Suomalaiset opettat muka tunnollisia!

Lukiolaislikka

Suomalaisen opettajan vastuu opetustyössä korostuu kansainvälisessä vertailussa.
Ilmesesti poikkeuksen tekevät ruotsin kielen opettajat. Ruotsi on opetusohjelmassa olevista oppiaineista huonoimpia tuloksia tuottava. Mikäli ajatelleen oppiaineita hedelmäkorin ruotsi on mätäomena. Oppilaat tulevat ulos lukiosta osaamatta ruotsia. Ainoastaa reilu 30%:a kirjoittaa ruotsin. Miksi annetaan mädän omenan åilata koko kori?

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ValitettavastiNähty

      Opetuksen taso lienee Suomessa laskenut huikeasti ja se näkyy mm. Pisa-tuloksissa, Aihe on tabu. Varmaan on hyviäkin opettajia, jotka hyväuskoisuudessaan puolustavat opettajien "tasokkuutta" kun eivät kollegojensa työhön ole perehtyneet. Opettajat ovat usien ylimielisiä, laiskoja ja opetus korvataan itsenäisellä työskentelyllä, ohjaamattomalla "hae netistä" tiedot tehtävillä, huonosti suunnitelluilla ja koordinoiduilla ryhmätöillä.

      Myös esim. Tampereen "parhaassa" lukiossa huonoja opettajia. Matematiikassa erityisesti, kolmesta opettajasta (tässä muutama vuosi sitten), kaksi nuorempaa olivat ihan nollia opettajina. Huutoa, ylimielisyyttä, laiskuutta. Esim. kotitehtäviä ei käydä läpi. Oppitunnit yleensäkin lyhennettyjä, sitten omiin puuhiin. Yksi äikän ope kertoi varastaneensa kirjastosta, kaveri siellä töissä, kuittasi puuttuvat maksut. Vastenmielisiä puheita ja opetus jotain paskartelua.

      • anonyymi_eCB

        Sinä luultavasti olet se ylimielinen ja laiska oppilas, joka pilaa koko ryhmän opiskelun missä oletkin. Kirjoituksesi on vastenmielistä paskartelua.


    • Aloittajan otsikoinnissa kyseenalaistetaan Suomalaisten tai kenties suomalaisten opettajien tunnollisuus. Otsikon alla määrittelee aloittaja tunnollisuuden jokseenkin vastuuksi omasta työstä ja sen tavoitteista, tai näin ainakin haluan sen nähdä.

      Aloittaja antoi kirjoituksessaan ymmärtää, että ruotsinopettajien ammattitaidossa taikka "tunnollisuudessa" olisi jotain korjattavaa, koska realistisesti enää harva oppilas käyttää heiltä saamiaan taitoja mihinkään, edes yo-kirjoituksien suorittamiseen.

      Aloittajalle on sanottava, ettei opettajan tunnollisuus, ahkeruus, taikka motivaatio omaa työtään kohtaan ole välttämättä millään tavalla verrannollista sen suhteen, että missä määrin hänen oppilaansa haluavat suoritusmerkintöjä hänen vetämistään kursseista taikka niiden perusteella.

      Ei riipu missään määrin ruotsinopettajien motivaatiosta, työhyvinvoinnista, iloisesta mielestä, tunnollisuudesta taikka ahkeruudesta, että nykyinen sukupolvi alkaa vähitellen kasvaa erilleen sellaisesta koloniaalisesta jäänteestä kuin ruotsinkielen opetus Suomessa ja suomalaisissa kouluissa.

      Ruotsinopettajat tekevät työtään sillä samalla uutteruudella millä opettajat täällä yleensäkin työtään tekevät. Riippuu aivan muista seikoista ja tekijöistä, että mikä osaamistaso oppilaalta vaaditaan.

      Minusta koko siirtomaa-aikaisesta jäänteestä voitaisiin luopua kokonaan ja keskittyä sen sijaan opettamaan lapsille jotakin oikeasti tärkeää kieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe