Onko ikää jo liikaa? Nykyään suositaan selkeästi nuorempia hakijoita kuin aikaisemmin.
26-27 vuotias liian vanha tohtorikoulutettavaksi?
8
1020
Vastaukset
- cmoon34566
älä nyt viitti.. Suurin osa on tuota vanhempia.
- Valitettava_totuus
Kyllä ihmisellä pitää olla väitöskirjaprojekti jo pitkällä parikymppisenä, jos hän aikoo päästä akateemiselle uralle. Jos näin ei ole, pitää rehellisesti myöntää itselleen, ettei ole hankkeeseen henkistä kapasiteettia.
- jooetole
Sanoisinko, että "lol". Itse aloitin yliopisto-opinnot 8 vuotta sitten 27-vuotiaana..sitä ennen duunarin hommia lähes vuosikymmenen tehneenä,
Nyt samassa lafkassa töissä.
t. akateemikko - Eräsihmettelee
Ei oo totta! Mistä niitä nuorempia hakijoita löytyy?
Ikää ei näissä koulutuksissa katsota, ellei olla jo eläkeikäisiä. - 7846946
Ei ole liian vanha. Ei niiden paikkojen kanssa ikää katsota, pitää vain olla hyvää pataa isojen kihojen kanssa.
- vaSTAUS
Korkeakoulututkintojen keskimääräinen aloitusikä on 24-vuotta suomessa, niin laskeskeleppa siitä.
- könötinni
No onhan se nyt aika hirveetä tehdä väitöskirja Suomessa. Hirveä palkka muihin verrattuna. Et saa oppia mistään, kun proffilla on niin paljon tekemistä ja kaikki muut ahertaa väitöskirjaa tai muuta aihetta. Tee jotain muuta kannattavampaa, jos et ole ihan älyllisesti naimisissa aiheen kanssa. Kaikki tutkijat lähtee Suomesta. MAAILMANLOPPU!!!
- Anonyymi
Missähän mahtaa olla paremmat palkat kui Suomessa? Kaveri meni Cambridgeen tekemään väikkäriä ja saa 1500€ kuussa. Monissa etelä-Euroopan maissa palkat jää alle tonniin kuussa. Ei yksinkertaisesti pidä paikkansa, että muuallla on paremmat palkat.
Sitten kun on valmistunut ja jos saa vakituisen paikan, niin palkat ovat paremmat melkein missä vaan (Ruotsissakin). Mutta väitöskirjaan saatava raha on edelleen Suomessa parempi kuin monissa muissa paikoissa. Tosin nykyään ongelma on se, että sitä rahaa on vaikeampaa saada ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145