Miksi olen niin erilainen?

Helpplease

Tää on tosi ärsyttävää ://
Oon 14v tyttö kasiluokalta.
Kaikki muut tän ikäiset pukeutuu supertiukkoihin ja paljastaviin vaatteisiin, meikkaa ja kiroilee hirveästi, on kiinnostunut vaan kännykästä, pojista, juoruista ja shoppailusta.
Mä taas käytän peittäviä vaatteita, käytän ulkovaatteita, en meikkaa, kiroile tai shoppaile. En oo kiinnostunut juoruamaan tai keskustelemaan pojista jatkuvasti.
Mä oon kiinnostunut lukemisesta, eläimistä, leipomisesta, elokuvista, piirtämisestä ja kirjoittamisesta. Eli siis sellaisista jutuista mistä kukaan mun luokkalainen ei oo ollut kiinnostunut vuosikausiin....
Mikä mua vaivaa kun oon niin erilainen? Ei johdu kuitenkaan siitä etten olisi muuten kehittynyt, olen kyllä mutta käyttäydyn erilailla ja olen kiinnostunut ihan eri asioista. Help!

11

338

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • crazy-mad-insane

      Ihmisiä on erilaisia, ja se, että uskallat olla oma itsesi on todella hyvä. Älä hylkää omia kiinnostuksen kohteita, sillä varjolla, että muut eivät pidä/tee samoja asioista. Anna muiden olla, mitä he ovat, heillä on erilaiset arvot kuin sinulla. Tai vaihtoehtoisesti he eivät uskalla olla erilaisia, kun massan mukana on niin "helppoa" mennä. Ite, kun olin 14-vuotias, mistä on jo hyvän aikaa, niin nuo sinun kuvailemasi ja tekemäsi asiat olivat silloin normaaleja juttuja. Eli maailma on muuttunut todella paljon, ja en sano, että se on muuttunut ainakaan paremmaksi. Varsinkaan nuorille.

    • Hei,
      kuulostaa siltä, että elät hyvää 14- vuotiaan tytön elämää. Lukeminen, eläimet, leipominen, elokuvat....wau. Sinä teet niitä asioita, jotka sinua kiinnostavat. Nuorilla ja myös aikuisilla on isot paineet mennä massan mukana. Ryhmän paine on iso. Kirjoittamasi perusteella, ei sinua mikään vaivaa, vaikutat harvinaisen hienolta tytöltä. Löydät varmasti ajan mittaan ystäviä nuorista, joilla on samanlaisia mielenkiinnon kohteita kuin sinulla.
      Ystävällisesti
      Helsingin netti saapas, Helsinki

    • Tuo erilaisuus on jokaisella oma juttu. Tietysti sitä tuntuu että muilla tapahtuu enemmän kuin itsellä ja se harmittaa. Ainakin minua harmitti kun katselin kotona telkkaria ja koulukaverit hilluivat kaupungilla. En tosin ymmärtänyt miten niiden mukaan olisin mennyt kun kukaan ei mukaansa pyytänyt.

    • hyväsuunta

      Kuulostaa siltä, että olet positiivisesti 'erinlainen'. Älä ota mallia noista toisista. Niiden elämä pyörii vaan kännykän, bileiden ja itsensä laittamiseen aikuisen näköiseksi..noissa porukoissa sitten se tyhmyys tiivistyy..

    • OnNe

      Kullostaa siltä, että useimmat sun koulukavereista ovat pinnallisia bimboja.

    • oppinen

      Huomaat myöhemmin, että olet ollut aivan oikeassa KAIKESSA!

    • kuulostathyvältä

      Taidat olla ainut järkevä teidän luokalla :) Tuut huomaamaan, että sinulla on parhaat mahdollisuudet esimerkiksi halutessasi saada tasokas mies ja muutenkin pärjätä paremmin elämässä. Noi muut on angstisia stereotyyppisiä tekopahateinejä. Antaa niitten olla idiootteja ja rappioitua fyysisesti ja henkisesti ryhmätyhmyyden pakko-otteessa. Muista, että jopa 14-vuotiaanakin on sallittua elää järkevästi ja itseään arvostaen. Kuten sinä imeisesti oletkin jo onnistunut oivaltamaan.

    • adsads

      Ei kai kukaan kunnon mies mitään tyhmiä lutkia haluakaan, vaan juuri sellaisen älykkään, hyvätapaisen ja reippaan naisen, joka on elänyt sinun kaltaisesi nuoruuden. Jos Suomen naisilla on tulevaisuudessa mitään toivoa, niin se kaikki toivo on sinun kaltaisissasi.

    • ComputerCPU

      Tavallaan, ymmärrän sinua, mutta kuitenkaan en. Olen 13v poika, joka on aika yksinäinen. Minä kuitenkin pidän olla yksin, tai sitten se johtuu siitä, että kukaan ei ole hiukkaakaan samanlainen.

      Varoitus: tämä on oma mielipiteeni, en tiedä mistä puhun täysin

      Ymmärrän, että et ymmärrä (enkä minäkään ymmärrä) kiroilua, shoppailua ja pojista puhumista. Varsinkaan kiroilua ja shoppailua. Mitä hienoa on käyttää huonoja sanoja ja tuhlata rahaa?

      Ymmärrän tätä vaatetus asiaa vähäsen. Ulkovaatteet laitossa menisi aikaa, ja näyttävät epätrendikkäille. Paljastavat vaatteet = pojat tykkää?

      Myöskään, en ymmärrä kaikkia harrastuksiasi, sillä harrastukseni ovat täysin päinvastaiset (olen tietokoneella koodaamassa, kuvaan videoita ja kuvia ja pelaan videopelejä kilpaa).

    • hienojuttuHelsinki

      Oho, hienoa. Minä arvostan. Noita "joukkosieluja" on paljon ja eivät osaa elää omaa elämäänsä.
      Ottavat oppia muista ja oma elämä jää pois.
      Saattavat olla jopa kateellisia sinulle, mutta olet just sellainen, kun ihmisen pitäisi ollakin.
      Hienoa!!!

    • Anonyymi

      Ihana kuulla sinusta! Jatka samaan malliin <3

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      86
      902
    2. 53
      839
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      67
      664
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      610
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      58
      598
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      542
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      468
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      39
      453
    Aihe