lirkkupuhelimet todella vaarassa.

enluottaisiminäkään

tottakai esim operaattorit kiistää, että eihän huawiteissa mitään, koska ne myy.

Miksi jenkit ovat toista mieltä, ei savumerkkejä ilman tulta:
""""Yhdysvallat, Australia ja Uusi-Seelanti epäilevät Huawein verkkolaitteita Kiinan vakoiluvälineiksi. Epäilyjen tueksi ei ole Suomessa saatu todisteita.
Yhdysvallat käy yhä voimakkaampaa kampanjaa kiinalaista Huawei-teknologiayhtiötä vastaan, ja yrittää saada liittolaisensa luopumaan yhtiön laitteista ja järjestelmistä, kertoo sanomalehti The Wall Street Journal.

Yhdysvallat epäilee, että kiinalaisyhtiö voi laitteidensa kautta vakoilla tai estää verkkoliikennettä, jos Kiinan viranomaiset niin haluavat. Lehden mukaan Yhdysvallat on erityisen huolissaan valtioista, joissa Yhdysvalloilla on tukikohtia, sillä tiedusteluviranomaiset pelkäävät sotilassalaisuuksien vuotavan verkkovakoilun kautta.

Tähän mennessä Yhdysvaltojen lisäksi Huawein laitteita on kielletty Australiassa ja viimeksi tällä viikolla Uudessa-Seelannissa. Maan tiedusteluviranomaiset kielsivät esittivät perusteluiksi ”merkittävät riskit kansalliselle turvallisuudelle”.

Lue lisää: Uusi Seelanti kielsi Huawein 5g-laitteet: ”Merkittäviä riskejä”""

8

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun Huaweini ei ole ollut toiminnassa pitkiin aikoihin.
      Ei pariin vuoteen.
      Se on jossain laatikossa.
      -
      Kun vaihdoin vanhan Nokiani(1520) uuteen Nokiaan(8)
      Jäi tuo vanha Nokia varalle.
      Mahdollisesti myös toisiin tarkoituksiin.
      -
      Huawein riskeistä kerrottiin jo aikoja sitten.
      Tosin ei kaikille.
      Telia näyttää rakastavan tuota merkkiä.

      H.

      • Eikö se oo yks bersien hailee, minkä merkkinen se luuri on olevinaan?

        Meid in ziina se on kuiteskin.


    • Hallaahon.äänestäjä44

      Asian myönteinen puoli

      epäilyt Huawei ja ZTE vakoilusta

      on se, että Nokia saa nostetta, koska Huawei on Nokian verkkokilpailija
      https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/huaweille-ja-zte-lle-lisaa-lunta-tupaan-nokia-hyotyy-australian-paatoksesta-6738088 Australian hallitus kieltää kiinalaisten verkkotoimittajien Huawein ja ZTE:n osallistumisen maan 5g-verkkojen rakentamiseen

      Huawei ja ZTE -laitteet pois armeijan kaupoista, Pentagonin määräys
      https://www.wsj.com/articles/pentagon-asking-military-bases-to-remove-huawei-zte-phones-1525262076

      FBI ja CIA ja NSA (Usa) varoittavat ostamasta Huawei ZTE -tuotteita
      https://www.theverge.com/2018/2/14/17011246/huawei-phones-safe-us-intelligence-chief-fears

      Englannin kyberturvallisuuskeskus varoittaa ZTE-laitteista
      https://www.theregister.co.uk/2018/04/16/zte_gchq_warning/

    • Joo, pittääkii vissiin ostaa iphone, niin amerikkalaiset on tyytyväisiä.

    • ukkelihko

      Asiassa on kyse verkkolaitteistosta, ei päätelaaitteista - ei siis yksittäisistä puhelimista, vaan joukosta palvelimia, joska muodostavat puhelinverkon - näistä se puhelimem yhteyspiste on nimeltään tukiasema, mutta verkossa on näiden takana paljon muutakin. Lisäksi puhlinverkon ylläpiotämiseen ja åäivittämiseen on verkonhallintalaitteisto. Asia saattaa koskea myös muita tietoliikenneverkkoja kuin pelkästään puheliverkkoja.

      • "ukkelihko"

        Lukaisepa tämä.
        Tällä kertaa vaikkapa tulkkisi kanssa..
        -
        "The Pentagon is moving to halt the sale of phones made by Huawei Technologies Co. and ZTE Corp. in retail outlets on U.S. military bases around the world, citing potential security threats they say the devices could pose."
        -
        Selkeää sanomaa.

        H.


    • heiheihuihaihuawei

      Hyvä kun kerroit. Kiitos. Kävin äsken päiväkakalla ja heitin mun Huawein pyttyyn ja sitten vedin vessan. Sinne hävisi kuin pieru Saharaan.

      • kauhistus

        Huiiiiiiii, nyt se sit vakoilee sun kakkoja siellä pytyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe