PC:n käynnistysnapin vaihtaminen

Pöytäkone ei suostu käynnistymään kuin sattumalta kunhan on ensin painanut virtanäppäintä about 20 kertaa. Saako tuon vaihdettua ja kuinka kova työ se mahtaa olla. Kone on HP;n perustietokone 5v vanha. Osaako sen itse vaihtaa vai korjaajalle, kun itse en ole koskaan koneeseen mitään vaihtanut?!
6152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensä se on aivan standardiosa ja helppo vaihtaa. Riippuu vähän paljonko sitä joutuu purkamaan.

Tavanomaisessa pöytäkoneessa on helpointa vaihtaa koko virtakytkimen, kahden johdon ja emolevylle menevän liittimen muodostama kokonaisuus, niin ei tarvitse mitään juotella.

Korvaavan osan voi saada melkeinpä mistä hyvänsä pöytäkoneen raadosta.

Äänestä

5v vaha korjaamollekko? ei kai!

Äänestä
  • ser jäteeseen tuskin kannataa investoida mitään korjaajakuluja.

    Äänestä

Onnistuu!
Osan hinta huollossa 8€.
Asennuksineen 40€

Äänestä

Tunnustele katkaisijaa herkällä sormella ja hae kohta jolla se käynnistyy. Ei mitään tavanomaista tökkimistä. En takaa, että tämä auttaa.

Käynnistin duunissa yhtä HP:n pöytiksistä melkein 10 v katkaisimen yläreunasta kevyesti painamalla. Paino piti olla kytkimen kohouman kohdalla, jos se on samanlainen vika kuin minulla oli.

Äänestä

Jos tekee tällaista pelkästään kylmäkäynnistyksessä, on todennäköisesti virtalähteessä pullistuneita kondensaattoreita. Korjauksena virtalähde tulee vaihtaa uuteen. Jos virtalähteessä on pullistuneita kondensaattoreita ei meinaa käynnistyä kylmänä kuin jos painelee virtakytkintä hirveän monta kertaa. Lämpimänä heti sammutuksen jälkeen kyllä käynnistyy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onnistuuko_ kirjoitti:

Pöytäkone ei suostu käynnistymään kuin sattumalta kunhan on ensin painanut virtanäppäintä about 20 kertaa. Saako tuon vaihdettua ja kuinka kova työ se mahtaa olla. Kone on HP;n perustietokone 5v vanha. Osaako sen itse vaihtaa vai korjaajalle, kun itse en ole koskaan koneeseen mitään vaihtanut?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu