Voinko perua matkan, jos pelottaa?

MeiramiGirl

Onko mulla oikeus olla osallistumatta varaamalleni matkalle (bussi-, laiva-, lento-), jos sille on mukaan tulossa joku terroristin näköinen? Ja saanko silloin rahani takaisin? Tai voinko vaatia sen pelottavan näköisen poistamista kulkuneuvosta.

Tämä tuli mieleeni viime päivien kahden ma'tun bussien kaappausyritysten takia.

4

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KrunikanVili

      Terroristien näköisten johdosta olen perunut monta matkaani Pattayalle, enkä vielä ole käynyt.

    • Vastaus

      Vastaus kysymykseesi: Kyllä . Sinulla sinulla on oikeus perua varaamasi ja maksamasi matka ihan mistä syystä tahansa.
      Rahojasi et kylläkään saa takaisin. Ei ole sinun asiasi luokitella ihmisiä terrosistin näköisiksi. Muutenhan saisit rahasi takasin heti kun minä nousen bussiin viime kesän ulkotöiden johdosta ruskettuneena, muutaman päivän sänki leuassa ja likaiset työvaatteet päällä -kun olen töistä tulossa.
      Jos voisit, niin minäkin voisin vaatia rahoja takaisin aina kun näen bussissa, laivalla, lentokoneessa jne jonkun kaljupään. Sehän voi näyttää vaikka joltain vastarintaliikkeen jäseneltä :-)

      Oikein hyvää ja turvallista lomaa sulle.

    • säikäytetty

      Olin Viking Linen risteilyllä. Laivalla oli liian paljon so'ma'leja ja yksi mies tai nainen oli siellä kaapuun pukeutuneena/piiloutuneena ja naama nikabin peitossa. Huomasin sen vasta laivalla.
      Tuli outo ja pelottava olo.

    • OutoOlo

      Hei. kerroit, että laivalla oli liian paljon "so`ma´leja" (?)
      Mikä olisi mielestäsi oikea määrä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6586
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5493
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      126
      3455
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      271
      3446
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2435
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2145
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1846
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1842
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      61
      1771
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1406
    Aihe