Pienen rotan käsikesyttäminen

uusirottailija

En tiiä vastaileeko täällä kukaan mut kirjotanpa kuitenkin.
Mulle tuli siis kolme päivää sit kaks 6 viikon ikästä rottaa ja täs vähän pohdiskelen et onko niiden käytös normaalia, kun ovat tavallaan vähän arkoja. Tottakai ymmärrän että menee jonkun aikaa sopeutua mut olis kiva kuulla muiden kokemuksia ja neuvoja.
Ekana päivänä annoin niiden olla vaan häkissä kun ne oli suurimman osan piilossa niin en tahtonu pahemmin häiritä, tokana päivänä ne alko jo liikkuu häkissä ja yöllä liikkuu tosi paljon eli varmaankin on aikalailla häkkiin jo nyt asettunu taloksi, mutta kun laitan käden häkkiin tai muutenkaan yritän huomioida rottia ne juoksee piiloon. Kerran oon nyt siirtäny ne pois häkistä sängylle ja istuin ite sängyllä ja ne tuli varovasti haistelee ja kiipeili vähän mun päällä. Otin niitä hetkeksi "kiinni" eli pidin kädessä ja ei ne pure tai mitään mutta rimpuilee pois.
Olis kiva kun ne ei juoksis heti piiloon ku avaan häkin oven tai kun yritän koskettaa niitä, olis helpompikin sit ottaa niitä ulos häkistä jalottelemaan.
Eli oonko vaan malttamaton ja odotan liikoja näin lyhyeltä ajalta vai oonko saanut arkoja rottia? :D
Onko rotta vauvat aluksi normaalisti tollasia säikkyjä ihmisiä kohtaan?
Eivät siis ole kuitenkaa mistään eläinkaupasta mulle tulleet.

Ja tosiaan jos on neuvoja miten niistä saisi luottavaisempia muhun ja käsikesympiä ja sellaisia että ne tykkäisi viettää aikaa mun kanssa niin kertokaa toki :)

1

295

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesyrottaryhmiä edelleen susittelen neuvojen kysymiseen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe