Fuge-lehti mainostaa etusivulla Sevillan ja Cordoban retkiä. Olemme rannikolla joulukuun ja kiinnostaisi ainakin toinen noista käydä. Onko kokemuksia centro Finlandian retkistä? Saako rahoille vastinetta?
Retket Sevillaan ja Cordobaan
11
326
Vastaukset
- SuomiLisää
Suomi retket ovat 40-50% ylihinnoiteltuja ja niistä ovat valmiita maksamaan vain kielitaidottomat umpisuomalaista seuraa kaipaavat. Oikeasti markkinahintaiset jznsainväliset retket saa diis halvemmalla paikallisista toimistoista.
- Kannattamennä
Olettaen tietysti, että puhut espanjaa tai englantia sujuvasti!!!
Kannattaa hieman maksaa saadakseen selostuksen omalla äidinkielellään. Nuo prosentit on hatusta vedettyjä, eivätkä pidä yhtä totuuden kanssa. - Raikki
Minulla on kokemusta sekä noista paikallisten matkatoimistojen että centro Finlandian retkistä. Olimme 6 vuotta sitten semmoisella Sevillan retkellä missä bussissa opas puhui kolmea kieltä. Vaikka puhun sujuvaa englantia en voi olla tyytyväinen matkan antiin. Saatu informaatio oli suorastaan surkea. Myös kaupunkikierros oli hätäisesti hoidettu. Viime keväällä olimme centro Finlandian Sevillan matkalla jonka opasti miesopas suomeksi. Ei voi puhua samana päivänä. Retki oli kerrassaan loistava. Ei kannata aina tuijottaa pelkkää hintaa. Maksat vähän enemmän mutta saat paljon enemmän. Voin suositella ainakin tuota Sevillan retkeä todella vahvasti. Cordoban retkestä ei ole kokemusta
- Feria-alueen-narkkari
Käykää vain Tauskin barissa oluella, tulee halvemmaksi.
- retkeilemään
Feria-alueen-narkkari kirjoitti:
Käykää vain Tauskin barissa oluella, tulee halvemmaksi.
Taitaa olla kyseinen baari edesmennyt?
Paljon on Centron retkien ohella kehuttu myös Ole-kustannuksen retkiä. Nekin ovat suomenkielisiä. - Faktaapeliin
Otetaanpa tähän oikeaa faktaa tuon maksetun mainostajan sijaan. Suomi hinta 75€ ja paikallinen hinta 46€ eli junttilisä 63%.
- KUKAsINULLEmAKSOI
Faktaapeliin kirjoitti:
Otetaanpa tähän oikeaa faktaa tuon maksetun mainostajan sijaan. Suomi hinta 75€ ja paikallinen hinta 46€ eli junttilisä 63%.
ja tietysti suomeksi tulkattuna???
- Jaanabee
KUKAsINULLEmAKSOI kirjoitti:
ja tietysti suomeksi tulkattuna???
Mun mielestä tässä tapauksessa on itse asiassa nimenomaan aika junttimaista ajatella ainoastaan sitä hintaa. Onhan se tietty niinkin, että autostakin voi maksaa 300€ tai vaikka 100000€ ja molemmanhintaisilla varmaan pääsee paikasta a paikkaan b. Vai mitä? Mutta mikäs siinä, kaikilla on omat prioriteettinsä!
- käyttäkäänettiä
Kun jaksaa ja malttaa pikkuisen selvittää, löytyy kohtuu hyvin toimivaa paikallisliikennettä jolla voi toteuttaa monenlaisia retkiä vaikka Gordobaan ja Sevillaan yms., yms., jne. Ko. selvittelyä pystyy tekemään ihan netin kautta suomesta käsin ja varsin heikollakin kielitaidolla.
- Tiinajapentti
Kiitos asiallisista vastauksista! Käyttäkäänettiä:lle: haluamme nimenomaan osallistua opastetulle retkelle, koska jos ne ovat hyvin järjestettyjä ja jos opas on asiantunteva, niin lyhyen päivän aikana saa kohteesta irti paljon paljon enemmän kuin itse hakemalla. Ja nimenomaan ne tärkeimmät asiat. Tottakai joka paikkaan pääsee julkisilla, mutta sitä emme nyt ole tekemässä.
- Selma1234
Olimme pari vuotta sitten Olé-lehden retkellä Cordobassa ja Centro Finlandian retkellä Gibraltarilla. Olé-lehden retkellä sai enemmän rahoille vastinetta, mutta ei Centronkaan retki huono ollut. Toivottavasti tammikuussa jommalla kummalla on retkiä jonnekin, missä ei olla käyty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117151- 954721
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594697Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493859- 513788
- 2153748
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263333- 512711
- 372594
- 382289