pelottaa ikkunat

emmiläinen

en uskalla olla ikkunan lähellä kun pelkään aina et joku ampuu mua ulkoo :( kuinka mahollista se on?

9

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kukaa suhu luotia tuhlaa, no worries

      • todennäköisyyslaskija

        Mistäs tiedät?


    • Hei,
      stressaava ja rankka tilanne sinulle. Jotta pelkosi toteutuisi on erittäin, erittäin ja hyvin epätodennäköistä. Suomessa aselaki on tiukka. Pelot voivat saada alkunsa vaikkapa maailmalla tapahtuneista kauheuksista mitä kuulee uutisista. Sinua varmaan auttaisi jos puhuisit asiasta jonkun luotettavan aikuisen kanssa.
      Toivon, että pääset pian eroon synkistä ajatuksista!
      Nettisaapas Helsinki, Annikki

    • eihuolta

      Todennäköisyys että joku on saanut kenenkään huomaamatta aseen kadulle, ja ampuu juuri sinut, juuri oikealla hetkellä on erittäin pieni. Ensinnäkin, aselait suomessa on aika tiukat, ja kuka vaan ei voi saada asetta. Toiseksi, kukaan ei ole tarpeeksi tyhmä ottamaan asetta kadulle mukaan ja ampumaan satunnaisesti jonkun ikkunan läpi, kun hän jää varmasti kiinni. Varmaan jokainen asukas sillä kadulla kuulee laukauksen ja soittaa poliisille, ja todennäköisesti joku olisi jo nähnyt tällä ihmisellä aseen ennen kun hän ampuisi sinut. Vielä sen päälle, miksi kukaan haluaisi ampua sinut niin paljon, että joutuisi varmasti vankilaan?

    • nykynuorisokuraa

      kun miettii nykynuorison laatua niin en ihmettelisi jos joku jonne saisi kirkkaaseen päähänsä pamauttaa sinua impukalla otsaan vain siksi koska "suomi on vapaa maa"

      joten kaikki on mahdollista

    • VanhaÄijä1

      Ei tollasta ole tapahtunut suomessa koskaan.

    • 123d13123f21

      Pelkosi on aiheellinen ja normaali.

      Itse koin samaa pelkoa lapsena.

      Suomessa olevat ihmiset on 90% pahoja ja ilkeitä. Ennalta arvaamattomia hirviöitä joista kuka vaan voi tappaa yhtäkkiä.

      Heitä pitää hallita väkivallan pelotta että teet heille jotain pahempaa.

    • Edgelord

      Kukaan ei halua tuhlata suhun luotia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe