pelottaa ikkunat

emmiläinen

en uskalla olla ikkunan lähellä kun pelkään aina et joku ampuu mua ulkoo :( kuinka mahollista se on?

9

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kukaa suhu luotia tuhlaa, no worries

      • todennäköisyyslaskija

        Mistäs tiedät?


    • Hei,
      stressaava ja rankka tilanne sinulle. Jotta pelkosi toteutuisi on erittäin, erittäin ja hyvin epätodennäköistä. Suomessa aselaki on tiukka. Pelot voivat saada alkunsa vaikkapa maailmalla tapahtuneista kauheuksista mitä kuulee uutisista. Sinua varmaan auttaisi jos puhuisit asiasta jonkun luotettavan aikuisen kanssa.
      Toivon, että pääset pian eroon synkistä ajatuksista!
      Nettisaapas Helsinki, Annikki

    • eihuolta

      Todennäköisyys että joku on saanut kenenkään huomaamatta aseen kadulle, ja ampuu juuri sinut, juuri oikealla hetkellä on erittäin pieni. Ensinnäkin, aselait suomessa on aika tiukat, ja kuka vaan ei voi saada asetta. Toiseksi, kukaan ei ole tarpeeksi tyhmä ottamaan asetta kadulle mukaan ja ampumaan satunnaisesti jonkun ikkunan läpi, kun hän jää varmasti kiinni. Varmaan jokainen asukas sillä kadulla kuulee laukauksen ja soittaa poliisille, ja todennäköisesti joku olisi jo nähnyt tällä ihmisellä aseen ennen kun hän ampuisi sinut. Vielä sen päälle, miksi kukaan haluaisi ampua sinut niin paljon, että joutuisi varmasti vankilaan?

    • nykynuorisokuraa

      kun miettii nykynuorison laatua niin en ihmettelisi jos joku jonne saisi kirkkaaseen päähänsä pamauttaa sinua impukalla otsaan vain siksi koska "suomi on vapaa maa"

      joten kaikki on mahdollista

    • VanhaÄijä1

      Ei tollasta ole tapahtunut suomessa koskaan.

    • 123d13123f21

      Pelkosi on aiheellinen ja normaali.

      Itse koin samaa pelkoa lapsena.

      Suomessa olevat ihmiset on 90% pahoja ja ilkeitä. Ennalta arvaamattomia hirviöitä joista kuka vaan voi tappaa yhtäkkiä.

      Heitä pitää hallita väkivallan pelotta että teet heille jotain pahempaa.

    • Edgelord

      Kukaan ei halua tuhlata suhun luotia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe