Minulla on 18 vuotta vanha EOS 300 kamera. Vaikka virta ei ole kytkettynä automaattitarkennus alkaa surisemaan oli sitten manuaali- tai automaattitarkennuksella. Objektiivi ei kuitenkaan liiku ollenkaan. Surisee jonkin aikaa ja surina alkaa jälleen painaessani mitä tahansa nappia. Olen käyttänyt paristot pois ja puhdistanut kontaktit. Jos vika on kameran rungossa sitä ei kannata korjata. Missä todennäköisesti on vika?
Kamerass vai objektiivissa vika
6
412
Vastaukset
- fhyueyyrye
Testaa myöstoisella objektiivilla.
Vaikuttaisi oikosululta. Oletko tarkistanut kellopariston?
Se voi olla hapettunut, tai tyhjä. Kellopariston ja akun poisto hetkeksi usein palauttaa seonneen kameran toiminnan. Koska kamera on noin vanha sanoisin pariston olevan varmasti lopussa.
Onko kastunut joskus? Kameratorin "mainos" kertoi moisen rungon menneen kaupaksi 15€ hintaan joten se lienee muuttunut romuksi ja suositan, varsinkin jos siihen on kelvollisia objektiiveja runsaasti hankkimaan uudemman käytettyjen markkinoilta jos sitten ei Joulu-Pukki ole tuomassa uutta toimivaa versiota.
Jos ei ole noita laseja rivistöksi niin voit valita mitä muuta hyvänsä mikä käteen ja lompsaan tuntuu sopivalta ja TOIMII!- alan
Kiitos vastauksista. Ei ole kastunut. Nestekidenäyttö näyttää että paristojen teho on riittävä ja surinasta sekä nakutuksestakin päätellen virtaa riittää. Vika ilmenee tarkennustavasta riippumatta. Kun objektiivi on irti kamera ei surise. Jonkinlainen sähkövika ilmeisesti. Lähinnä kiinnosti mikä olisi vikana ja löytyisikö kameralle ehjänä mahdollisesti käyttöä. En ole kuvannut tällä kameralla enää vuosiin. Objektiiveja on tuo yksi zoomi. Pitää nyt harkita mitä tehdä. Rahaahan siihen ei enää kannata laittaa.
- Gjklhghknhv
Olisiko se objektiivin kuvanvakain mikä surisee. Välttämättä mitään vikaa ole.
Gjklhghknhv kirjoitti:
Olisiko se objektiivin kuvanvakain mikä surisee. Välttämättä mitään vikaa ole.
Hyvä arvaus.
Vakaajat pitävät kyllä ääntä.
Vanhemmat vielä enemmän kuin uudemmat.
Saako sillä hyviä kuvia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788