Päivä reippailtu metsässä raivaussahan kanssa ja totesin, että olisi syytä yleisen tien vierellä olevalta (300 metriä) soirolta poimia joukosta pois suurimmat puut, jotka ovat siinä reunassa kasvaneet selvästi kuvion muita puita nopeammin ja ovat vielä auringon puolella. Suuria koivuja ja vähän muutakin. Osa pahasti tielle kallellaan. Sähköjohtoja ei onneksi ole.
Miten tuollainen käytännössä tehdään? Onko järkevintä tai edes mahdollista, että moto vaan ajaa tietä pitkin ja poimii nuo niin pitkältä kuin yltää ja pätkii tien varteen? Vai onko tuollaiset metsurihommia?
Kyseessä siis hiekkatie, autoja menee muutaman minuutin välein ja metsä on 2m päässä tien reunasta keskimäärin.
Yleisen tien varrella hakkuu
2
348
Vastaukset
- tiepoikkiiiii
Kaatotunkki ja kaveri avuksi (varoittamaan kulkijoita tai siihen kaatohommaan varmistamaan). Tienvarteen merkinnät metsätyöstä. Ja kun kyseessä on metsäautotie niin miksei motollakin, mutta kyltit kannattaa siitä huolimatta laittaa. Tiekunnan osakas voi katkaista tien lyhyeksi ajaksi vaikka puomein, mutta síitä toimesta kannattaa sopia tiekunnan pj:n kanssa.
- metsätilallinen
Eihän nuo puut kummoisia ole kaataa tienvarrelta. Kaatotunkki on tietty aika hyvä varuste, mutta parhaimmaksi käytännössä olen huomannut ihan tavallisen räikkäliinan. Räikkäliinalla saa hyvin kaadettua isojakin puita oikeaan suuntaan, kun kiristää riittävästi. Aina löytyy metsästä sen verran puuta, mihin saa liinan kiinnitettyä vetoa varten, kun ihan juurelle kiinnittää. Liina joustaa aina sen verran, että siihen saa vetoa usein riittävästi, ettei tarvitse juuri kiristellä enään sitä räikkää. Tietty pahempia tapauksia voi kaatotunkilla varmistella.
Ja hyvä on laittaa sinne tienvarteen varoituksia, että puita kaadetaan. Jos tiekunta kyseessä, niin sieltä voi löytyä sopivia liikennemerkkejäkin tms. rekvisiittaa.
Motolla me on niitä myös korjautettu tienvarrelta, on vaan hieman hankala operoida tien puolelta, jos liikennettä enempi. Aika hyvin saa motolla kaadettua metsänkin puolelta ja joskus on tehty, että moton kouralla on pidetty puuta ja sahattu moottorisahalla puu poikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132