Ensimmäinen ja VIIMEINEN kerta!

Olimme viikon Pattayalla jonne menimme tuttavien varoituksista huolimatta. Uimarannat olivat aikamoinen pettymys meille löhöilijöille, mutta sää mitä mainioin.

Mentiin ekana iltana baariin ja kielitaitoisena vaimoni keskusteli muutaman siististi pukeutuneen thainaisen kanssa. Naiset pyysivät vaimoni baaritiskille tarjotakseen drinkin. Heti vaimoni poistuttua pöydästä useampi thaityttö piiritti minut ja kävi kähmimään. Samalla he heittivät härskejä ehdotuksia. Kieltäydyin ja pyysin heitä lopettamaan. Vasta selvä hermostumiseni sai tytöt rauhoittumaan ja fuck you -huutoineen he poistuivat toiseen pöytään. Vaimoni palasi ja ilmoitin hänelle haluavani vaihtaa paikkaa.

Ovella baarinpitäjä ilmoitti ettei sieltä niin vain lähdetäkään, koska olin jutellut tyttöjen kanssa maksamatta ja ostamatta mitään. En ehtinyt edes vastata kun muutaman apulaisen kanssa meidät saatettiin takahuoneeseen. Minulla oli kaksi vaihtoehtoa: maksaa vaadittu summa tai jättää vaimo töihin tienaamaan se! Pääsimme ulos 2500 batia köyhempänä... Kallis drinkki!

Seuraavana päivänä vuokrasimme moottoripyörän ja ajelimme pitkin Pattayaa. Kävimme syömässä ja palatessamme parkkipaikalle totesimme pyörän kadonneen. Ei auttanut muuta kuin palata taksilla vuokraamoon jossa saimme kuulla pyörän maksavan 130 000 batia! Tällä kertaa vaimo jäi pantiksi miehien vartiointiin kun pakokauhun vallassa kävin hakemassa rahat! (Pari päivää myöhemmin "varastettu" pyörä oli taas vuokraamon rivissä!)

Kolmannen päivän aikana hotellihuoneeseemme oli murtauduttu erikoisesti: ovessa ei naarmuakaan, mutta lukittu laukku oli väännetty auki. Sieltä puuttui vaimon korut. Vaimo ilmoitti asiasta respaan ja palasi hotellin työntekijän kanssa. Hän vilkaisi ovea ja vaati meitä korvaamaan lattiassa olevat naarmut! Ne kun muka olivat syntyneet MEIDÄN rikkoessamme omaa matkalaukkuamme. Kieltäydyin tästä ja niinpä itse johtaja tuli paikalle ja pääsin taas hakemaan rahaa jätettyäni vaimoni, passini, kelloni ja digikamerani pantiksi. Sain maksaa 15 000 batia naarmuista jotka olivat huoneessa jo meidän saapuessamme hotelliin eikä niitä lomamme aikana korjattu.

Toiseksi viimeisenä iltana päätimme käydä asiallisen näköisessä, joskin kalliimmassa ravintolassa. Käveltyäni pankkiautomaatilta pari miestä tuli vaatimaan rahoja. Sanoivat että vaimoni on toisaalla apurien vankina ja yksi puhelu riittäisi enkä näkisi vaimoani enää. No, tällä kertaa meni sitten 5000 batia eikä ravintolan edessä odottanut vaimoni tiennyt asiasta mitään.

Loma meni muuten kunnialla, mutta viimeisenä päivänä tuli kiire palata hotellille. Otimme taksin ja pian poliisi pysäytti sen. Kuski kävi rauhallista keskustelua poliisin kanssa ja luulimme kaiken olevan ok. Mutta kuski oli muka ajanut ylinopeutta eikä pystynyt sakkoa heti maksamaan. Päästääksemme ajoissa hotelliin jouduin sitten maksamaan tämän sakon - 4000 batia. Voin vaikka vannoa että taksikuski antoi vain puolet seteleistä kytille. Ystävällisesti hymyillen hän ajoi meidät hotelliin.

Paluumatkalla päätin vaimon kanssa että tämä oli viimeinen kerta Thaimaassa!
2512762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Palasimme tänään kahden viikon lomalta Pattikselta. Kuljimme ja kiertelimme niin päivisin kuin iltaisin keskustassa. Ajoimme lavatakseilla ja otimme oman taksin. Nostimme automaatista rahaa. Shoppailimme ostareissa ja katukaupoissa. Söimme ravintoloissa ja joimme juomia baareissa. Eli vietimme täysin normaalin aurinkoloman ja meille ei tapahtunut mitään negatiivista.

Kukaan ei tyrkyttänyt seuralaispalveluja. Muutaman kerran tultiin kysymään, mutta kun vastaus oli ei, meidät annettiin olla rauhassa. Pari transua huuteli hävyttömyyksiä, mutta koska heidän englanninkielen taitonsa oli todella kehno, meni sekin huutelu hukkaan.

Hotelli oli hyva ja palvelu erinomaista. Käytiin paikallisten järjestämillä retkillä, eikä ollut mitään ongelmaa.

Meillä ainakin oli täydellisen onnistunut loma.

Äänestä

Joko tämä on todella huono provo-trolli tai sitten olet Suomen munattomin mies.

Äänestä

Siis jos olet ollut noin munaton mies, pysy suomessa!!!!!!!!!!!!!! Mutta todennäköisesti tämä on PROVO!!!!!!!!!

Äänestä

No, onneks sulla oli tilillä rahaa. Meikä olisi siellä panttivankina varmaan.

Viikon aikana ehti tapahtua ihmeen paljon kyllä. Ette tainneet rannalle ehtiä.

Äänestä

hei!
ei mee kaikki läpi. Hoh hoijaa

Äänestä

Täyttä potaskaa.
Oli teillä onneksi rahaa mukana.
Itse olen selvinnyt murto-osalla batheja Thaimaan matkasata.
Methän emmä usko tämmöttisii juttui...

Äänestä

silkalta skeidalta. Eihän tota kukaan usko!
Mutta jos toi todellakin on totta, taidat olla aikamoinen luuseri kun et pysty puolustamaan itseäsi tollaista väärinkäytöstä vastaan. Siis jättää nyt vaimo pantiksi? Haloo...
Oletko ikinä kuullut turisti-poliisista? Arvaapa miksi sellainen Thaimaassa(ja muissakin Kaakkois-Aasian maissa) on?
Suosittelen lämpimästi kotona pysymistä. Spede.

Äänestä

Kuka tälläista soopaa uskoo? :D

Äänestä
  • Juuri tulin Pattayalta,eikä mitään ongelmia missään.Aivan rauhassa sai olla kun oma vaimo mukana.Pysykää kotona,olette turvassa ja mikä luuseri jättää kumppanin pantiksi,ettet vaan käynyt siellä thai-tyttöjen luona sillä aikaa.Todellinen aasi mieheksi olet.

    Äänestä

  • pysy kotona kirjoitti:

    Juuri tulin Pattayalta,eikä mitään ongelmia missään.Aivan rauhassa sai olla kun oma vaimo mukana.Pysykää kotona,olette turvassa ja mikä luuseri jättää kumppanin pantiksi,ettet vaan käynyt siellä thai-tyttöjen luona sillä aikaa.Todellinen aasi mieheksi olet.

    http://personal.inet.fi/taide/viitasusi/malesia.html

    Siinä vastaavanlaisen rikoksen uhriksi joutunut kertoo tapahtuneesta.

    Äänestä

Täyttä potaskaa sun juttus!

Äänestä

onks kaikki paikat samanlaisii vai uskaltaaks thaimaaseen mennä??

Äänestä
  • oottakaa vähä aikaa, niin aloittaja kirjottaa tänne, että kylläpä oli taas mukava kusettaa porukkaa. ja ääliöt ottaa tosissaan.

    Äänestä

Hyvän mielikuvituksen tuotosta, ei muuta. Sori, ei mennyt läpi.

Äänestä

Taidan uskoa tapahtuneeseen...
Vaikka kaikille ei olekkaan käynyt samalla tavoin se ei pois sulje sitä että suuria kusettajia löytyy sieltä vaikka kuinka ja paljon... Hei haloo! Älkää olko nin sinisilmäisiä: eihän nyt meitä pöljiä suomalaisia tai yleensäkään länsimaalaisia kukaan kuseta...
Korruptio on päivän sana...

Äänestä

"""Mentiin ekana iltana baariin..."""

Mikä oli baarin nimi?


"""Seuraavana päivänä vuokrasimme moottoripyörän ja ajelimme pitkin Pattayaa. Kävimme syömässä ja palatessamme parkkipaikalle totesimme pyörän kadonneen.
(Pari päivää myöhemmin "varastettu" pyörä oli taas vuokraamon rivissä!)"""

Ja mistäs tiesitte että se taas oli rivissä? Sama rekistirikilpi vai??? Jos vuokraamo anastaa oman moponsa (epätodennäköistä joka tapauksessa) he eivät missään tapauksessa tuo samaa ajoneuvoa takaisin samaan riviin seuraavana päivänä. Pelkäävät kyllä poliisia itsekin.


"""jossa saimme kuulla pyörän maksavan 130 000 batia"""

Ei sitä hintaa vuokraamossa jälkeempäin kuulla, se hinta on merkitty vuokralomakkeeseenne josta voitte sen ihan itse lukea ennen kuin laitatte nimenne sopimuksen alle.

Ja että taksin sakotkin pitäisi maksaa vai?? Nyt taidatte olla jossain ihan muualla kuin Thaimaassa :D:D:D

Ei helkkarissa, Ei noita kaikkia jaksa edes kommentoida, vaimo on joka hetki panttivankina jossain ja mafia ryöstää enemmän kuin kerkeää.

Miksei mulle ole mitään tuollaista tapahtunut vaikka olen matkaillut Thaimaassa Pattaya mukaanlukien jo noin vuoden mittaisen ajan yhteenlaskettuna aikana. ????

Äänestä

Et ole käynyt Pattayalla. Näet unta herää jo. Olen käynyt toistakymmentä kertaa ja jotakin nähnyt. Että juttusi ovat unta. Lähde todella käymään niin "painajaisesi" helpottaa. Ei asiat toimi noin. Toivon että heräsit jo

Äänestä

missä tuolla thaikussa sitte ois turvallista?

ton jutun jälkeen olen miettunyt etten mekään thaimaahan!

Äänestä
  • Olen käynyt Thaimaassa nyt jo noin 10 kertaa ja voin sanoa että juttu on varsin keksittyä.

    Huonolla tuurilla jokin noista asioista voisi tapahtua, aivan kuten musta turisti suomessa voi saada skineiltä turpaansa kadulla ja menettää tapauksessa vaikka henkensä.

    Mutta jos Suomessa turistina ollut musta kirjoittaisi kotonaan olleensa täällä kuukauden ja saaneensa joka päivä turpaansa kaupassa, hotellissa, ravintolassa, ruokapaikassa, tavaratalossa, jne, niin uskoisitko sitäkään?

    Suosittelen että luet näitä muita juttuja palstalta ja hankit todellista tietoa maasta.

    Liikenne on vaarallista kokemattomalle ja ajoneuvon tuhoutuessa se pitää maksaa kuten myös useassa tapauksessa vastapuolenkin ajoneuvo. Bangkokissa patpongin gogo-baareissa kannattaa juomansa maksaa aina välittömästi eikä missään tapauksessa odottaa että kaikesta tuodaan lasku kerralla. Siis edellisen viestin kaltaisia vaikeuksia kyllä löytyy jos niitä varomattomasti hakee. ...tosin nuo "vaimon kidnappaukset" ovat jotain todella uutta minullekin.

    Hyvää matkaa ja suosittelen.

    itse olen vähän huolissani huumeen vastaisen toiminnan mahdollisista seurauksista joista yritin tuolla pääotsikollakin herättää jo keskustelua.

    turvallisimpia paikkoja ovat ranta- ja perhelomakohteet joissa seksiturismi ei ole pääasia.

    Pattayan ja Bangkokin seksituristialueet olen katsonut turvattomimmiksi, sekä Phanganin fullmoon partyn jossa huumeita ja palkkionmetsästäjähuumekyttiä parveilee enemmän kuin riittävästi.

    Äänestä

Ei kannata uskoa !

Äänestä

Kyllä jollakin olisi mahkuja kirjoittaa vaikka jos nyt ei romaania niin jalluun voisit vaikka kirjoitella, joko olet finninaamainen kakara hyvine piloineen taikka luultavasti olet ollut pattiksella korkeintaan Jallu-lehden lukijamatkalla... Mutta onnittelut 'hyvästä tarinasta'... tosiaan tarinasta, taitaa mennä sinne legendojen joukkoon... Mutta jos tosiaan toi ois tapahtunut niin ei voi kuin sanoa, että on kyllä harvinaisen TÖRPPÖ pariskunta, ei voi kuin nauraa, kun TYHMÄÄ suomalaista viedään... HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA...

Äänestä

Kuules, luulen, että teidän ei kannata poistua Suomesta mihinkään. Tarkemmin ajatellen ei edes rivarin pihasta ulos.

Äänestä

Hei Mikko! (ääni muutettu)

Mulla on sun vaimos panttivankina ja jos et heti laita tililleni 18 euroa niin lupaan että tulen taas uniisi ryöväämään matkalaukkusi...

T: Provo voro...

Äänestä

Hieno tarina. Tuskin suomalaiselle urpollekaan vois käydä noin. Ja jos on oikeasti käynyt, älä enää ikinä lähde mihinkään kodistasi. LOSER!

Äänestä

Älkää suomalaiset lähtekö mihinkään! Pysykää koto-Suomessa, sillä kaikkialla muualla ihmiset ovat pelkkiä huijareita ja roistoja. Suomalaiset ovat rehtiä kansaa, ei tartte pelätä mittään! Ai niin, unohdin sanoa viimeisen 8 vuoden aikana olen viettänyt noin 3,5 vuotta yhteensä Thaimaassa ja joka päivä olen pelännyt henkeni edestä. Mutta ei voi mitään kun sieltä saa halpoja naisia niin pakko mennä aina takaisin. Eikö niitäkin voisi vaan tilata internetistä niin ei tarvitsisi poistua kotoaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikko & Leila kirjoitti:

Olimme viikon Pattayalla jonne menimme tuttavien varoituksista huolimatta. Uimarannat olivat aikamoinen pettymys meille löhöilijöille, mutta sää mitä mainioin.

Mentiin ekana iltana baariin ja kielitaitoisena vaimoni keskusteli muutaman siististi pukeutuneen thainaisen kanssa. Naiset pyysivät vaimoni baaritiskille tarjotakseen drinkin. Heti vaimoni poistuttua pöydästä useampi thaityttö piiritti minut ja kävi kähmimään. Samalla he heittivät härskejä ehdotuksia. Kieltäydyin ja pyysin heitä lopettamaan. Vasta selvä hermostumiseni sai tytöt rauhoittumaan ja fuck you -huutoineen he poistuivat toiseen pöytään. Vaimoni palasi ja ilmoitin hänelle haluavani vaihtaa paikkaa.

Ovella baarinpitäjä ilmoitti ettei sieltä niin vain lähdetäkään, koska olin jutellut tyttöjen kanssa maksamatta ja ostamatta mitään. En ehtinyt edes vastata kun muutaman apulaisen kanssa meidät saatettiin takahuoneeseen. Minulla oli kaksi vaihtoehtoa: maksaa vaadittu summa tai jättää vaimo töihin tienaamaan se! Pääsimme ulos 2500 batia köyhempänä... Kallis drinkki!

Seuraavana päivänä vuokrasimme moottoripyörän ja ajelimme pitkin Pattayaa. Kävimme syömässä ja palatessamme parkkipaikalle totesimme pyörän kadonneen. Ei auttanut muuta kuin palata taksilla vuokraamoon jossa saimme kuulla pyörän maksavan 130 000 batia! Tällä kertaa vaimo jäi pantiksi miehien vartiointiin kun pakokauhun vallassa kävin hakemassa rahat! (Pari päivää myöhemmin "varastettu" pyörä oli taas vuokraamon rivissä!)

Kolmannen päivän aikana hotellihuoneeseemme oli murtauduttu erikoisesti: ovessa ei naarmuakaan, mutta lukittu laukku oli väännetty auki. Sieltä puuttui vaimon korut. Vaimo ilmoitti asiasta respaan ja palasi hotellin työntekijän kanssa. Hän vilkaisi ovea ja vaati meitä korvaamaan lattiassa olevat naarmut! Ne kun muka olivat syntyneet MEIDÄN rikkoessamme omaa matkalaukkuamme. Kieltäydyin tästä ja niinpä itse johtaja tuli paikalle ja pääsin taas hakemaan rahaa jätettyäni vaimoni, passini, kelloni ja digikamerani pantiksi. Sain maksaa 15 000 batia naarmuista jotka olivat huoneessa jo meidän saapuessamme hotelliin eikä niitä lomamme aikana korjattu.

Toiseksi viimeisenä iltana päätimme käydä asiallisen näköisessä, joskin kalliimmassa ravintolassa. Käveltyäni pankkiautomaatilta pari miestä tuli vaatimaan rahoja. Sanoivat että vaimoni on toisaalla apurien vankina ja yksi puhelu riittäisi enkä näkisi vaimoani enää. No, tällä kertaa meni sitten 5000 batia eikä ravintolan edessä odottanut vaimoni tiennyt asiasta mitään.

Loma meni muuten kunnialla, mutta viimeisenä päivänä tuli kiire palata hotellille. Otimme taksin ja pian poliisi pysäytti sen. Kuski kävi rauhallista keskustelua poliisin kanssa ja luulimme kaiken olevan ok. Mutta kuski oli muka ajanut ylinopeutta eikä pystynyt sakkoa heti maksamaan. Päästääksemme ajoissa hotelliin jouduin sitten maksamaan tämän sakon - 4000 batia. Voin vaikka vannoa että taksikuski antoi vain puolet seteleistä kytille. Ystävällisesti hymyillen hän ajoi meidät hotelliin.

Paluumatkalla päätin vaimon kanssa että tämä oli viimeinen kerta Thaimaassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu