Viiltely arvet...

Voiko viiltely arville tehdä yhtään mitään? Hävettää niin nuoruusiässä tehdyt vammat...
72922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä niitä varmaan saa pienennettyä tai häivytettyä. Kannattaa kysellä plastiikkakirurgilta.

Äänestä

Minä olen käynyt jo kahdesti leikkuuttamassa arpia plastikkakirurgilla. Siinä poistetaan ihoa noin parin sentin leveydeltä, vaikea selittää..joka takauksessa minun takpaksessa pitää tehdä ainakin pari leikkausta käsi- ja olkavarteen..leikkaus kerta maksaa 350 e.

Äänestä
  • pitää ruveta säästää rahaa.... Oliskohan mahdollista saada lääkäriltä "lähete" että sais kelan korvauksia tai jotai...??? Haittaa kuitenkin elämää todellan rankasti, töiden haku ym ym.... voi tätä häpeän määrää...

    Äänestä

Tota.. ainoa paikka missä noi arvet haittaa konkreettisesti on töiden haku. Eli pitkähihainen paita vaan päälle työhaastatteluun ja naama peruslukemilla niin kukaan ei huomaa mitään. Tosin jos töissä pitää olla jossain työasussa - lyhythihainen paita tms. niin sitten voipi olla vaikeaa, mutta aika harvassa noita on, lähinnä palvelualoilla ja siinä isot arvet saattaa olla haitaksi.

Kaikki muu on oman pään sisällä.. mulla on vasen käsi ihan helvetin ruma joskus teininä tehtyjen viiltojen takia, mutta en anna sen haitata elämää. Sitäpaitsi ne on ihan persoonallisia elämän jälkiä. Voit sanoa ihmisille että oot nähnyt elämästä muutakin kuin sen kulissipuolen. Jos tosiaan tahdot eroon noista niin plastiikkakirurgille vaan kyselemään. Kallistahan se on, mutta sille vaan ei voi mitään. Itse aion säästää nuo arvet. Onpahan jotain kerrottavaa lapsille sitten vaarina. Muista että sun oma elämä on ihan itsestäsi kiinni, ei jostain arvista käsissä... se että ahdistut siitä mitä muut ajattelee susta on KAIKKEIN TYPERIN TAPA ohjata omaa elämäänsä. Ei niissä arvissa oo mitään hävettävää. Tsemppiä ja hyvää jatkoa sulle :).

Äänestä

Miksi ihmiset ovat tyhmiä ja menevät viiltelemään itseään,tiedän erään seiskalle menevän joka on vetänyt jo kylällä kännit ja on yö myöhiin kylällä ja hänkin viiltelee itseensä....?

Äänestä

suositelen tätä lääketä Kelo-cote, poistaa kaikki arvet ( ainakin mulla ) . maksaa noin 25 e mutta se on sen arvonen ku saa kaikki arvet pois (:

Äänestä
  • saako tota Kelo-cotea apteekista ilman mitään reseptiä tai mitään ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masis kirjoitti:

Voiko viiltely arville tehdä yhtään mitään? Hävettää niin nuoruusiässä tehdyt vammat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu