Toinen vanhemmistani kuoli ja pidettiin perunkirjoitus.Meitä on 4 rintaperillistä ja oli tehty testamentti kahden perillisen hyväksi. Testamentti annettiin tiedoksi tässä tilaisuudessa
kaikille perillisille. Koska katsoin jääväni ilman perintöä niin tein lakiosavaatimuksen ko tilaisuudessa.
Perunkirjoituksen pitäjä ei tuntunut olevan lainkaan selvillä mitä lakiosavaatimus tarkoittaa, koska hän uhosi että saat lakituvassa riidellä kun et hyväksy testamenttia, vaikka nimenomaan kirjallisesti ilmoitin että "en kiistä testamenttia, mutta vaadin kuitenkin lakiosan".
Kysymys: Tarviiko lakiosa ratkaista lakituvassa,miten asia perunkirjoituksen jälkeen etenee. Kuka suorittaa laskelman lakiosuudestani.
kaikille perillisille. Koska katsoin jääväni ilman perintöä niin tein lakiosavaatimuksen ko tilaisuudessa.
Perunkirjoituksen pitäjä ei tuntunut olevan lainkaan selvillä mitä lakiosavaatimus tarkoittaa, koska hän uhosi että saat lakituvassa riidellä kun et hyväksy testamenttia, vaikka nimenomaan kirjallisesti ilmoitin että "en kiistä testamenttia, mutta vaadin kuitenkin lakiosan".
Kysymys: Tarviiko lakiosa ratkaista lakituvassa,miten asia perunkirjoituksen jälkeen etenee. Kuka suorittaa laskelman lakiosuudestani.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos perintö jaetaan sopimusjaolla, niin teille kuuluvan lakiosan laskee kaikki ne, jotka haluavat sopimuksen tarkistaa.
Jos taas perintöä ei saadan sovussa jaettua, niin lakiosanne laskee käräjäoikeuden määräämä pesänjakaja.
Kiitos kun vastasit. Toivottavasti testamentinsaajatkin selvittäisivät itselleen lakiosavaatimuksen oikeudet.
1. LAKIOSAVAATIMUKSEN ESITTÄMISESTÄ
Kerrot tehneesi "kirjallisen lakiosavaatimuksen". Lakiosavaatimus on tehtävä todisteellisesti niille testamentinsaajille, joiden hyväksi tehty testamentti lakiosaa loukkaa. (Toisen sisaruksesi on tehtävä sama vaatimus omasta puolestaan, jos lakiosan haluaa.) Olivatko nämä kaksi testamentin edunsaajaa molemmat itse läsnä perunkirjoitustilaisuudessa? Jos olivat, saitko omaan kirjalliseen kappaleeseesi heiltä kuittauksen lakiosavaatimuksen esittämisestä? Tai (vähintäänkin) merkittiinkö perukirjaan, että esitit ko. vaatimuksen paikalla oleville testamentinsaajille?
Jos näin ei tapahtunut, sinun on varmuuden vuoksi syytä tehdä lakiosavaatimus uudelleen, mikäli testamentin tiedoksi saamisesta ei ole kulunut kuutta kuukautta.
2. LAKIOSASTA
Lakiosa on suuruudeltaan puolet perintöosasta eli sinun tapauksessasi 1/8 osa vainajan jäämistöstä. Vainajan jäämistö määrittyy osituksessa, joka toimitetaan vainajan perillisten ja lesken välillä. Jos kuolleen vanhemman netto-omaisuus on suurempi kuin lesken, leski saa siitä niin paljon tasinkoa, että molempien nettovarallisuus on yhtä suuri. Jos leski on varakkaampi, hän voi kieltäytyä tasingon antamisesta vainajan perillisille. Näin määrittyvä vainajan jäämistö siis siirtyy perintönä/testamentilla, ja siitä lasketaan lakiosat. Pesän omaisuuden arvo määritetään jakoajankohdan käyvän arvon mukaisesti. (Perukirjassa käytetyt arvot siis eivät ole sitovia.) Jos jaosta (tai rahassa maksettavasta lakiosasta) ei osakkaiden kesken voida sopia, jaon tekee - kuten täällä jo on mainittu - oikeuden määräämä pesänjakaja.
P. Pöljälle kiitos vastauksesta.
Kysyt; oliko nämä testamentin edunsaajat molemmat
läsnä kun tein lakiosavaatimuksen.
Vastaus; olivat, mutta meille kaikille rintaperillisille jaettiin kaavake jossa sai ruksata
"Hyväksyn testamentin". tai "Kiistän testamentin". Ruksasin; "Hyväksyn testamentin" ja lisäsin että, "vaadin kuitenkin lakiosan". Kaavakkeeseen tuli ainoastaan minun ja perunkirjoituksen pitäjän sekä
uskotun miehen allekirjoitus. Kenellekään ei annettu
näistä kaavakkeista jäljennöstä. Perunkirjoituksen pitäjä sanoi että ne toimitetaan verottajalle. Testamentin edunsaajat kyllä tulivat tietoiseksi tästä minun merkinnästäni, mutta ei minulla titenkään ole minkäänlaista heidän kuittaamaansa ilmoituskaavaketta. Onkohan niin, että tämä asia ei ole lainmukaisesti hoidettu ja että perunkirjoituksen pitäjä ei ole lainkaan hallinnut ainakaan kaikilta osin
tätä perunkirjoitusta. Perukirjaan ei tehty merkintää siitä että tein lakiosavaatimuksen. Olisiko minun tehtävä puolen vuoden määräajassa
uusi todisteellinen lakiosavaatimus. Olen kiitollinen jos saan neuvoja.
Vaadi lakiosasi varmuuden vuoksi uudestaan.
"LAKIOSAVAATIMUS
Isäni NN:n (pvm.) laatima testamentti loukkaa oikeuttani lakiosaan. Sen tähden ilmoitan, että vaadin lakiosani isäni jättämästä perinnöstä.
Paikka ja aika
Sinun allekirjoituksesi
TIEDOKSIANTOTODISTUS
Tämä lakiosavaatimus on tänään annettu minulle XX:lle alkuperäisenä tiedoksi ja samalla annettu siitä kaksoiskappale.
Paikka ja aika
Testamentinsaajan allekirjoitus
ja nimen selvennys
Todistavat:
T.T V.V."
Jos saat testamentinsaajalle esitetyistä samansisältöisistä kappaleista toisen päivättynä, allekirjoitettuna ja todistettuna takaisin, asia on kunnossa. Jos et saa, anna tiedoksiantotehtävä haastemiehelle. Vaatimus tulee esittää molemmille testamentinsaajilla. Haastemiehiä on käräjäoikeuksissa.
Olisiko lakiosavaatimus pätevä jos ilmoitus perinnönsaajille lähetetään saantotodistuksilla?
Ei, jos testamentinsaajat kiistävät saaneensa vaatimusta. Jokohan apu riitti?
Kyllä apusi nyt riitti. Kiitos!