Joulutuli sytytettiin Käpylässä?

Suomeen vain välttävästi kotoutunut maahanmuuttaja sytytti "joulutulen" vähän ennenaikaisesti Käpylässä. Jokin hommassa meni kuitenkin pieleen, koska poliisi etsii nyt sytyttäjää. Ei tämä maahanmuuttaja tainnut ymmärtää sitä, että juhannuskokko sytytetään vasta kesällä.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005929181.html

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös nuo keltaiset hiukset viittaa aivan pohjoismaalaiseen.
      Ja sanotaankos siinä, ettei vain ole Suomen kansalainenkin, siis suomalainen.

    • molotov

      Miten se osasi heittää niin korkealle oikeaan asuntoon.Viides kerros tai kuudes.

      • Ei ole mikään ihme, että tämä keltatukkainen tumma pyromaani osui korkealla olevaan ikkunaan polttopullollaan. Essolla kertoiltiin, että tämä kaveri on kouluaikoinaan ollut kotikylänsä mestari bumeranginheitossa. Näin paljon harjoitellut kaveri heittää siis polttopullon yhtä tarkasti kuin bumeranginkin.


      • Rasta-lanka-palaa
        Yleismies kirjoitti:

        Ei ole mikään ihme, että tämä keltatukkainen tumma pyromaani osui korkealla olevaan ikkunaan polttopullollaan. Essolla kertoiltiin, että tämä kaveri on kouluaikoinaan ollut kotikylänsä mestari bumeranginheitossa. Näin paljon harjoitellut kaveri heittää siis polttopullon yhtä tarkasti kuin bumeranginkin.

        Kysymyksessä ns kattohuoneisto, jonka seinäntakaisen saunan terassin kautta sytyttäjä kiepsahti kohteensa puolelle. Parvekkeet kylki kyljessä.
        Ilmeistä kenia peräistä suku- tai heimosotaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5350
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      2668
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2484
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2389
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1834
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      231
      1561
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1171
    8. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1095
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1093
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1086
    Aihe