Ei signaalia

Signaaliton

Onko kenenkään muun kohdalle sattunut vastaavaa ongelmaa?

Ostin uuden television mallia LG 55UK6470. Nyt PS4 ei kuitenkaan suostu näyttämään minkäänlaista kuvaa vaan ruudulle ilmestyy ei signaalia viesti. Kyseessä siis n. 4 vuotta vanha perus Playstation 4. Käynnistys vikasietotilassa onnistuu satunnaisesti, mutta heti kun muuttaa videoasetuksia mihinkään suuntaan niin signaali häviää. Toisessa uhd tason televisiossa olen saanut vikasietotilan kautta resoluution muutettua tuohon 720p, yhtään korkeampi asetus tai hdr:n kytkeminen päälle aiheuttaa saman ongelman, signaali katoaa. Joka HDMI portissa sama juttu, eikä HDMI kaapelin vaihdollakaan ole ollut vaikutusta. Nyt käytössä Hama 4K/UHD High Speed kaapeli.

13

8965

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fksdfsklfkkjfkskjdsl

      En tiedä PS4:sta mutta aikoinaan kokeilin PS3:sta näytössä jossa ei ollutkaan HDCP (High Definition Copy Protection) ominaisuutta niin näytöllä luki vain "Signal not supported" eikä mitään muuta.
      Pitääköhän PS4:n näytössä/televisiossa olla jokin vastaava tietty ominaisuus että toimii?

      • Signaaliton

        tuotakin vaihtoehtoa olen kokeillut silloin kun välillä vikasietotilassa kuvaa näkyy, kokeilin laittaa tuon HDCP:n päälle ja pois, mutta kehnolla menestyksellä.


    • palautase

      HAHAHAHAHA YOU GOT BLACKED FRIDAY!!!

      • Signaaliton

        Juu tämä LG oli black friday tarjous, mutta eri palstoilta arvosteluja luettuani PS4 on pelittänyt muilla ihan ongelmitta, joten en usko, että vika olis tuossa töllössä, kun otetaan vielä sekin huomioon, että edellisellä töllöllä oli vastaavia ongelmia, senkin sai toimimaan vasta vikasietotilan kautta muuttamalla resoluution tuohon 720p.


    • lkfkjdskdlkldsskld

      Kokeile ottaa tarkka makrokuva pleikkarin hdmi pistokkeesta nähdäksesi onko mahdollisesti joku pinni vääntynyt tai jopa katkennut. Menee varmaan huoltokeikaksi jos sen joutuu vaihtamaan.

      • Signaaliton

        pitääpä tutkia tuotakin asiaa!


      • Signaaliton

        Itse olen miettinyt myös, että voisko olla niin, että grafiikkapiiri olis tullut tiensä päähän, sekin kai aiheuttaa tällaisia ongelmia, kyseessä on kuitenkin jo yli 4 vuotta vanha yksikkö.


      • asvdsklvskdlmv
        Signaaliton kirjoitti:

        Itse olen miettinyt myös, että voisko olla niin, että grafiikkapiiri olis tullut tiensä päähän, sekin kai aiheuttaa tällaisia ongelmia, kyseessä on kuitenkin jo yli 4 vuotta vanha yksikkö.

        En jaksa uskoa grafiikkapiirin pettämiseen, paljon vanhemmatkin koneet toimivat edelleen alkuperäisillä piireillään moitteettomasti. Ainut jos jäähdytys on pettänyt esim. tahnan kuivumisen takia tms. mutta tuskin konsoli lähtisi silloin käyntiin edes 720 resolla.
        Jos emolevyltä arvailisi komponenttivikaa niin ensimmäisiä epäiltyjä olisi kondensaattorit, ainakin elektrolyyttikonkat. Tuskin nekään vielä 4 vuotta vanhassa koneessa vikaantumaan kerenneet.
        Kai tuuletin pelaa ja laitteen ympärillä on tilaa ilmankierrolle?


      • Signaaliton
        asvdsklvskdlmv kirjoitti:

        En jaksa uskoa grafiikkapiirin pettämiseen, paljon vanhemmatkin koneet toimivat edelleen alkuperäisillä piireillään moitteettomasti. Ainut jos jäähdytys on pettänyt esim. tahnan kuivumisen takia tms. mutta tuskin konsoli lähtisi silloin käyntiin edes 720 resolla.
        Jos emolevyltä arvailisi komponenttivikaa niin ensimmäisiä epäiltyjä olisi kondensaattorit, ainakin elektrolyyttikonkat. Tuskin nekään vielä 4 vuotta vanhassa koneessa vikaantumaan kerenneet.
        Kai tuuletin pelaa ja laitteen ympärillä on tilaa ilmankierrolle?

        Tuuletin pelaa kyllä ja ilmanki pitäs kiertää kun kone on pystyasennossa tv tason päällä.


    • Signaaliton

      Mainittakoon vielä se, että PS3 pelittää tuon LG:n kanssa ilman mitään ongelmia täysillä resoilla, ei tarvinut kun tuikata piuhat paikalleen ja virrat päälle.

    • Anonyymi

      Ostin vajaa vuosi sitten ps4 ja kuvaa on näyttänyt LG töllö.
      Eilen kummiskin tapahtui jotain hyvin traagista nimittäin kuva katkesi kesken youtube videon ja ajattelin että huono sää olisi aiheuttanut katkoksen. En kuitenkaan viittinyt käynnistää konetta pikku pätkän takia, joten säästin sen täksi päiväksi ':D
      No arvatkaa pääsinkö jatkamaan?! EN?!!!! Oon toteuttanut kaikki pleikkarin nettisivujen "ratkaisu vinkit", mutta ei... "ei signaalia"... Vittu mitä paskaa!
      Oisko kenelläkään antaa sitä "vinkkiä?" :)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minulle kävi silleen että olin käynistämässä ps4 pro mallia ja näytölle ilmestyi ei signaalia ps4 pro oli jo ollut yhden kerran rikki mutta se saatiin korjattua sitten heti 2päivää myöhemmin tapahtui tämä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      80
      983
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      842
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      543
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      498
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      485
    Aihe