en uskalla olla ikkunan lähellä kun pelkään aina et joku ampuu mua ulkoo :( kuinka mahollista se on?
pelottaa ikkunat
9
405
Vastaukset
- sefserer
https://youtu.be/UhY5qClS_oE?t=1121 kattokaa markon oikeaa silmää, heheh
Ei kukaa suhu luotia tuhlaa, no worries
- todennäköisyyslaskija
Mistäs tiedät?
Hei,
stressaava ja rankka tilanne sinulle. Jotta pelkosi toteutuisi on erittäin, erittäin ja hyvin epätodennäköistä. Suomessa aselaki on tiukka. Pelot voivat saada alkunsa vaikkapa maailmalla tapahtuneista kauheuksista mitä kuulee uutisista. Sinua varmaan auttaisi jos puhuisit asiasta jonkun luotettavan aikuisen kanssa.
Toivon, että pääset pian eroon synkistä ajatuksista!
Nettisaapas Helsinki, Annikki- eihuolta
Todennäköisyys että joku on saanut kenenkään huomaamatta aseen kadulle, ja ampuu juuri sinut, juuri oikealla hetkellä on erittäin pieni. Ensinnäkin, aselait suomessa on aika tiukat, ja kuka vaan ei voi saada asetta. Toiseksi, kukaan ei ole tarpeeksi tyhmä ottamaan asetta kadulle mukaan ja ampumaan satunnaisesti jonkun ikkunan läpi, kun hän jää varmasti kiinni. Varmaan jokainen asukas sillä kadulla kuulee laukauksen ja soittaa poliisille, ja todennäköisesti joku olisi jo nähnyt tällä ihmisellä aseen ennen kun hän ampuisi sinut. Vielä sen päälle, miksi kukaan haluaisi ampua sinut niin paljon, että joutuisi varmasti vankilaan?
- nykynuorisokuraa
kun miettii nykynuorison laatua niin en ihmettelisi jos joku jonne saisi kirkkaaseen päähänsä pamauttaa sinua impukalla otsaan vain siksi koska "suomi on vapaa maa"
joten kaikki on mahdollista - VanhaÄijä1
Ei tollasta ole tapahtunut suomessa koskaan.
- 123d13123f21
Pelkosi on aiheellinen ja normaali.
Itse koin samaa pelkoa lapsena.
Suomessa olevat ihmiset on 90% pahoja ja ilkeitä. Ennalta arvaamattomia hirviöitä joista kuka vaan voi tappaa yhtäkkiä.
Heitä pitää hallita väkivallan pelotta että teet heille jotain pahempaa. - Edgelord
Kukaan ei halua tuhlata suhun luotia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863