Niin tai Englannin brexit?
Tuleeko joulu, lunta, pakkasta tai sade?
4
171
Vastaukset
Mikäpä joulua estäisi tulemasta, sehän tulee hyörinänä ympärillä, vaikka joku ei sitä noteeraisikaan. Jehovan todistajillahan ei joulua vietetä lainkaan, mutta kaikki jouluun liittyvä maistuu heille, ja lapsensa iloitsevat kauppojen tavararunsaudesta ja joululauluista.
Mahtaa pienille lapsilleen olla outoa, kun kotona on vain arki, muiden lasten luona taas iloa ja koko perheen jouluodotusta?
Samoin syntymä ja nimipäiviä eivät huomioi, monet selittelyt siitä seuraa, luokktovereille joiden luokse on kutsuttu ehkä,...
Tuliskin lunta,... ihan suurina hiutaleina leijaillen. Heräisi aamulla sadunomaiseen maailmaan, missä puut lumikuorrutettuina saisi valkoiseksi muuttuneen maiseman henkeä salpaavan kauniiksi.
Pelloilla talventörröttäjät erottuisi latvuksineen , pellonreunan koivutkin huurremekoissaan, olisi niin herkän kauniit. Havupuista puhumattakaan, miten kuusten neulaset tuuheissa oksissa, peittyisi lumipeittoon, ja metsän tuoksu saisi kulkijan nuuhkimaan talvisten metsiemme raikkautta.
Toivomus on lähetetty, ehkäpä aattona ikkunasta kurkistaessa, kohtaa tuo näky,.. ainakin joskus se toteutuu,..Jaa tiedä sitten joulun säistä, nyt näkyi oleva 3 ° täällä etelässä. Joka kerta kauppakeskuksiin mennessä on arvioitava mitä pukee ylleen, ettei liian lämmin tule.
¨Viimeksi tosin riisuin korin reunalla talvitakkini, jossa on ohut keinoturkisvuori.
Tänään on pakko muistaa vehnäjauhot, viimeksi unohdin ja valmiin broilerin ajattelin ostaa.
No, säätilan sain koneeltani katsottua, heippa taas!Varmin on tietysti tuo joulu. Sinnikäs Theresa May pysyy vielä virassaan. Ranskan armeija suojelee Ranskaa yhdeltä mieheltä ja huonosti sujuu.
Eivät kiireen tullen ehdi ampumaan terroristia, tuota juoksevaa miestä, käsiase olisi nopeampi käytössä.Niin mikä ase onkaan noilla turvamiehillä? Alaviistoon kantavat kookasta asetta, kivääriltä se näyttää,..ohhoh, siksiköhän, että yksikin ampuja saa tulitettua sarjatulta?
Kiväärillä olen ampunut, ilmakivääri taisi olla, onhan se kömpelö kohdistaa tähtäykseen.
Koville on joutunut Theresa May pääministeriytensä aikana, eikä parlamentin eilinen päätös helpota, mikäli ei saa neuvoteltua brexit tulkinnasta jotakin liennytystä Englannille.
Harmi kun brexitillä on omat taloudelliset vaikutuksensa EU:ssa, olishan muuten hauskempiakin asioita seurata kuin siitä uutisoinnit.
Joulunaikahan tässä jo lähenee päivä päivältä, ihan herttaista on pimeyden keskellä nähdä valontuikkeita, kaupatkin on kukkien ja tavarain runsautta koristeluja tulvillaan. Käytävillä tavaraa purkavia kuormureita hyörii aamupäivisin, kun täydennettävää ladotaan hyllyihin 😊))
Ensi viikkoon jää tuliaisteni valmistelu, onneksi uusin vävykokelas tulee apuun kuljettamisessa.
Torstai kun on toivoa täynnä, yltäisipä sitä ed.palstan törmäilijöille, että saisi palstarauhakin sijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27245763Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5011410Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22510998Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399810Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908648Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2836705Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23385Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253083Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j13027Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42943