Menestystä sittenkin.

Suomi menestyy hyvin kaikesta huolimatta. Kestokyvyn takia on luovuttu suuresta älykkyysmassasta ja tyydytty lukumäärätään vähäisemmän älykkyysryhmän käyttöön. Nämä älykkäämmät yksilöt nostavat nyt suomalaisia menestykseen.

Voiko opiskelumäärärahojen pienentäminen auttaa menestymään.

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea on joskus tajuta miten ajattelet Palstavaari ? Siis etkö huomoi suuren massan tuottoa, kun nostat älyköt etuasemaan.?
      Minusta älykkyys lyö läpi alalla kuin alalla ja tuottaa tulosta, eikä ollenkaan pelkästään koulutuksen muovaamana. Koulutus tuottaa myös tylsistyttävää tasapäisyyttä, (yksipuolistakin typeryyttä ) ammatiin opiskelijoita lukuunottamatta, missä yksilön joskus poikkeavat ominaisuudet saattavat puhjeta kukkaan.

      Ymmärrän tietenkin huippuälyköiden arvon, mutta harvemmin heidän innovaationsa tuotantoalalle suuntautuvat, vaan ihmiskunnan mahdollisuuksiin selvitä tulevaisúudessa.

      Tuo viimeinen kysymyksesi koskee myös heitä, jotka silti nousee massan yläpuolelle, yritteliäisyydessä. Ei hän ihmiskunnalla apurahoja ja koulutusmahdollisuuksia ole aina ollut, ja silti syntyi suuria kykyjä ! 😊

    • Mistä "kaikesta huolimatta"!
      Suomi on kehittynyt raskaalla kansalaissodalla alkaneesta itsenäisyydestä eturivin valtioksi, joka on pystynyt vaurastumaan ja kehittymään, vaikka ei ole jatkokaan ollut ilman murheita ja menetyksiä sotien ja lamakausien painamana.

      Suomella on maailman kaunein lippu. Sen julistaman sanoman jokainen suomalainen voi ottaa vastaan terveellä ylpeydellä. Tänäänkin se liehuu pilvettömän, sinisen taivaan alla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe