Olen palkannut lakimiehen hoitamaan perintöasiaa mutta se ei tunnu etenevän mihinkään, kun tuntuu ettei lakimiehellä ole aikaa eikä kiinnostusta hoitaa asiaa. Voiko itseään itse edustaa oikeudenkäynnissä eli onko lakimies pakko olla?
Onko pakko palkata lakimies?
1
169
Vastaukset
- Onnibonni
Kyllähän sinä saat itse itseäsi edustaa, mutta on aika suuri riski siitä, että et tiedä pätkääkään mitä teet ja epäonnistut surkeasti vaikka olisit muuten voinut saada voiton. Esimerkiksi perintöasiat harvemmin menevät suoraan oikeudenkäyntiin, vaan ensin pitää saada käräjäoikeus määräämään pesänselvittäjä- ja jakaja kuolinpesään, ja sitten hänen päätöksestään voi valittaa käräjäoikeuteen. Pesänjakajasysteemi on siitä muuten amatöörille kiva, että ei ole oikein säädöksiä mitä pitää seurata, vaan se pesänjakaja kyllä osaa pitää osakkaita kädestä (mikäli valittu pesänjakaja on hyvä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921321Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221138- 48864
- 70860
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53780Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53702
- 33692
- 60689
- 52657