Mihin ihmeeseen tarvitaan näitä taistelu- yms. härökoiria? Laumanvartijatkin alkavat olla kyseenalaisia rivitaloasujien seikkailuihin.
Jos haluatte nähdä verta ja näykkimistä niin kannattaa viedä nämä omistajien jatkeet susialueelle, ne ovat mukava välipala Canis Lupukselle.
Pullistelukoirat
10
157
Vastaukset
- Turvaksiperheelle
Suomessa ei oo ku koirasusia.
Pullistelukoirat,ja laumanvartijat turvaa omistajaperhettä häiriköiltä.Pelkkä ulkonäkö tehoaa,ja suuri koko.Laumanvartijoita jos on useampi,ei tule sudet pihan likikään.- laumiksia
Minkälaista turvaa haet? Onko kytät perässä? Vai onko velkoja?
Meillä turvaa tarvitaan "itse hankittujen" rakennustarvikkeiden varastointia varten. Olis paska juttu, jos pihaan tulee siinne kuulumaton henkilö nuuskimaan. Siksi koirat.... - Pittiharrastaja
laumiksia kirjoitti:
Minkälaista turvaa haet? Onko kytät perässä? Vai onko velkoja?
Meillä turvaa tarvitaan "itse hankittujen" rakennustarvikkeiden varastointia varten. Olis paska juttu, jos pihaan tulee siinne kuulumaton henkilö nuuskimaan. Siksi koirat....Itse kaivoin pihaani vähän "rakennustarvikkeita" ja en haluaisi ihmisiä saati koiria sinne.
- aivanselvämiksi
Aloittajalle siis vastasin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111111111111111
- ehvnmmbbb
No eipä ollu kummonen vastaus .
- aivanselvämiksi
ehvnmmbbb kirjoitti:
No eipä ollu kummonen vastaus .
Se poistettiin, en tiedä miksi poistettiin
- oikeasuunta
aivanselvämiksi kirjoitti:
Se poistettiin, en tiedä miksi poistettiin
Juo,niin pääset selvyydestä.
- SilmätSelässäkin
Laumanvartija, jonka reviiri voi olla jopa 60 m2 sen omassa elinympäristössään, siis silloin kun vuohia vartioi susilaumoilta yms. Laumanvartija ei missään nimessä kuulu kerros- tai rivitaloon taajaama alueelle. Sillä pitää olla lauma, jota se vahtii. On työkoira ei missään nimessä vartiokoira, vaan lauman vartija. En ymmärrä kasvattajia, jotka myyvät näitä rivitaloon. Jos tarvitsee vartioimaan koiran, niin kyllä niitä löytyy. Ei myöskään canecorsoja tmv. Ihan älytöntä. Ei ymmärrä. Pitääkö hommata tappaja vartioimaan firman tiloja. Ne meinaan pistävät päiviltä ja niitä ei voi kouluttaa, niin kuin palveluskoiria. Se ei ymmärrä muuta kuin vahtimisen ja hyökkäyksen, sillä se on sen tehtävä. Itselläni lähimpään naapuriin todella matkaa, taitaapi olla jopa kolmisen km. Tarkkaan silti huolehdin varoitus kilvistä alueella missä suorittavat työtään. Sinne ei pidä mennä aitauksen sisäpuolella, koska ne hyökkäävät. Voi, voi, eihän meillä oikeesti osata. Hankkikaa turvasumutteet lemmikkienne turvaksi, siitä suihkaus silmille aina, kun joku kouluttamaton meinaa tulla päälle. Olkoon sitten laumanvartija tai joku muu.
- minelan
Niin mihinmuutakaan.
Yleensä niitä omitavat pienikokoisetihiset, miehet,, joilla EI ole rssursseja hallita niitä, Ovat vai mukamas egon jatkeena, vaikka suurin osa ihmisistä ei kunnioitta näitä rotuja ja vähättelevät heitä Onko heillä sitten huono itsetunto, kokoonsa nähden liian iso koira pullistelua varten.
Luulisi olevan erittäin tressavaa omistaa tälläinen, ei yhteiskuntaamme sopiva rotu.
Älkää hyvät ihmiset ottako näitä leveäleukaisia koiria lemmikiksi.
Ne tarvitsevat ison läänin ja työtehtäviä olllakseen onnellisia - huhhei
Täällä perämetsissä tuollaiset "taistelukoirat" ovat ihan tarpeetonta roskaa. Lyhytkarvainen, huonokuntoinen ja maastoon ja pakkaseen tottumaton koira - mitä sillä tekee.
Mukava seurata ihmisystävällisiä metsästyskoiria joita ei tarvitse pelätä. Koiran joka haukkuu hirviä ja karhuja töikseen ei tarvitse pullistella eikä isäntäkään tarvitse "esittää".
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907