Siis outoa, kun nykyisin alkaa viluttaa aina juuri kun on nukahtamaisillaan. Oikein kunnon vilunväristyksiä. Ei vielä menopaussia edes ollut, mutta ehkä liittyy siihen?
viluttaako teitä nukkumaan käydessä?
5
766
Vastaukset
- Ydinlämpö
Ikää myöden ihmisen ydinlämpö laskee jopa yhdellä asteella, että kyllä se paleleminen odottaa kaikkia.
- lisää_vaatetta_yöksi
Joo, normaalia palelua, mutta siis outoa että juuri kun on vaipumassa uneen ihanaan, niin alkaa koko kehon lävistävät jääkylmät vilupuuskat. Sitten ei nukahdakaan. Että tällaista kivaa.
- kuumetautia
lisää_vaatetta_yöksi kirjoitti:
Joo, normaalia palelua, mutta siis outoa että juuri kun on vaipumassa uneen ihanaan, niin alkaa koko kehon lävistävät jääkylmät vilupuuskat. Sitten ei nukahdakaan. Että tällaista kivaa.
Lämmönnousua- eli kuumetta iltapuoleen? Olet mitannut lämpöjä? eikun lekurille, niin syy selviää lämpöilyyn. Itsellä oli viimeksi monta kk sitten jokin tauti. Nosti kuumeen, laski, nosti laski eli sahasi aina ylös lämmöt, etenkin iltanousu oli raju horkka. Sain antibioottikuurin, kun verenkuva oli katottu. Ei selvinnyt missä tulehdus oli- hoito tehosi kuitenkin.
Arjessa ihminen kun tekee ja kulkee, niin sekoittaa selvät sairauden oireet joskus väsymykseen tai johonkin. Minulla sahaava kuume kesti yli 2 viikkoa. Kun toivuin ihmettelin miten en ollut huomioinut olon ja jaksamisen kurjuutta.
- Viluttaa
Jalat tai oikeastaan jalkaterät alkaneet palella ja viluttaa nukkuun mennessä ja välillä herätessä, välillä hieman kuuma nukkuessa. FSH oli nyt 54.
- KokeillaVoi
Palelu saattaa johtua monista syistä. Esim. ruokavaliosta tai kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Joillakin ihmisillä saattaa olla kuin sokeritaudin vastakohta: niin tehokas insuliinin tuotanto, että verensokeri laskee turhan alhaiseksi. Kuin ei riittäisi energiaa hukkalämmöksi asti. Yleensä liika energia saattaa poistua esim. hikoilulla.
Yksi mitä voi kokeilla, on proteiinipitoisten ruokien ajoittaminen aamupäivään, ja hiilihydraattipitoiset iltaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941