En tiiä vastaileeko täällä kukaan mut kirjotanpa kuitenkin.
Mulle tuli siis kolme päivää sit kaks 6 viikon ikästä rottaa ja täs vähän pohdiskelen et onko niiden käytös normaalia, kun ovat tavallaan vähän arkoja. Tottakai ymmärrän että menee jonkun aikaa sopeutua mut olis kiva kuulla muiden kokemuksia ja neuvoja.
Ekana päivänä annoin niiden olla vaan häkissä kun ne oli suurimman osan piilossa niin en tahtonu pahemmin häiritä, tokana päivänä ne alko jo liikkuu häkissä ja yöllä liikkuu tosi paljon eli varmaankin on aikalailla häkkiin jo nyt asettunu taloksi, mutta kun laitan käden häkkiin tai muutenkaan yritän huomioida rottia ne juoksee piiloon. Kerran oon nyt siirtäny ne pois häkistä sängylle ja istuin ite sängyllä ja ne tuli varovasti haistelee ja kiipeili vähän mun päällä. Otin niitä hetkeksi "kiinni" eli pidin kädessä ja ei ne pure tai mitään mutta rimpuilee pois.
Olis kiva kun ne ei juoksis heti piiloon ku avaan häkin oven tai kun yritän koskettaa niitä, olis helpompikin sit ottaa niitä ulos häkistä jalottelemaan.
Eli oonko vaan malttamaton ja odotan liikoja näin lyhyeltä ajalta vai oonko saanut arkoja rottia? :D
Onko rotta vauvat aluksi normaalisti tollasia säikkyjä ihmisiä kohtaan?
Eivät siis ole kuitenkaa mistään eläinkaupasta mulle tulleet.
Ja tosiaan jos on neuvoja miten niistä saisi luottavaisempia muhun ja käsikesympiä ja sellaisia että ne tykkäisi viettää aikaa mun kanssa niin kertokaa toki :)
Pienen rotan käsikesyttäminen
uusirottailija
1
206
Vastaukset
Kesyrottaryhmiä edelleen susittelen neuvojen kysymiseen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954