eläinlääkärimaksut ne vasta kalliita ovatkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1223
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      914
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      594
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe