Yleisen tien varrella hakkuu

raivaaja42

Päivä reippailtu metsässä raivaussahan kanssa ja totesin, että olisi syytä yleisen tien vierellä olevalta (300 metriä) soirolta poimia joukosta pois suurimmat puut, jotka ovat siinä reunassa kasvaneet selvästi kuvion muita puita nopeammin ja ovat vielä auringon puolella. Suuria koivuja ja vähän muutakin. Osa pahasti tielle kallellaan. Sähköjohtoja ei onneksi ole.
Miten tuollainen käytännössä tehdään? Onko järkevintä tai edes mahdollista, että moto vaan ajaa tietä pitkin ja poimii nuo niin pitkältä kuin yltää ja pätkii tien varteen? Vai onko tuollaiset metsurihommia?
Kyseessä siis hiekkatie, autoja menee muutaman minuutin välein ja metsä on 2m päässä tien reunasta keskimäärin.

2

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiepoikkiiiii

      Kaatotunkki ja kaveri avuksi (varoittamaan kulkijoita tai siihen kaatohommaan varmistamaan). Tienvarteen merkinnät metsätyöstä. Ja kun kyseessä on metsäautotie niin miksei motollakin, mutta kyltit kannattaa siitä huolimatta laittaa. Tiekunnan osakas voi katkaista tien lyhyeksi ajaksi vaikka puomein, mutta síitä toimesta kannattaa sopia tiekunnan pj:n kanssa.

    • metsätilallinen

      Eihän nuo puut kummoisia ole kaataa tienvarrelta. Kaatotunkki on tietty aika hyvä varuste, mutta parhaimmaksi käytännössä olen huomannut ihan tavallisen räikkäliinan. Räikkäliinalla saa hyvin kaadettua isojakin puita oikeaan suuntaan, kun kiristää riittävästi. Aina löytyy metsästä sen verran puuta, mihin saa liinan kiinnitettyä vetoa varten, kun ihan juurelle kiinnittää. Liina joustaa aina sen verran, että siihen saa vetoa usein riittävästi, ettei tarvitse juuri kiristellä enään sitä räikkää. Tietty pahempia tapauksia voi kaatotunkilla varmistella.
      Ja hyvä on laittaa sinne tienvarteen varoituksia, että puita kaadetaan. Jos tiekunta kyseessä, niin sieltä voi löytyä sopivia liikennemerkkejäkin tms. rekvisiittaa.
      Motolla me on niitä myös korjautettu tienvarrelta, on vaan hieman hankala operoida tien puolelta, jos liikennettä enempi. Aika hyvin saa motolla kaadettua metsänkin puolelta ja joskus on tehty, että moton kouralla on pidetty puuta ja sahattu moottorisahalla puu poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe