Miten puolisoni pääsee koneelleni?

itkettää

Mulla menee ihan pian hermot.

puoliso käy facebookissani, sekä koneellani, sekä sähköpostissani lähes päivittäin kun olen töissä. MITEN?????? Koitan kertoa jokaisesta lyhyesti:

- Facebook: sinne ilmestyy aina kuvakkeella kirjautuminen, hän saa sen jotenkin pääälle. Minulla on kaikki mahdolliset suojaukset päällä ja käyn katsomassa joka päivä sisäänkirjautuneet laitteet. Siellä on vain oma koneeni (työkone) ja kännykkäni ip-osoitteet. En käytä facea omalla koneella ollenkaan. Kun kirjaudun itse fb, joudun varmentamaan kännykällä. MITEN HÄN PÄÄSEE SINNE TEKEMÄTTÄ TUOTA? Vaihdan myös salasanaa jatkuvalla syötöllä eikä auta.

- Sähköposti: Tämä meni minun piikkiini, olin kertonut hänelle sähköpostini salasanan koska se oli salasana myös vanhaan koneeseen jota hän käytti. Vaihdoin salasanan että uusi koneeni olisi suojassa MUTTA EI ILMEISESTI OLE. Hotmail-sähköposti. Käyn sielläkin katsomassa ip-osoitteita kuka on kirjautunut, ennen salasanan vaihtoa hän kävi siellä päivittäin, nyt vaihdoin salasanan eikä ole käynyt edes kokeilemassa (ilmoittaa myös epäonnistuneista sisäänkirjautumisista).

- Kone: Minulla on ohjelma, jonka pitäisi ilmoittaa, aina kun kone käynnistetään. Ei ilmoita eli hän kiertää senkin jotenkin. MITEN HÄN PÄÄSEE KONEELLENI KUN HÄN EI TIEDÄ UUTTA SÄHKÖPOSTISALASANAANI? Onko hänellä jollain usb-tikulla joku hieno kierto-ohjelma vai mitä ihmettä... Pöytäkone. Voiko esim vanhalle ssd-levylle asentaa jonkun kierto-ohjelman ja päästä sisään? Tai biosin kautta? Minulla on pikakelkat ssd-levyille ja mietin että käyttääkö hän niitä.

Kuten huomaatte, tilanne on aivan sairas. Minulla ei ole mitään salattavaa (paitsi sähköpostissa ehkä jotain joululahjatilauksia joista olisi ihan mukava ettei hän kävisi lukemassa etukäteen, ja fb tietenkin ystäväni ja minun väliset asiat joita hän minulle luottamuksella kertoo) ja olen ihan loppu tuohon vakoiluun. Kysyttäessä kiistää kaiken ja suuttuu, vaikka event vieweristä suoraan näen että koneeni on käynnistetty työpäivän aikana. Tekisi mieli vaan huutaa.

Onko mitään jeesiä miten voisin suojata koneeni tai edes SELITYSTÄ siitä miten hän tuon tekee? Ei tosiaan ole mikään it-ammattilainen mutta istuu päivät koneella ja osaa jonkun verran koodata, jonnekavereidensa kanssa (ollaan 30 vuotiaita) on tehnyt jotain ddos-hyökkäyksiä kavereiden servuille eli ei myöskään mikään ihan idiootti koneiden kanssa.

2

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Debianisti

      Tietokonen käytön voi estää vain salaamalla koko kiintolevy. Sinulla on luultavasti jokin Windows koneessa. Paras vaihtoehto on silloin Veracrypt, jolla salataan koko kiintolevy. Salasanaksi vaitaan pitkä lause, jota ei löydy mistään kirjasta. Salasana on sitten syytä muistaa sillä ei ole mitään muuta keinoa saada tietoa ulos kuin oikea salasana.

      Sen jälkeen vaihdetaan kaikki palveluissa käytetyt salasanat ja tarkistetaan Facebookin yksityisyysasetukset.

    • puolisosi-NK

      Nyrkkikyllikki hiplaa siis välillä salaa näppäimistöäsi? Laita rukkanen kouraan. Ainakin vähän vaikeutuu näppiksen räpläys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2400
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      66
      2233
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      1996
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1231
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      149
      1045
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe