Miksi Aalto panostaa taideaineisiin?

mitä.järkeä

Rakennetaan hienoja rakennuksia Otaniemeen ja opetetaan kaikenlaista mukatärkeää. Totuus on ollut kauan jo se, että taideaineiden akateemisten työttömyys on kaikkein suurinta eikä parannusta ole näkyvissä. Onko valmistuneiden suuri määrä tärkempää kuin heidän työllistymisensä?

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällastasenyt

      - TTK ohjelmistoa tarvitaan niin hurjasti tulevaisuudessa ,ku kansa homotetaan - suvakkivalistus on tullu maahan kaukaa afrikasta ja kovapalkkaset valistajat tarttevat palkkansa 400-500 tunti.

    • MaaAjautuuOngelmiin

      Millainen on nykyinen Aalto yliopisto? Toimiiko se taide, design, yms.. todellisuudessa, talouden arjessa, tarpeissa ??

      Itse kävin taideteollisen korkeakoulun 1980 L.
      Ja se oli ulkona vallitsevasta todellisuudesta. Mutta sinänsä hyvä koulutus.
      Mutta eiollut sille tarvetta yhteiskunnassa!!!!
      Työt ja toimeentulo piti etsiä alan ulkopuolelta, kun silloin ja ei nytkään ollut tarvetta niille koulutusaloille.
      Silti koulutettiin, jos tarvetta tulisi, ja kai ajatus oli että tarvetta tulee kun Suomi kehittyy ja teollisuuden alat kehittyy.
      No niin ei ole käynyt, vaan päinvastoin menee, ja Suomesta rakennetaan pakolla turvatonta Pohjolan Kongoa,,, edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2300
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1491
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      107
      1049
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe