Mistä noita azoreita oikein saa. Ei näytä kovin usein olla tarjolla mutta juuri tuollaisen tarvitsisimme
http://www.youtube.com/watch?v=W_WNnnQRin4
http://www.youtube.com/watch?v=QZwMAebjvnc
avuksi emokarjan siirtelyssä. Tiedättekö onko noita azoreita myynnissä tällähetkellä?
Pihattoon karja/paimenkoira?
8
228
Vastaukset
- turriainen
Kysy kasvattajia Suomen kennellitosta tai laita Maaseudun Tulevaisuuteen ilmoitus.Rotu tunnetaan myös nimellä sao miguelin fila,tämä taitaa olla se virallinen nimi.Muistathan että se ei kuitenkaan paimenna automaattisesti vaan tarvitsee koulutuksen.
- KympinSuoritus
Paimenuksen täytyy olla erittäin vahvasti linjassa että verissä jotta 7,5 kuukautinen pentu tuollai suoriutuu vasikoiden paimennuksesta ja vielä pihatossa. Ei noit asioita pysty vielä noin nuorelle koiralle kouluttamaan, tuossa mielestäni huokuu koiran/nautojen/ ihmisen välinen luottamus sekä sellaista "ennen muinoin" persoonallista ja omaa aloitakykyä olevaa meininkiä koiralla, eikä sitä tämän päivän robottimaista paimennusta jota tuputetaan joka paimenkoiralle nykyään. Erittäin vahvaa ja sitä naturellia/ luontaista paimenviettiä- vaistoa tuo pentukoira tuossa esittää. Aivan mahtavaa!
http://www.youtube.com/watch?v=EG06Q1k8g94 - turriainen
KympinSuoritus kirjoitti:
Paimenuksen täytyy olla erittäin vahvasti linjassa että verissä jotta 7,5 kuukautinen pentu tuollai suoriutuu vasikoiden paimennuksesta ja vielä pihatossa. Ei noit asioita pysty vielä noin nuorelle koiralle kouluttamaan, tuossa mielestäni huokuu koiran/nautojen/ ihmisen välinen luottamus sekä sellaista "ennen muinoin" persoonallista ja omaa aloitakykyä olevaa meininkiä koiralla, eikä sitä tämän päivän robottimaista paimennusta jota tuputetaan joka paimenkoiralle nykyään. Erittäin vahvaa ja sitä naturellia/ luontaista paimenviettiä- vaistoa tuo pentukoira tuossa esittää. Aivan mahtavaa!
http://www.youtube.com/watch?v=EG06Q1k8g94Toki paimennusvietti täytyy olla luonnostaan,ei sitä voi opettaa,tarkoitin opettamisella käskyjen neuvomista,tuollakin videolla näkyi kun käsimerkeillä ohjattiin suuntaa.Ei koira voi itse tietää minne eläimet siirretään,eihän ole tarkoitus että koira vie lehmät oman halunsa mukaan minne sattuu.Omalla australiankarjakoiralla on erittäin vahva paimennusvietti mutta ilman ihmisen ohjausta se veisi sonnit vaikka kylänraitille.
- KympinSuoritus
totta.
- turriainen
Nyt kävi tuuri.Tänään perjantaina 14.12 on Maaseudun Tulevaisuudessa myynti-ilmoitus pentueesta,näitä syntyy sen verran vähän Suomessa että iske äkkiä kiinni tilaisuuteen,ei tiedä milloin seuraava mahdollisuus.
- Azori
Onhan muuten komea pentue, vahva paimenvietti ja vaikuttavan jalo luonne jo pennuilla. Yksi uros pentu näyttää vielä olevan luovuttamatta. Ihan mahtava koti ja paimenkoira, minulla on nyt yksi tuosta pentueesta. Kerta kaikkisen mukava pentu ja kuinka älykäs jo tuossa iässä. Yksi uros pentu vailla hyvää kotia, kasvattaja hetki sitten kertoi.
Pennusta voi kysellä; [email protected]
- VaatiiAikaaJaHermoja
Koulutukseen, etenkin myös kotikäytökseen ja tottelevaisuuteen, on ehdottoman välttämätöntä satsata.Tuttavalla oli ensimmäinen koira ikinä tuollainen sao miguelin fila, Olettivat sen osaavan asiat luonnostaan - no se osasi ajaa karanneet hiehot sujuvasti kantatielle liikenteen sekaan, ja kotona ärhenteli talonväelle, ja jouduttiin aika pian lopettamaan, kun kävi kiinni vieraana olevaan lapseen.
- VaatiiHermoja
Nyt käsittääkseni tämä viesti ei ole sääntöjen vastainen. Koskaan kun en ole lukenut "VaatiiAikaaJaHermoja" kertomaa tapausta hänen mainitsemasta koira rodusta, mutta muista paimenkoira roduista kyllä
httpp://koirauutiset.blogspot.com/search/label/bordercollie
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433007Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721674- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 371247
- 791070