Onko kenelläkään käytössä Trisekvens-niminen hormonivalmiste vaihdevuosiin? Olisi kiinnostavaa kuulla käyttäjäkokemuksia. Onko valmiste auttanut, vai oletteko tarvinneet suurempaa annosta?
Minulla on ollut käytössä kys. valmiste nyt n. puoli vuotta, ja aika vaihtelevaa on ollut olotilan osalta. Välillä on ihan ok, välillä taas pelkän estrogeenin syönnin vaiheessa olo on kaikkea muuta kuin hyvä. Mietinkin, pitäsikö määrää nostaa.
Trisekvensistä kokemuksia
4
217
Vastaukset
- vasta2
Mulla on käytössä mutta vasta 2 kk ollut, en osaa vielä sanoa vaikutuksesta, Olis kiva kuulla kyllä käytökokemuksia muilta.
- luontoa
Hei x.anna ja vasta2 .
Olen itse syönyt useamman vuoden, mutta nyt kokeilen lopettamista, koska joskushan sekin on tehtävä. Siis luulen, että se on sellainen välivaihe niihin oireisiin.
Itselle se kävi hyvin, elämä sujui kaikinpuolin, ei ollut minulla ainakaan mitään haittavaikutuksia, ja siis useamman vuoden söin niitä. Joskus unohdin jonain iltana ottaa sen pillerin, mutta jatkoin kuitenkin siitä mihin olin jäänyt, ja ruuvasin sitten vaan päivän oikealle kohdalle. Joskus otin jopa seuraavana aamuna sen unohtuneen, ja illalla sen oikean mikä kuuluikin. Ei ongelmia.
Itsellä oli sen sinisen tabletin vaiheessa tosi virkeä olo, energinen, myös valkoisella.
Toivottavasti selviää miten se passaa teille, ja ettei tarvisi montaa erilaista systeemiä kokeilla? Me naiset ollaan kuitenkin erilaisia, ja koemme "omatkin" hormoonimme ja niiden vaihtelut usein hyvinkin eri lailla. Minulla ei ollut koskaan mitään kovia kiukunpuuskia eikä tunnevaihteluita nuorempanakaan, menkkoja ennen tai silleen, olen aika tasainen luonteeltani muutenkin.
Ne kuumat aallot ja yöhikoilut ja mielialaheilahtelut jäi unholaan kun söin tuota Trisekvensiä. Nyt kun olen lopettanut sen (3pv) niin jänskättää mitä ilmaantuu/ ilmaantuuko mitään hankaluutta, toivon että ei. Noh, ehkä kysyn sitä laastaria sitten, tai jotain voiteita.
Voimia teille! Ei anneta periksi. Mitä elämästä tulisi ilman meitä, eikö vaan ?- x.anna
Kiitos vastauksestasi, ja tsemppiä myös sinulle!
- luontoa
Kiitos! Nyt kohta 4 vkoa ilman Trisekvensiä, eikä ole ollut vielä mitään muuta kuin se alun päänsärky. Hassua kun ei tule sitä vuotoakaan nyt, saa yhden ylimääräisen viikon "rätitöntä" elämää, haa! Eipä olekaaan ollut sen jälkeen, kun menkat alkoi 14 vuotiaana matkalla pyörällä rippikouluun, paitsi tietenkin raskausaikoina...
Mutta joo, ei minulla ollut ainakaan mitään huonoa sanottavaa Trisekvensistä. Ja nytten jos sen lopetuskin alkaa sujua, niin olen tyytyväinen. Kyllä voiteita tai laastaria ajattelin laittaa sitten ainakin jos kirvelyitä ym ilmaantuu. En tiedä onko soijatuotteista tarpeeksi estrogeenia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745