<Avautuminen alkaa>
Hieman pohjustusta.
Olen köyhästä perheestä ja hirveällä kinuamisella aikoinaan sain kinuttua äidin ostamaa pleikkarin jota sitten tykitettiin vuodesta toiseen.
Koitti aika jolloin pääsin töihin, sain kämpän, jäi vähän ylimääräistä taskuun eli pleikka 2 kainaloon ja ihanuus jatkui.
Löyty akka, tuli lapsia niin pelailut unohtui useaksi vuodeksi.
Noh. Nykyhetki lähestyy. Akka lähti vei lapset mennessään josta seurasi yksin illalla sohvalla röhnötessä ajatus että miksipä en ostaisi taas pelivehjettä.
Eikun verkkokauppaa ja sieltähän löytyi XBox one S edullisesti ja pelikin tulisi kaupan päälle.
Kone tilaukseen, toimitusaika muutaman päivän.
Odotellessa polte kasvoi ja tulipa käytyä pelikaupassa ostamassa valmiiksi toinenkin peli.
Vihdoin kone saapui kiiman ollessa jo huipussaan, mutta on jo ilta aamulla olisi mentävä taas töihin joten nukkumaan. (tässä kohti olisin toiminut toisin jos olisin lopputuleman tietänyt).
Koittaa seuraava ilta ja töistä päästessä pakettia auki.
1. V****. Missäs se luvattu peli on ?
Aikani pakettia pyöriteltyäni löysin pahvinpalasen jossa joku kooti että tällä saat ladattua pelisi verkosta. päätin jättää tämän myöhemmäksi ja koittaa aiemmin ostamaani peliä kunhan saisin konsolin kiinni telkkuun eli vehje pöydälle ja johto kiinni.
2. V****. Tv:seen lävähtää ilmoitus notta kone päivitettävä.
No näin toimitaan, kuluu noin vartti ja kone päivitetty.
Enää muutama asetus ja pelaamaan.
Levy sisään ja ohjain kätöseen...
3. V****. Peli on päivitettävä ennen käynnistystä.
Jahas iso tiedosto. Aikani katseltuani ja mittarin näytettyä noin vartin kulutta vastamuutamaa prosenttia päätin että käynpä lenkillä sitten kun ei kerta pääse pelaamaankaan.
Reilu viisi kilometriä kahvi =1,5h eli eiköhän pelit oo päivittyny.
4. V****. Kotiin saavuttua kone sammunut ja päivitys keskeytynyt.
Räplättyäni vehjestä löytyi ihana virran säästöasetus joka oli sammuttanut sen tunnin käyttämättömyyden jälkeen.
Eihän sitä auta kuin odotella vaan.
Ai mutta kellohan onkin jo sen verta että jos meinaa päästä aamulla viideltä töihin niin nukkumaanhan se on jo taas mentävä.
Hyvää yötä Mikrosofti, toivoo nimimerkki: ehkä pelaamaan jo huomenna.
<Avautuminen loppuu>
Löytyypä minusta sen verta optimistia että uskon alkuhäslinkien jälkeen pelien pyörivän hiukka nopeammin ja kuvia ja juutuupiviteoita katseltuani grafiikka yms. on varmasti siitä pleikka kakkosesta kehittynyt.
Voi V**** XBox One S
2
763
Vastaukset
- toomuchUPDATES
Joo hyvinkin tuttua toimintaa. Itsellä on pleikka 4 ja täytyy myöntää että olen erittäin pettynyt ja tympääntynyt takapakkia on otettu kolmosesta ja reilusti. Tuntuu että kaikenmaailman päivityksiä on joutunut lataamaan ajallisesti enempi kun on kerennyt edes pelata. Tuohon yhtälöön kun lisätään paska netti joka itsellä on niin eipä tee paljon mieli nettipelejä pelata. Jos nyt vaikka ostaisin battlefield 5:sen niin varmasti ois niin helvetisti ladattavaa että hyvä jos viikon päästä pääsisi pelaamaan. Onhan se perseestä jos on vaikka vapaa viikonloppu ja ois kiva pelata niin helvetti et pysty koska ennenkuin päivitykset olisi valmiita pelin aloitukseen olisi silloin jo maanantai HOH HOI...
Muita vinkkejä en osaa antaa kuin jos tulee suuria päivityksiä niin laita xboxisi yöksi lataamaan päivityksiä. Olihan niitä päivityksiä jo ps3:llakin mutta silloin siinä touhussa oli jokin kohtuus ja ai niitä aikoja kun oli ps2 tai psone niin vois kysyä että mitä ne päivitykset on ;) - Joululahjansain
Yritin hakea kokemuksia xbox one s, ja nyt löysin sen ja fiilikset samalla tasolla, eli tämä riitti :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502184SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851141Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741070HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36292961Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320899Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah98835- 56807