Joulutuli sytytettiin Käpylässä?

Suomeen vain välttävästi kotoutunut maahanmuuttaja sytytti "joulutulen" vähän ennenaikaisesti Käpylässä. Jokin hommassa meni kuitenkin pieleen, koska poliisi etsii nyt sytyttäjää. Ei tämä maahanmuuttaja tainnut ymmärtää sitä, että juhannuskokko sytytetään vasta kesällä.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005929181.html

4

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös nuo keltaiset hiukset viittaa aivan pohjoismaalaiseen.
      Ja sanotaankos siinä, ettei vain ole Suomen kansalainenkin, siis suomalainen.

    • molotov

      Miten se osasi heittää niin korkealle oikeaan asuntoon.Viides kerros tai kuudes.

      • Ei ole mikään ihme, että tämä keltatukkainen tumma pyromaani osui korkealla olevaan ikkunaan polttopullollaan. Essolla kertoiltiin, että tämä kaveri on kouluaikoinaan ollut kotikylänsä mestari bumeranginheitossa. Näin paljon harjoitellut kaveri heittää siis polttopullon yhtä tarkasti kuin bumeranginkin.


      • Rasta-lanka-palaa
        Yleismies kirjoitti:

        Ei ole mikään ihme, että tämä keltatukkainen tumma pyromaani osui korkealla olevaan ikkunaan polttopullollaan. Essolla kertoiltiin, että tämä kaveri on kouluaikoinaan ollut kotikylänsä mestari bumeranginheitossa. Näin paljon harjoitellut kaveri heittää siis polttopullon yhtä tarkasti kuin bumeranginkin.

        Kysymyksessä ns kattohuoneisto, jonka seinäntakaisen saunan terassin kautta sytyttäjä kiepsahti kohteensa puolelle. Parvekkeet kylki kyljessä.
        Ilmeistä kenia peräistä suku- tai heimosotaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe