Niin tai Englannin brexit?
Tuleeko joulu, lunta, pakkasta tai sade?
4
207
Vastaukset
Mikäpä joulua estäisi tulemasta, sehän tulee hyörinänä ympärillä, vaikka joku ei sitä noteeraisikaan. Jehovan todistajillahan ei joulua vietetä lainkaan, mutta kaikki jouluun liittyvä maistuu heille, ja lapsensa iloitsevat kauppojen tavararunsaudesta ja joululauluista.
Mahtaa pienille lapsilleen olla outoa, kun kotona on vain arki, muiden lasten luona taas iloa ja koko perheen jouluodotusta?
Samoin syntymä ja nimipäiviä eivät huomioi, monet selittelyt siitä seuraa, luokktovereille joiden luokse on kutsuttu ehkä,...
Tuliskin lunta,... ihan suurina hiutaleina leijaillen. Heräisi aamulla sadunomaiseen maailmaan, missä puut lumikuorrutettuina saisi valkoiseksi muuttuneen maiseman henkeä salpaavan kauniiksi.
Pelloilla talventörröttäjät erottuisi latvuksineen , pellonreunan koivutkin huurremekoissaan, olisi niin herkän kauniit. Havupuista puhumattakaan, miten kuusten neulaset tuuheissa oksissa, peittyisi lumipeittoon, ja metsän tuoksu saisi kulkijan nuuhkimaan talvisten metsiemme raikkautta.
Toivomus on lähetetty, ehkäpä aattona ikkunasta kurkistaessa, kohtaa tuo näky,.. ainakin joskus se toteutuu,..Jaa tiedä sitten joulun säistä, nyt näkyi oleva 3 ° täällä etelässä. Joka kerta kauppakeskuksiin mennessä on arvioitava mitä pukee ylleen, ettei liian lämmin tule.
¨Viimeksi tosin riisuin korin reunalla talvitakkini, jossa on ohut keinoturkisvuori.
Tänään on pakko muistaa vehnäjauhot, viimeksi unohdin ja valmiin broilerin ajattelin ostaa.
No, säätilan sain koneeltani katsottua, heippa taas!Varmin on tietysti tuo joulu. Sinnikäs Theresa May pysyy vielä virassaan. Ranskan armeija suojelee Ranskaa yhdeltä mieheltä ja huonosti sujuu.
Eivät kiireen tullen ehdi ampumaan terroristia, tuota juoksevaa miestä, käsiase olisi nopeampi käytössä.Niin mikä ase onkaan noilla turvamiehillä? Alaviistoon kantavat kookasta asetta, kivääriltä se näyttää,..ohhoh, siksiköhän, että yksikin ampuja saa tulitettua sarjatulta?
Kiväärillä olen ampunut, ilmakivääri taisi olla, onhan se kömpelö kohdistaa tähtäykseen.
Koville on joutunut Theresa May pääministeriytensä aikana, eikä parlamentin eilinen päätös helpota, mikäli ei saa neuvoteltua brexit tulkinnasta jotakin liennytystä Englannille.
Harmi kun brexitillä on omat taloudelliset vaikutuksensa EU:ssa, olishan muuten hauskempiakin asioita seurata kuin siitä uutisoinnit.
Joulunaikahan tässä jo lähenee päivä päivältä, ihan herttaista on pimeyden keskellä nähdä valontuikkeita, kaupatkin on kukkien ja tavarain runsautta koristeluja tulvillaan. Käytävillä tavaraa purkavia kuormureita hyörii aamupäivisin, kun täydennettävää ladotaan hyllyihin 😊))
Ensi viikkoon jää tuliaisteni valmistelu, onneksi uusin vävykokelas tulee apuun kuljettamisessa.
Torstai kun on toivoa täynnä, yltäisipä sitä ed.palstan törmäilijöille, että saisi palstarauhakin sijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616