Neulentaohjeen tulkinta-apuja

Maru99

Olen tekemässä Novitan neuletakin takakappaletta. Mitä tarkoittaa seuraava ohje:
"kun kädentien korkeus on 19 cm, päätä pääntietä varten keskimmäiset 29 s ja neulo ensin pääntien toinen puoli. Päätä pääntien reunassa 1x2 s.
Kun kädentien korkeus on 21 cm, päätä olan 26 s.
Neulo pääntien toinen puoli vastaavasti."

En tajua mitä pitää tehdä kerros kerrokselta.. Kiitos kaikesta avusta.

2

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova

      Päättelet keskimmäiset 29 silmukkaa. Sen jälkeen alat neuloa pääntien jompaa kumpaa puolta, itse jatkaisin siitä, missä lanka on valmiiksi (Voi olla helpointa laittaa sen neulomattoman puolen silmukat langalle odottamaan eikä pitää niitä puikoilla). Kun seuraavan kerran tulet pääntien puoleiseen reunaan, päätät siitä kaksi silmukkaa. Sitten jatkat neulomista, kunnes _kädentien_ korkeus on 21 cm ja päättelet olan silmukat ja katkaiset langan. Tämän jälkeen otat pääntien toisen puolen silmukat puikolle ja alat neuloa sitä. Kun ensimmäisen kerran tulet pääntien puolelle, päättelet kaksi silmukkaa. Sen jälkeen neulot normaalisti, kunnes kädentien korkeus on 21 cm ja päättelet puikolla olevat olan silmukat. Olet nyt neulonut pääntien molemmat puolet eli takakappale on valmis. Pääntiestä ei tule kovin syvää, mutta koska kyseessä on takakappale, sen mitat vaikuttavat ihan järkeviltä.

      Tarkistuslaskenta: olalla on 2 silmukan päättelyn jälkeen 26 silmukkaa eli alunpitäen, ennen pääntien päättelyä, silmukoita pitäisi olla 2*(26 2) 29 = 52 4 29 = 85 silmukkaa. Jos ei ole, on jotain pielessä.

      Merkintä 1 x 2 s luetaan "yhden kerran kaksi silmukkaa" ja tällöin päättäminen tehdään heti, kun mahdollista, kun ei muuta ole määritelty.

    • Maru99

      Kiitos lämpimästi, purkuhommiksi menee - olin ymmärtänyt ohjeen väärin. Näillä ohjeillasi pitäisi tulla valmiiksi asti :) Kiitos myös tarkistuslaskennasta, tarkistan vielä silmukoiden määrän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      106
      3635
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      59
      2571
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      20
      2509
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      72
      2351
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      19
      2226
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1292
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      596
      1173
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1026
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1009
    Aihe