"Ovelat" naapurit riesana

TosiKätevää

Kerrostalon vanhukset olivat keksineet miten saa tehtyä tupatarkastuksia naapureiden asuntoihin, tai ainakin luulivat keksineensä.

Taloon oli kerhohuonekieroilujen jäljiltä päätetty asentaa jokaiseen huoneistoon taloyhtiön paristokäyttöinen palovaroitin, jonka paristonvaihdon verukkeella pääsisi halutessaan kenen tahansa asuntoon.

Ala-aulaan oli taas laitettu lappunen seinään että turvalukot pitää jättää auki jotta asuntoihin päästään vaihtamaan paristo, minähän vaihdan itse paristot enkä kaipaa pyllynpyyhkijöitä.

Nyt ollaan sitten nyreissään, mutinaa kuuluu että mitähän salattavaa sillä on :D


He vetoavat paloturvallisuuteen kun heitä pelottaa (menisivät terapiaan pelkojansa setvimään), mutta minä vetoan kotirauhaan ja yksityisyyteen.

Hehän voivat koittaa hakea paikalliselta käräjäoikeudelta apua jotta saisivat määräyksen poliisin virka-avusta kotiimme pääsemiseksi.


Eipä taida onnistua :D

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taas_onnistui

      Ovela palstan aktivointialoitus tältä kerrostalokyttääjän naapurilta!

    • Jotainrajaa

      Tuttu juttu sitä vaan harrastavat nuoremmatkin mikä syy milloinkin. Pääasia että sisälle pääsevät minäkin koen sen kotirauhan rikkomisena. Yksi kaheli vielä ilmoitti että täytyy pitää kauhun tasapainoa yllä. Oikein acksonia oltava muuten ei päivästä tule mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      237
      10262
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      126
      6851
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6444
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      81
      5076
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4670
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      3964
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3344
    8. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3228
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3205
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3063
    Aihe