Pienoismalliautojen kierrätys eli "paalaus"

pikkuautot.romutukseen

Voikohan metalliset pienoismalliautot laittaa metallinkeräykseen sellaisenaan vai pitäisikö ne purkaa osiksi, metallit ja muovit erikseen? Vai onko niiden metalliseos sellainen joka ei kelpaa metallinkeräykseen? Entä muoviosat ja renkaat jotka lienevät jotain kumia?
Entä resiinimallit, muovinkeräykseen vai sekajätteisiin?

Muutama malli joita olen yrittänyt jo vuosia kaupitella siellä sun täällä mutteivät käy kaupaksi ja pari vaurioitunuttakin mallia, tila loppuu kesken joten jotain pitäisi tehdä. Irtoavia pikkuosia sisältävät mallit eivät sovellu lasten leluiksikaan joten niitä ei voi sellaiseenkaan tarkoitukseen oikein lahjoittaa.

2

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdklfdsklfkjsfkdl

      Olen kuullut että pienoisautojen korirakenteiden metalliseokset ovat jotain erikoisempaa laatua mihin ei kuulemma hitsauskaan onnistu. Tämän vuoksi mietin voiko niitä laittaa metallinkeräykseenkään.
      Joissain malleissa on kankaan näköiseksi flokattuja muoviosia (sisustuksen verhoilupaneelit, lattiamatot), jollain tavalla pehmennettyjä muoviosia (istuimet), fotoetsattuja metalliosia (merkit,logot), renkaiden kumimaiset materiaalit, jne. eksoottisempia materiaaleja, kuinka tarkkaan malli pitäisi purkaa jos haluaisi kierrättää sen ns. oikein eikä vaan heittämällä roskiin koko paskan?

    • Anonyymi

      Voi ei, kukaan ei tiennyt!
      (Riitta Väisäsen äänellä Kymppitonnissa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3740
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3128
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      71
      2347
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      66
      1334
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1203
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      33
      1082
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      985
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      962
    Aihe