Linnan juhlat pukuloistossaan. Meillä taviksilla ainoastaan katselun paikka. Kuka 6.12 kaunein - näyttävimmin pukeutunut?
KATSELTAVAA HUOMENNA.
12
214
Vastaukset
- Tavallisesti
Tämä tavis aloitti jo itsenäisyyden juhlimisen! Haudoilla käyty jo illalla ja jotakin herkkua huomiselle päivälle jo tekemässä; pikkunaposteltavaa, punajuurisoppaa ( 0,55 eur/annos) ja herkkujäädykettä.
- evvvk
Sdp:n puheet ovat alkaneet vaalikuumeessa liikkua, joten kerrataanpa tähän ketjuun keskeiset kohdat SDP:n Maahanmuuttotyöryhmän muistiosta 27.5.2018, otsikoitu Vaalitavoitteet kevään 2019 eduskuntavaaleihin. Ettei tule vaalien jälkeen äänestäjille yllätyksenä #vaalilupausSDP
"Muiden kuin vakaviin rikoksiin syyllistyneiden henkilöiden maasta poistamiset jäädytetään kunnes valtioneuvoston nimeämä riippumaton taho on arvioinut heidän tapauksensa uudelleen" #vaalilupausSDP
"Rikoksia tehneille ulkomaalaisille henkilöille avataan mahdollisuus hakea oleskelulupa muulla perusteella, esimerkiksi työntekijöinä" #vaalilupausSDP
Hallitus jäädyttää muiden kuin vakavasta rikoksesta tuomittujen ulkomaalaisten maasta poistamiset. Hallitus nimittää n henkilöä tutustumaan konsultteina jokaiseen tapaukseen. Tarvittaessa maahanmuuttovirasta ryhtyy kielteisen päätöksen muuttamiseen itseoikaisuna #vaalilupausSDP- Anteeksi.vaan
Eksyitkö aiheesta vai etkö huomannu mistä aloitus.
Sossut liehittelevät ISIS-miehiä
Sossut näyttävät kovasti liehittelevän ISIS-miehiä, jotta Antti Rinteestä saataisiin pääministeri. Kyllä sossujenkin täytyy ryhtyä voimatoimiin, jotta yhteiskuntamme saadaan taas turvalliseksi. Sossujen vaalipuheet ovat nyt täyttä valhetta, kuten ovat olleet aina aiemminkin.
https://yle.fi/uutiset/3-10541890
https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000005922414.html
https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000005922417.html
- Bengalitikku
Linnanjuhlat on must. Rouva presidentin iltapuku kiinnostaa materiaalin vuoksi ja voi olla, että ympäristö innottaa pukusunnittelijoita.
Onhan se jonkinmoinen eturivin designereiden työnäytös.
Rintalan iltapuvuista olen tykännyt.- divinysel
Mistä materiaalista presidentin vaatteet on valmistettu? Ovatko alusvaatteet sama materiaalia?
- Ei-mikään-ahmatti
Täytekakun hommasin.
En linnan juhlien vuoksi, en edes katso, vaan on pyhä keskellä viikkoa.
Illalla huomenen saattaa olla, että kakusta on pohjalevy jäljellä.
Ehkä jätän vähän perjantaiksi. Se ei ole iso kakku, ehkä 6-8 hengen, eli yhden raavaan hengen.
Saattaa olla, että syön pari juustovoileipää lisukkeeksi.- Hallaahon.äänestäjä44
panetko tahmaa päälle vai et
olisiko hyvä idea jättää jopa lauantaiksi vähäsen
ainakin pohjalevy
ostitko kakun muuten ihan kondiittorilta vai vain Prismasta
mitä hyvää siihen on pursotettu
onko strösseliäkin ja
onko vielä mansikoilla peitelty entä banaania
tai karkkeja jopa - Ei-mikään-ahmatti
Hallaahon.äänestäjä44 kirjoitti:
panetko tahmaa päälle vai et
olisiko hyvä idea jättää jopa lauantaiksi vähäsen
ainakin pohjalevy
ostitko kakun muuten ihan kondiittorilta vai vain Prismasta
mitä hyvää siihen on pursotettu
onko strösseliäkin ja
onko vielä mansikoilla peitelty entä banaania
tai karkkeja jopaTilasin arkiselta "keittiö-leipurilta", suomalaiset naiset ovat kondiittoreita,
olen niin mukava, että minulle tuodaan vaikka juusto taivaalta, eräs rouva kutoo villasukat,
toinen esim leipoo, kolmas toimittaa kokkauksia silloin tällöin...jne - Ei-mikään-ahmatti
Ei-mikään-ahmatti kirjoitti:
Tilasin arkiselta "keittiö-leipurilta", suomalaiset naiset ovat kondiittoreita,
olen niin mukava, että minulle tuodaan vaikka juusto taivaalta, eräs rouva kutoo villasukat,
toinen esim leipoo, kolmas toimittaa kokkauksia silloin tällöin...jneNiin, kakku on kermavaahtokuorrutettu, kelmutettu, en tiedä vähääkään mitä se sisältää?
- flegmaatti
Eipä kiinnosta tippaakaan! Yleensä järkevänä pitämäni vaimoni tuijottaa tuota mielestäni yksitoikkoista rituaalia alusta loppuun.
Olen yrittänyt osallistua tuijottamiseen mutta en näe vähäisintäkään syytä siihen. - ei_järkeä
Uskotteko todella, että linnaan kutsutut ovat jotenkin erityisen ansioituneita tai taitavia tai osaavia tms.? Ja että kutsumattomat ovat vain taviksia? Linnassa ei todellakaan juhli eliitti, jokunen osaava toki joukossa. Loput laskelmoivia pyrkyreitä, joilla ei mitään annettavaa, mielenkiinnon kohteena vain oma napa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462
