Millainen kohde vartioida? Olen kuullut hyvää ja huonoa siitä.
Vastaukset 14
- Vartsu
Olin siellä vähän aikaa. Ei hyvä.
- Anonyymi
Vaikuttaa siltä, että Yle pelkää autopommi-iskua. Kiinteistö on motitettu jopa puolelta ´betoniporsain´.
- Wiik879
Ihmissuhteissa ongelmia koko ajan minun ollessa siellä. En tiedä miten nykyään.
- exvaxi
Porukka vaihtuu tiuhaan...
- Sielläollut
Siellä vakkarit ja ressut aivan eri asemassa palkankin suhteen vaikka samat työt.
- MeiramiGirl
Porukka vaihtuu tiuhaan koska kohdeopetus tosi heikkoa.
- Anonyymi
Osa porukasta vetää tupakkaa joka tunti ainakin 5 minuutin tauolla. Tämä tarkoittaa, että 12 tunnin työvuorosta ainakin 1 tunti menee tupakoimiseen. Ei hyvä.
- Anonyymi
Vahtimestareilla surkeat sosiaalitilat likaisissa komeroissa. Ei puhdasta paikkaa missä voisi syödä. En tiedä onko nykyään tilanne parempi. Noin oli ainakin v 2018.
- Anonyymi
Kohdeopetus oli aikanani täysin retuperällä. Kem oli koko ajan palavereissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohdeopetus oli aikanani täysin retuperällä. Kem oli koko ajan palavereissa.
No osaattehan te isot ihmiset tehdä sen homman ilman Kemmiä? Mitäs se Kem teki siellä? Laati työvuorot, täytti ne, teki ohjeistuksen, päivitti ne, palvereissa kävi kuuntelemassa mitä asiakas haluaa, laati tiedotteet niistä, huolehti porukan kamoista, raportoi firman pääkonttorille, kuunteli teidän kitinää kun netflixin katsominen keskeytyy puhelun takia?
- Anonyymi
Ylen kem oli täysin osaamaton ihmissuhde taidoissaan. Nykyään Ylellä kai uusi firma vartioimassa ja ehkä uusi kem.
- Anonyymi
Perusongelma kai Ylen toimeksiannossa oli se, että Securitaksen piti ottaa talon oma henkilökunta töihin ns. vanhoina työntekijöinä.
Securitaksen ihmiset oli sitten ihmetelleet kun useampi työntekijä hoiti pisteitä missä yksi ihminen olisi riittänyt hyvin.
Muutenkin Ylen ihmiset jotka piti ottaa vartijoiksi olivat huomattavan iäkkäitä ja monilla saattoi olla muitakin työtehtäviä (esim. oma radio-ohjelma). Alennus Ylen vahtimestarista Securitaksen vartijaksi oli liikaa ja aiheutti jatkuvaa hammastelua. Yle meni sitten näissä kiistoissa aina entisten työntekijöidensä puolelle ja kaikissa kiistoissa annettiin periksi. Entiset vahtimestarit mm. sanelivat korpilakolla uhkaamalla esimiesten valintaa.- Anonyymi
Yleä vartioi nykyään Avarn. Joku sekopää kirjoitti Securitaresta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleä vartioi nykyään Avarn. Joku sekopää kirjoitti Securitaresta.
Pohjimmiltaa kaikki turvallisuusalan firmat ovat "samaa paskaa eri paketissa".
Joskus harvoin tietenkin on kohteita joissa suoritetaan pöydän täydellinen puhdistus firman vaihtuessa. Tämä tarkoittaa sitä, että vanhoja työntekijöitä kohteesta ei oteta uuteen firmaan töihin. Asiakkaan edustaja luo ohjeistuksen ja säännöstön, josta pidetään kiinni ja sitä valvotaan.
Useimmiten näin ei ole. Tietenkin sopimuksen alussa turvallisuusfirman johtajat yrittävät valvoa, että kohteessa kaikki sujuu miten pitääkin. Sopimuksen loppupuolella taas hommat voidaan hoitaa taas vähän vasemmalla kädellä.
Suomessa on lukuisia kohteita, joissa firma vaihtuu muutaman vuoden välein ja ylläkuvattu sykli toistuu. Eli pakkasella lämmitellään kusemalla housuun, sitten housut vaihdetaan ja kustaan jälleen housuun.... Mistään ei olla opita yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid128833En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43609Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21548Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110523- 36512
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461- 38437
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää112432Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397