Lestadiolainen ja Intternet?

Nopsa kyssäri

Hei!

Olen aina luullut ettei lestadiolaisuudessa "virallisesti" hyväksytä Intternetin käyttöä, kuten ei television katseluakaan?

Ilmeisesti kuitenkin se on hyväksyttyä kun täällä palstoilla näyttää olevan paljon lestadiolaisia...

Miten on?

6

1550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joka tulee esikoislestadiolaiselta puolelta on se, että Internetistä on saarnoissa varoiteltu jo kymmenisen vuotta. Varoitetaan hankkimasta lapsiperheisiin, mutta jos tarvii sitä esim. töiden tekemiseen niin asia saa eri luonteen. Eipä nyt vielä kukaan saarnaajista ole rohjennut näistä keskustelupalstoista varoittelemaan vaikka en ihmettelisi vaikka näin tulisi käymäänkin. Internet on kuitenkin melkoisen välttämätön nykyajan keksintö, joten vaikea sitä on uskonnon nimissä "kieltää" keneltäkään.

      • Yks "SaarnaMiäs"

        vakava varoitus InterNetin vaaroista esikoislestadiolaisille kristityille ja muillekin uskossa oleville. Juuri nämä keskustelupalstat ovat oikeita riidan pesiä, joissa haukutaan kristillisyyden työntekijöitä ja kritisoidaan sen opetusta! Onko näillä lestadiolaispalstoillakaan oltu mistään uskon kysymyksestä yksimielisiä. Ei täällä muuta tehdä, kuin haukutaan toisia ihmisiä ja heidän näkökantojaan. Näinkö Jeesus käski opetuslapsiaan elämään? Siksi on syytä pysyä pois näiltä sivuilta ja erottaa itsensä näistä riitelyistä ja säilyttää hyvä omatunto ja sielun rauha! InterNetin tarpeellisuus on monen kohdalla "tehtyä" ja sen varjolla vieraillaan näillä sivuilla. On tosin niitäkin , joilla on työhön liittyen välttämätön tarve joidenkin InterNet-tiedostojen käyttöön!


      • Albatrossi
        Yks "SaarnaMiäs" kirjoitti:

        vakava varoitus InterNetin vaaroista esikoislestadiolaisille kristityille ja muillekin uskossa oleville. Juuri nämä keskustelupalstat ovat oikeita riidan pesiä, joissa haukutaan kristillisyyden työntekijöitä ja kritisoidaan sen opetusta! Onko näillä lestadiolaispalstoillakaan oltu mistään uskon kysymyksestä yksimielisiä. Ei täällä muuta tehdä, kuin haukutaan toisia ihmisiä ja heidän näkökantojaan. Näinkö Jeesus käski opetuslapsiaan elämään? Siksi on syytä pysyä pois näiltä sivuilta ja erottaa itsensä näistä riitelyistä ja säilyttää hyvä omatunto ja sielun rauha! InterNetin tarpeellisuus on monen kohdalla "tehtyä" ja sen varjolla vieraillaan näillä sivuilla. On tosin niitäkin , joilla on työhön liittyen välttämätön tarve joidenkin InterNet-tiedostojen käyttöön!

        Kehoitat kaikkia visusti pysymään poissa näiltä palstoilta. Mikäs Sinut sitten tänne toi? Rietasko? Vai päätitkö tulla ihan itse?


      • Yks Saarnamies
        Albatrossi kirjoitti:

        Kehoitat kaikkia visusti pysymään poissa näiltä palstoilta. Mikäs Sinut sitten tänne toi? Rietasko? Vai päätitkö tulla ihan itse?

        ja tarkemmin sanottuna uteliaisuuden perkele. Tulisin hyvin toimeen ilman näitä juorujakin, joita tässä keskustelufoorumissa yleensä esitetään. Ah, jospa vielä pääsisin eroon tästä paheesta, internet-verkon perkeleestä! Aikaakin jäisi enempi hyödylliseen työhön ja lähimmäisten auttamiseen. Omin voimin en pääse yhtään mihinkään; en taivaaseen enkä helvettiin!


    • p_EL_erin

      Suhtautuminen internetiin on muuttunut alun jälkeen. Olen henkilökohtaisesti ollut tilaisuudessa keskustella asiasta sekä suomalaisten että ruotsalaisten saarnaajien kanssa.

      Maailma on muuttunut sellaiseksi, että suuri osa töistä olisi pakko antaa jollekulle toiselle tehtäväksi, jos ei olisi mahdollisuutta käyttää nettiä. Ainakin minun kohdallani tilanne on sellainen eikä siinä ole yhtään valehtelua tai tekaistua syytä.

      Se on sitten toinen juttu, että onko hyödyllistä roikkua täällä muiden höyrypäiden mukana "soittamassa suutaan". Toisaalta voi käydä niin onnellisesti, että näihin samoihin jankutuksiin kyllästyy (niin kuin on jo osaksi minullekin käynyt), ja sitten ei ole ollenkaan vaikeaa olla osallistumatta keskusteluun.

      Kai siinä on kyseessä jonkinlainen pätemisen tarve, kun täällä haluaa esittää fiksua (siinä kuitenkaan onnistumatta).

      Jonkin verran luulen oppineeni tuntemaan näitä nimimerkki-ihmisiä. Vain yhden voin sanoa heistä tuntevani, toisen luulen tietäväni. Muut ovat täysin tuntemattomat. Joskus tuntuu, että olisi mukava tietää jonkun nimerkin takana oleva henkilö. Nuin/Jarski/uskova jne jne olisi erityisen kiva tietää. Mutta voihan olla, etten tunne häntä lainkaan, en ehkä edes tiedä, kuka hän on. En myöskään tiedä, kuinka häneen suhtautuisin, jos tietäisin hänen henkilöllisyytensä.

    • käytttäjät

      Luin kaikenlaisia juttuja mitä mieltä ihmiset ovat siitä ja tästä ja tuosta. Joku sielä hyvin vastasi suopein silmin nähtynä netin käyttötarkoituksen kuin myös anonyyminä esiintymisen hyvät puolet koska ei voida keskustella kasvokkain enää, tai onko voitu puhua koskaan esim. seksiin liittyvistä asioista. Tämä tuo nyt helpotusta perheiden arkeen näin muodoin. Vuorovaikutus taidot. Ainahan nämä asiat ovat maaliman sivu kauhistuttaneet varsinkin vanhempaa väestöä, puhua asiat halki, niin luonnollisia kun ovat. Olisi hyvä olla joku uskottu, hyvä ystävä jonka kanssa puhua asioistaan. Monet kääntyvät Jumalan puoleen. Ja rukous on hyvä asia. Ajattelen jos sydämessään tekee totta ihmisten ja Jumalan silmien edessä vaeltaessaan täälä maalimassa ja on aidosti rehellisesti uskomuksessa Jumalaansa se on tärkein. Kaikki kielletyt välineet maailmassa vain houkuttavat ihmistä sitä enemmin mitä enemmin niistä kielletään. Itsellään on oltava terve järki ja kontrolli miten käyttäytyä esimerkillisesti, kaikessa, elämänsä aikana ja säilyttää puhdas sydän pahuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1402
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      104
      1103
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      983
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      310
      845
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      702
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      624
    Aihe