Kannettava, Dell Latitude E5500, Core 2 P8700, 4 GB DDR2 800 MHz PC2-6400.
Linux-tikulla (Mint Mate 19, Lubuntu 18.04) kun kokeilee, on CPU kuorma 100% tai liki, mutta mikään näkyvä prosessi ei näytä lähellekään tuota edes yhteenlaskettuina, melkein kaikki on 0 %.
Prosessorista tuskin johtuu, koska koneessa oli alunpitäen T7100, jolla sama tulos, CPU 100% kuorma.
Nettihaulla en oikein löytänyt selvyyttä mikä tuon voisi aiheuttaa.
100 % CPU kuorma, ei voi asentaa mitään
16
556
Vastaukset
- mistähän_johtuisi
Lisätietoja: Koneessa ei ole akkua. Kokeiltu kahdella oikeanjännitteisellä adapterilla 19,5 V, ampeereja tarpeeksi.
CPU se vaan pyörii 100%, molemmat ytimet.- mistähän-johtuisi
Se 100% CPU kuormitus ilmenee ilman minkäänlaista asennettua käyttöjärjestelmää.
Ehdotuksesi hylätty.
- mistähän_johtuisi
Alkoi valjeta: On jokin yhteensopimattomuus uusimman Ubuntun 18.04 ja siihen perustuvien systeemien, kuten Mint 19, kanssa. Ongelmaa ei esiinny Ubuntu 16.04 pohjaisten Mint 18.3 Mate/Cinnamon kanssa.
Ongelman esiintyessä vilahtaa käynnistyksessä ilmoitus ...CPU... ...FIFO... jotain mutta sitä ei kerkiä lukemaan, mahtaakohan liittyä asiaan. - LMDE2
Vanhassa koneessa voi olla ongelmia uusilla käyttöjärjestelmillä
Kokeile jotain toista ( ei Ubuntupojaista ) , vaikkapa Manjaroa tai MXää- mistähän_johtuisi
En ole muilla Intel GM45/PM45 piirisarjaisilla kannettavilla aikaisemmin törmännyt aloituksessa mainittuun ongelmaan. Tässä nokan alla on juuri yksi PM45 Thinkpad joka toimii Mint Cinn. 19 kanssa moitteetta.
En tiedä johtuuko ongelma konemallin yhteensopimattomuudesta, vai onko tässä nimenomaisessa yksilössä jotain piilevää vikaa. - kernelin.vaikutus
mistähän_johtuisi kirjoitti:
En ole muilla Intel GM45/PM45 piirisarjaisilla kannettavilla aikaisemmin törmännyt aloituksessa mainittuun ongelmaan. Tässä nokan alla on juuri yksi PM45 Thinkpad joka toimii Mint Cinn. 19 kanssa moitteetta.
En tiedä johtuuko ongelma konemallin yhteensopimattomuudesta, vai onko tässä nimenomaisessa yksilössä jotain piilevää vikaa.Asentelin noin viikko sitten kevyt-Ubuntua vanhaan läppäriin, ja siihen tuli uudemmilla kerneleillä nukahteluongelma. Lubuntu 16.04.3 kernelillä 4.10.0-28 tuntuu toimivan oikein, mutta jos kernelin erehtyy päivittämään tuoreimpaan tarjolla olevaan, niin tulee uni Ubuntun silmään. Tiedä sitten vaikuttaako uusimpien kerneleiden spectre/meltdown-fixit noin vai mistä johtunee.
- mistähän_johtuisi
kernelin.vaikutus kirjoitti:
Asentelin noin viikko sitten kevyt-Ubuntua vanhaan läppäriin, ja siihen tuli uudemmilla kerneleillä nukahteluongelma. Lubuntu 16.04.3 kernelillä 4.10.0-28 tuntuu toimivan oikein, mutta jos kernelin erehtyy päivittämään tuoreimpaan tarjolla olevaan, niin tulee uni Ubuntun silmään. Tiedä sitten vaikuttaako uusimpien kerneleiden spectre/meltdown-fixit noin vai mistä johtunee.
Jaa. Olen kyllä pystynyt asentelemaan ja täysin päivittämään uusinta Lubuntua 18.04 LTS GM965 piirisarjalla oleviin Thinkpad T61, ja muihinkin vanhempiin eri piirisarjoilla oleviin kannettaviin, ilman mitään ilmeisiä toimintaongelmia.
- Hyvinpelaa
Ubuntu Mate. Kattavampi ajurituki kuin Mintissä ja Lubuntussa..
- mistähän-johtuisi
Tälläkin huitelee lähellä 100% CPU.
Samoin prosessilistauksessa kuin noilla muillakin uusimmilla pulseaudion kohdalla on nice-sarakkeessa -11, muiden prosessien kohdalla 0.
Mitäs tämä nice tarkoittaa? - mistähän-johtuisi
Nettihaku paljasti että nice liittyy prosessin prioriteettiin. Täytyypä kokeilla saako sitä jotenkin pudotettua, ja samalla onko sillä mitään vaikutusta CPU 100% kuormitus -ilmiöön.
- mistähän-johtuu
mistähän-johtuisi kirjoitti:
Nettihaku paljasti että nice liittyy prosessin prioriteettiin. Täytyypä kokeilla saako sitä jotenkin pudotettua, ja samalla onko sillä mitään vaikutusta CPU 100% kuormitus -ilmiöön.
Ei auttanuut tuo homma, renice komennolla (näköjään onnistuu myös suoraan System Monitorista).
- kurapois
Linux tunnetusti hitsaa prossua joten poista moinen kura koneelta ennenkuin kuin on liian myöhäistä!
- poiskura
Kurahousupoju pois!
- palautteleppas
Minä lähtisin aluksi resetoimaan bioksen.
- mistähän-johtuu
Olen tutkinut BIOSin läpi eikä siinä ole mitään outoa, muuttanut asetukset tarpeen vaatiessa. CMOS patteri on vaihdettu uuteen (testattu) ennen asetusten muuttamista. Vanha oli lopussa.
BIOSissa on kyllä kaiken maailman typeriä yriysmikron tyypillisiä vainoharha-asetuksia.
BIOS on koneessa uusin mitä sille löytyy.
Asensin nyt sitten Min Mate 18.3:n. Kernelin päivitin uusimpaan mitä oli tarjolla aivan sumeilematta. Kone toimii sillä iloisesti eikä mitään ongelmaa näyttäisi olevan etenkään CPU kuorman suhteen. Kerneli näyttäisi olevan sama kuin Mint 19 uusin.
Tämä nyt sitten oli tässä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837