Nyt viimeistään on aika päivittää Fedora27 vielä tuettuun Fedora28:aan.
Toki Fedora-käyttäjien kannattaa käyttää aina virallisesti julkaistua, uusinta versiota - tämä on Fedoran filosofiaa. Fedora28 on vaivatta päivitettävissä nykyversioon Fedora 29.
Fedora-27-end-of-life
5
208
Vastaukset
- Odotellaan
Olisinkin päivittänyt, mutta kun en saanut siinäkään 4-G mokkulaa toimimaan.
- hiski_pc
sinä kari olet asentanut mokkulan seppo-pc:n takaporttiin
- hyppykuppa
Eikö sitä voi päivittää suoraan 29:ään? Itse poistin Fedoran, koska sen Apache ei toiminut kunnolla. Ubuntussa toimii paljon paremmin.
- Fedora29
Voihan sen päivittää. Mutta suositus on päivittää jo vanhentunut Fedora27 ensin yhä tuettuun Fedora 28. Toki aina puhdas asennus poistaen jo vanha jakelu on varmin tapa, mutta sen konfigurointi omien viritystensä tilaan, taas vaatii sitten omat kommervenkkinsä.
Minulle on päivitys aika kelvannus - ja mieluimmin jakeluversio versiolta.
Mokkullastaan itkevälle suosittelen hankkimaan sellaisen mokkulavirityksen, joka takuuvarmasti toimii jakelussa kuin jakelussa. Joskus aikanaan, kun mokkulaa tarvitsin, oli minulla useampikin mobiilitikku, jotka toimivat heittämällä kokeilemissani jakeluissa.
Ainoa, mitä tarvitsin, oli ohjelma usb_modeswitch tms. Muutoin tikku näkyi ainoastaan massamuistina - eikä mokkulana.
PS. Nykyisin käytän satunnaisesti mobiiliyhteyttä jakamalla yhteyden puhelimella. Tämä toki vaatii tietokoneeseen wlan-laitteen.
- Anonyymi
Miten Fedoran saisi päivitettyä uudempaan versioon?
yum install preupgrade -komento antaa vain kymmeniä virheilmoituksia, preupgrade -pakettia ei löydy mistään mirroreista. Myös dnf-komento ei toimi, koska dnf on saatavilla vain fedora 23:lle mutta ei vähän vanhemmille versioille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731