Blogi löytyy täältä: https://livingmiraclescenter.org/…/4-david-hoffmeister-acim…
3 vaihetta erityisyyden tekemättömäksi tekemiseen valaistumisen kokemiseksi
Kristus kutsuu jokaista heräämään korkeimpaan, ikuiseen, ehdottomaan rakkauteen. Tämän heräämisen ainoa este on erityisyys-suodatin, joka projisoi maailman, missä jotkut kuvat näyttävät tärkeämmiltä ja arvokkaammilta kuin jotkut toiset kuvat. Tämä näkyy hyvin selkeästi suhteissa, joita on kutsuttu erityisiksi ihmissuhteiksi, niissä jotkut ihmiset nostetaan ja jotkut ihmiset lasketaan. Missä tahansa tilanteessa erityisyyttä vaalitaankin, Kristus jää tietoisuudelta piiloon. Kun Kristus tunnistetaan, on erityisyyden mielettömyydestä vapauduttu ikuisiksi ajoiksi.
Erityisyys on egon toinen nimi. Erityisyys estää tiedostamasta samanarvoisuutta ja Ykseyttä koska se painottaa muotoa ja jättää sisällön huomiotta. Rakkaus on sisältö. Anteeksianto on suuri oikaisija, joka näkee kaikki kuvat yhtäläisesti valheellisina. Tämä näkökulma avaa portin muistamaan Jumala. Erityisyys on uskomus, josta kumpuaa monia käsitteitä. Omistaminen on yksi sellainen asia, käsite. Ihmissuhteet, jotka perustuvat omistamiseen, palvelevat suurta ”mestariaan”. Aika, paikka ja kehot ovat erityisyyden käsitteitä ja ego kutoo omaa ”todellisuuden” kuvaansa näistä käsitteistä ja erityisyydestä.
Minua on pyydetty kertomaan jotain siitä, kun siirrytään erityisyydestä pyhyyteen, muutokseen kuolemasta elämään tai kaunoista ylösnousemukseen. Se on sitä, että herätään anteeksiannon kautta harhoista Ikuiseen Elämään. Yksinkertaisilla termeillä ilmaistuna se on Läsnäoloa ja Avoimuutta sille Mikä On. Heräämistä tähän Jumalalliseen Abstraktioon edeltää kolme näennäistä vaihetta ja jaan tässä ajatuksia jokaisesta vaiheesta.
Ensimmäinen vaihe on sallia mielessä olevan pimeyden ja erityisyyden tulla pintaan ja paljastetuksi. Toinen vaihe on puolueettomuuden vaihe, jossa erityisyys vielä jatkaa olemassa oloaan tietoisuudessa ja silti puolueetonta tarkkailua harjoitetaan hyvin johdonmukaisesta näkökulmasta. Viimeinen vaihe ei todellakaan ole enempää eikä vähempää kuin eläminen Läsnäolon Hetkessä. Se on ei-tuomitsevan tietoisuuden onnellista unta, missä havaitsemisen samanlaisuus tunnistetaan aina ja ilman poikkeuksia. Kutsun tätä kokemusta valaistumiseksi.
Kokemuksina, useimmille ihmisille ensimmäinen vaihe on haastavin ja vaikein. Toinen vaihe voi sisältää rankkoja hetkiä ja kausia ajassa, mutta silti johtuen lisääntyvästä ja tehokkaasta mielen harjoittamisesta ja johdonmukaisesta harjoittamisesta, nämä intensiiviset kokemukset tuntuvat enemmänkin harvinaisilta ja ohimeneviltä. Viimeisessä vaiheessa nämä intensiiviset kokemukset ovat poissa ja niiden tilalla on pelkästään rakkautta, rauhaa, onnellisuutta, iloa ja vapautta.
Eritysyyden ansa
0
208
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.222614Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1002511- 2021364
- 941261
- 1211238
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2931193Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,19988Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211959Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12957- 60887