Lumi on jo ´peittänyt (koirien) kakat laaksosissa.
Pitäisikö hakea sukset, vesisukset vai liukastella pelkästään persuuksillaan?
PEITTÄVÄ LUMIKERROS HELSINKIIN!
20
281
Vastaukset
- telaketjut
On niin paljon valoisampaa. Kyllä niin on, että tuon valkoisen lumipeitteen alla on jäätä. Aion kuitenkin uhmata liukkautta ja tehdä tänään kävelylenkin ja käydä tekemässä hankintoja. Olen oikein suunnitellut reitin ja arvioitu pituus on 5-6 km.
- ö-Öö
Ota taksi.
=DW=- poralla-punavuoreen
raitikka liukuu paremmin.
kyllä, miksi se ei voisi olla raitikkakin kun sillä on muitakin nimiä?
Lunta tuli tännekin. Päiväsaika on vähän mukavampi, kun on lunta maassa. Muuten kyllä pimeyttä piisaa. Vaan onhan onneksi valot keksitty. Lumi oli ihan märkää suojalunta.
Silloin, kun sisarukseni vielä asuivat maalla, oli veljen kanssa tapana käydä potkukelkka-ajelulla.
Siellä ne kelkat nyt nököttää ladossa käyttämättömänä.- ö-Öö
Rattaat alle
Potkureihin saapi lisävarusteita, anakin saanut. Aikoinaan hikiällä loispummieläkeläisillä oli potkureissa kesäisin sellainen ratasviritelmä, että meni ainakin päällystetyillä jalkakäytävillä kesäisin. Ei tarvinnut välttämättä erikseen rollaattoria. Pitkä kampehan se, että ei sovellu sisätiloihin, mutta oletan, ulkoilussa pian helpompi, kuin tavanrollis. Jarruja niissä ei mun muistin mukaan ollut, mutta aakeella laakeella ei mäkiä, ei ne käsistä päässeet karkaamaan.
Aikanaan asuin keskisuomessa. Siellä oli tuliset riidat hiekoituksesta. Joka toisella kuntalaisella potkukelkka ja toisella puolella ei. Kun net nyt kulki samoja reittejä aina oli hiekoituksesta sanomista. Potjurijengi vastusti voimakkaasti hiekoitusta, koska kulkupeli tökkii ja kävelijät huuti hiekkaa, kun eivät pysyneet pystyssä. Jonkinlainen kompromissi sitten oli, että vain toinen puoli kevyenliikenteen väylistä hiekoitettiin. Lopputuloshan oli se, hiekat käytössä levis, ei jalka pitänyt hiekoitetulla puolella, ei potkuri luistanut hiekoittamatomalla puolella :D
Mutta juu, potkukelkasta saa hyvän apuajoneuvon lisävarustamalla. Lisäks mulla jonkinlainen muisto, rattaiden lisäks oli olemassa levityksiä, eli niinkuin suksia, joita saattoi laittaa jalkasiin kiinni. en teidä, oliko net varsinaisesti tarkoitettu hiihtämiseen, mutta ainakin snadissa lumessa ehkä helpompia, kuin tavalliset potkurit.
Jee jee: https://www.dailymotion.com/video/x2rb9x1
=DW= Eletään sunnuntaita. Jampan sanoin totean:" Minkä ilta toi, sen aamu vei". Yön aikana lumet lähti ja 3 sumuinen aamu. Vesilammikoita kadulla.
- telaketjut
Eipä niitä telaketjuja eilen tarvinnutkaan. Pelkkää sohjoa oli. Saderyöppy kasteli.
Tämä aamu olikin sitten paljon pimeämpi. Pääseepähän pyörällä, en vielä suksia kellarista hakenut. - Terv.Keskisuomesta
Te ette taida olla suomalaisia ,muuttakaa vaikka Espanjaan.T
- Muistava
Voi hemmetti ,paljonko oli lunta V. 1941. Ajatelkaa sitä ainaiset valittajat.
- EnMuistaJuuriNyt
No paljonko oli silloin lunta?
- lentävä-lumiukko
Ei enenpää kuin nyt. Sitä paitsi elokuvat vääristävät totuutta.
Miksi v1941 olisi ollut lunta hurjemmin kuin myöhemmillä vuosikymmenillä.
Muistan lumisia 60 > 70 > ja < > 80 lukujakin.
Ai niin, missä oli ja minkä verran lunta v 1941? En usko tasakerrokseen läpi maan. Pohjoiskarjalan itälaidalla 60 luvulla mittasin yli metrin lumi määriä. Meillä oli pieni säähavaintoasema tasamaalla. Tuuli puhalsi paikoitellen huomattavasti korkeampia kinoksia. Metsähallitus aurasi kylätien ja parin päivän kuluttua paikalla oli tuplasti tuulen puhaltamaa lunta.
- KauheeTilanne
"Helsingin Kaisaniemessä mitattiin lumensyvyydeksi ennätykselliset 109 cm. Kahden edellisen päivän aikana satoi uutta lunta 55 cm."
https://fi.wikipedia.org/wiki/1941
SA-kuvissa näkyy, kun lunta oli -41 talvella Helsingissä kinoksina joka puolella kaupungilla parisen metriä. Olihan Helsingissä ihan mukavasti lunta ja uutta satoi, kun eilen sieltä poistuin.
Kävelyteitten varret ja lyhtypylväiden ympärykset keltaisia kuin voikukkasia kesällä, tiellä isompiakin tummia kökkäreitä. Koiria taitaa olla paljon.
Täällä maalla on puhdasta, valkoista lunta silmänkantamattomiin, lähimmät koirat kilometrien päässä.
Tänään tulee telkusta ampumahiihtoa, sitähän harrastettiin myös sodassa, maastoampumahiihtoa, ei ollut leveitä baanoja eikä vapaalla hiihtotavalla voinut edetä.
Voihan Böö.- henrjii
Harmillista jos sielä ei ole kauniin keltaista lunta.
Muista laittaa hesari housuihin, niin pysyy paikat sulina henrjii kirjoitti:
Harmillista jos sielä ei ole kauniin keltaista lunta.
Muista laittaa hesari housuihin, niin pysyy paikat sulinaKoetan kestää keltaisuuden puutteen, eikä tee edes häijyä. Aurinkolasit joutuu laittamaan silmien suojaksi, häikäisee.
Merinovillahousut on parempi vaihtoehto, ei kuulu rapinaa.- henrjii
Anceli kirjoitti:
Koetan kestää keltaisuuden puutteen, eikä tee edes häijyä. Aurinkolasit joutuu laittamaan silmien suojaksi, häikäisee.
Merinovillahousut on parempi vaihtoehto, ei kuulu rapinaa.Jöö tääläkin arska paistaa, ja kultaa hanget.
Tuo sanomalehti kikka taitaa olla vähän miesten juttuja,
varsinkin jos nokkottaa
Hieno kirkas auringonpaiste. Tunti sitten vilkaisin mittariin, näytti -20 astetta.
Lunta on riittävästi, hyvä, kun on kunnon talvi, saattaa tulla kunnon kesäkin.
Eikös se niin mene, että se vuoden keskilämpötila on suunnilleen aina sama.Jos jo on koirankakat peittyneet lumeen,
mitähän peittyy seuraavaksi.
Muovipussilla on kiva lasketella isoissa ja pienissä mäissä.
Niin kallion katuja pitkin
ja jos rakentaa oman kukkulan ja sieltä sitten vain
muovipussi tai jätesäkki persuksen alle ja antaa mennä.
Vauhti tekee hyvää, meno maistuu makealta.Nuoruuden muistoja nuo "pussikelkkailut". Paloheinän mäessä opetin nuoremmille istumaan suksien päällä ja laskemaan siten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25017385Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El636134Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694955MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214955Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.274065Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233612NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413141Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119
