Valtakunnallinen omaishoitajaviikko

Zet.set

Kertokaahan omaishoitajat miten tämä valtakunnallinen omaishoitajaviikko on vaikuttanut elämäänne?
Muten yhteiskunta on muistanut talkootyötänne?

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vienoht

      Lähinnä suututtaa liiton haluttomuus ottaa kiinni omaishoitajien todellisiin ongelmiin.
      Kuvottaa tämä liiton tyyli kaunistella ja romantisoida omaishoitajien arki.
      Onko liitto koskaan kuunnellut meitä?

      Omaishoitajaviikolla ainakaan itselleni ole yhtään mitään merkitystä, ei meitä kukaan huomioi eikä meistä välitä.

      Miksi meillä on näin järkyttävän pieni korvaus tekemästämme raskaasta työstä, suuri määrä omaishoitajia taistelee talousongelmien kanssa.

      Missä omaishoitajien oikeudet ihmisarvoiseen elämään?

      Miksi meitä kohdellaan kuin roskaa?

    • siismitä

      Ai koska tällainen omaishoitajaviikko on ollut? Itse olen ihan virallinen omaishoitaja ja nyt vasta ensimmäistä kertaa kuulen tästä viikosta ja nyt sentään eletään jo tammikuuta 2019. Just joo.

      Tämähän käy hyvästä esimerkistä siinä ettei omaihoitajaliitosta ole mitään hyötyä, ei apua eikä mitään muutakaan kuin muutamalle politikolle suojatyöpaikka.

      siinähän se omaishoitajien liiton määritelmä tulikin: luuseripolitikkojen suojatyöpaikka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe