KATSELTAVAA HUOMENNA.

Linnan juhlat pukuloistossaan. Meillä taviksilla ainoastaan katselun paikka. Kuka 6.12 kaunein - näyttävimmin pukeutunut?
12219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tämä tavis aloitti jo itsenäisyyden juhlimisen! Haudoilla käyty jo illalla ja jotakin herkkua huomiselle päivälle jo tekemässä; pikkunaposteltavaa, punajuurisoppaa ( 0,55 eur/annos) ja herkkujäädykettä.

Äänestä

Sdp:n puheet ovat alkaneet vaalikuumeessa liikkua, joten kerrataanpa tähän ketjuun keskeiset kohdat SDP:n Maahanmuuttotyöryhmän muistiosta 27.5.2018, otsikoitu Vaalitavoitteet kevään 2019 eduskuntavaaleihin. Ettei tule vaalien jälkeen äänestäjille yllätyksenä #vaalilupausSDP

‏


"Muiden kuin vakaviin rikoksiin syyllistyneiden henkilöiden maasta poistamiset jäädytetään kunnes valtioneuvoston nimeämä riippumaton taho on arvioinut heidän tapauksensa uudelleen" #vaalilupausSDP




"Rikoksia tehneille ulkomaalaisille henkilöille avataan mahdollisuus hakea oleskelulupa muulla perusteella, esimerkiksi työntekijöinä" #vaalilupausSDP




Hallitus jäädyttää muiden kuin vakavasta rikoksesta tuomittujen ulkomaalaisten maasta poistamiset. Hallitus nimittää n henkilöä tutustumaan konsultteina jokaiseen tapaukseen. Tarvittaessa maahanmuuttovirasta ryhtyy kielteisen päätöksen muuttamiseen itseoikaisuna #vaalilupausSDP

1Äänestä

Linnanjuhlat on must. Rouva presidentin iltapuku kiinnostaa materiaalin vuoksi ja voi olla, että ympäristö innottaa pukusunnittelijoita.
Onhan se jonkinmoinen eturivin designereiden työnäytös.
Rintalan iltapuvuista olen tykännyt.

Äänestä
  • Mistä materiaalista presidentin vaatteet on valmistettu? Ovatko alusvaatteet sama materiaalia?

    Äänestä

Täytekakun hommasin.
En linnan juhlien vuoksi, en edes katso, vaan on pyhä keskellä viikkoa.
Illalla huomenen saattaa olla, että kakusta on pohjalevy jäljellä.
Ehkä jätän vähän perjantaiksi. Se ei ole iso kakku, ehkä 6-8 hengen, eli yhden raavaan hengen.
Saattaa olla, että syön pari juustovoileipää lisukkeeksi.

Äänestä
  • panetko tahmaa päälle vai et

    olisiko hyvä idea jättää jopa lauantaiksi vähäsen
    ainakin pohjalevy

    ostitko kakun muuten ihan kondiittorilta vai vain Prismasta
    mitä hyvää siihen on pursotettu
    onko strösseliäkin ja
    onko vielä mansikoilla peitelty entä banaania
    tai karkkeja jopa

    Äänestä

  • Hallaahon.äänestäjä44 kirjoitti:

    panetko tahmaa päälle vai et

    olisiko hyvä idea jättää jopa lauantaiksi vähäsen
    ainakin pohjalevy

    ostitko kakun muuten ihan kondiittorilta vai vain Prismasta
    mitä hyvää siihen on pursotettu
    onko strösseliäkin ja
    onko vielä mansikoilla peitelty entä banaania
    tai karkkeja jopa

    Tilasin arkiselta "keittiö-leipurilta", suomalaiset naiset ovat kondiittoreita,
    olen niin mukava, että minulle tuodaan vaikka juusto taivaalta, eräs rouva kutoo villasukat,
    toinen esim leipoo, kolmas toimittaa kokkauksia silloin tällöin...jne

    Äänestä

  • Ei-mikään-ahmatti kirjoitti:

    Tilasin arkiselta "keittiö-leipurilta", suomalaiset naiset ovat kondiittoreita,
    olen niin mukava, että minulle tuodaan vaikka juusto taivaalta, eräs rouva kutoo villasukat,
    toinen esim leipoo, kolmas toimittaa kokkauksia silloin tällöin...jne

    Niin, kakku on kermavaahtokuorrutettu, kelmutettu, en tiedä vähääkään mitä se sisältää?

    Äänestä

Eipä kiinnosta tippaakaan! Yleensä järkevänä pitämäni vaimoni tuijottaa tuota mielestäni yksitoikkoista rituaalia alusta loppuun.
Olen yrittänyt osallistua tuijottamiseen mutta en näe vähäisintäkään syytä siihen.

Äänestä

Uskotteko todella, että linnaan kutsutut ovat jotenkin erityisen ansioituneita tai taitavia tai osaavia tms.? Ja että kutsumattomat ovat vain taviksia? Linnassa ei todellakaan juhli eliitti, jokunen osaava toki joukossa. Loput laskelmoivia pyrkyreitä, joilla ei mitään annettavaa, mielenkiinnon kohteena vain oma napa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


arvo.e kirjoitti:

Linnan juhlat pukuloistossaan. Meillä taviksilla ainoastaan katselun paikka. Kuka 6.12 kaunein - näyttävimmin pukeutunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu