Kääntyneet

Shah

Kuinka kauan kesti siinä että koitte oikeasti tietävänne paljon islamista? Aloititteko heti opiskella ahkerasti vai onko tietämys vahvistunut pikku hiljaa? Joskus koen voimattomuutta kun olisi niin paljon opeteltavaa ja on vaikeaa poimia ne tärkeimmät asiat mistä lähteä liikkeelle.

10

308

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tiedät islamin perususkomukset ja peruspilarit, tiedät aika paljon.

      Ennen kuin lausuu uskontunnustusta, on toki ymmärrettävä, kuka on Jumala, ja mitä profeetat tulivat tänne tekemään. Jumala ei ole parrakas ukko pilven päällä, vaan Luoja, Korkein Kaikkivaltias. Profeetat Hän lähetti toimimaan esimerkkeinä ihmisille, opettamaan palvomaan Häntä ja tekemään hyvää. Profeetat eivät olleet ketä tahansa viisaita miehiä, vaan Jumala suojeli heitä tekemästä virheitä islamin viestin välittämisessä ihmiskunnalle.

      Koraani kertoo, että Jumala loi ihmiset palvomaan Häntä, ja siksi uskontunnustuksen lisäksi muutkin peruspilarit tehdään Jumalan vuoksi: rukous, almut, paasto, pyhiinvaellus Mekkaan. (Profeetoillehan ei tietenkään rukouksia voi kohdistaa, eivätkä he voi antaa syntejä anteeksi. Jos jonkin uskonyhteisön piirissä uskotaan, että vaikka pappi voi antaa anteeksi jonkun synnit, silloin islamin näkökulmasta tämä pappi on asetettu Jumalan rinnalle.)

      Tänne olen kirjoittanut jotain peruspilareiden merkityksestä, sekä perususkomuksista:
      https://perehdytysislamiin.wordpress.com/

      Mainitsin, etteivät profeetat tehneet virheitä islamin viestin välittämisessä, vaikka muuten he saattoivat erehtyä maallisissa asioissa, kuten tuleeko huomenna pouta. Aikanaan Mooses välitti erehtymättömästi Tooran, ja Jeesus (rauha heille) Evankeliumin, mutta ihmisten käsissä ne vääristyivät osin tahattomasti, osin tarkoituksellisesti, vuosien saatossa. Oli Allahin tahto, että niin kävi.* Sen sijaan Muhammadin (rh) saama Koraani on säilynyt sanasta sanaan sellaisena, kuin Allah paljasti sen. Ja se tulee säilymään sellaisena jatkossakin, ikuisesti.

      *Syy tähän on se, etteivät ihmiset olisi menneet sekaisin sen suhteen, mikä nyt oikein on heidän pyhä kirjansa ja mitä pitää noudattaa, jos jokin kirja velvoittaa johonkin, mihin toinen ei.

    • Islamia ei tarvitse tuntea sen perinpohjaisemmin ollakseen muslimi. Ajan kanssa tietomäärä lisääntyy kyllä - vaikka olen ollut vuosia muslimi, voin yhä oppia uutta ja opinkin, niin kauan kuin Luoja suo.

      • Kääntyneet

        ^Kääntyneet^ sehän on Suomessa kirjiitettu kirja vainotuista ex-muslimeista. Islamista kun kääntyy pois joutuu Suomessa vainotuksi ja alkuperäismaassaan jopa tapetuksi.


    • barnabus5

      Rukouksen oppiminen on tärkeintä. Kaiken muun voi oppia ajan kanssa. Ei kaikkea pidä tietää kerralla.

      • kaikki-samasta-pussi

        Näytteleminen ja vaspuhuminen noilta tärkeintä, levittää iislaamia


    • pesäset-erot-näihin

      Onneksi islamistit näyttää tapasa, jot kaukana on näist pysyttävä eikä mihkään yhteyksiin ruvettava.

    • eikääntymistä

      Ei ketään kiinosta islamilaisuus.
      Suomi on demokraattinen sivistynyt maa ja valtio.
      Pitäisi kysyä muslimeilta, että kauanko meni, että pääsitte eroon islamista ja sopeuduitte työntekoon yhteiskunnassa, jonne tulitte.

    • eikääntymistä

      Henkisesti vajavaiset ovat kiinnostuneet islamista.

    • Cousser0

      Suosittelen kirjaa: Islam, yhdestoista vitsaus. Siinä on totuus.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      62
      1666
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1038
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      49
      848
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      804
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      780
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      281
      766
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      255
      694
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      54
      665
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      84
      613
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      577
    Aihe