On kirja, jossa yksi sivu leikattu melkein kokonaan halki. Millä ja miten korjataan? Teipillä en sitä pilaa.
Kyseessä harvinainen oppikirja, joten tekstit ja kuvat eivät saa turmeltua.
Kirjan sivu
4
264
Vastaukset
- jannu92
Miksi sinä liimaat? =liimaa se
- edwardsevarnaze
Kontaktimuovi, antaa yrittää yhden kerran.
- muori70v
Leikatun sivun alle leivinpaperi suojaksi, sitten leikattuun saumaan ohuella pensselillä liimaa (erikeeper tai puuliima) OHUESTI, sitten saumat vastakkain ja päälle taas leivinpaperi.
Kirja kiinni ja paino päälle, annetaan olla useita tunteja, tai yön yli.
Jos sivu oli REVITTY halki, niin tämä toimenpide onnistuisi, mutta saksilla leikatun sivun reuna on liian kova, jotta sauma tarttuisi liimalla.
Jos olisi vanha kirja jossa on paljon puukuitua, voisi onnistua, eikä kaoliinia, kuten on uusissa kirjoissa. - helpoin
Kirjakaupasta varmastikin löytyisi ns näkymätöntä teippiä jolla hyvin voisi tuollaisen korjata ja kannattaa laittaa se teippi molemmin puolin.....kaveri avuksi pitämään sivua paikoillaan niin että teipin saa kerralla laitettua...…..vastaavia teippikorjauksia olen nähnyt kirjaston kirjoissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658