Myymälävartijan väkivalta

vääryyttäkärsineet

Haluaisin vinkkejä ja neuvoja miten olette toimineet hakiessanne oikeutta kokemastanne vartijaväki-
vallasta. Vaikka vartijaväkivalta näyttää olevan tabu meillä suomessa,katson, että jokaisen tulisi kiin-nittää siihen huomiota,jotta moinen vääryys saataisiin paremmin tuomion alaiseksi.

Reklamaatio palvelusta

Tapahtumapaikka, Tampereen Ikea 27.10.2018
Ikean vartijan väkivaltainen hyökkäys allekirjoittanutta kohtaan,sekä keittiöhenkilöstön halventa-
va käytös.
Teiltä,Ikean tavaratalon johtajana saamaani puhelinpalautteeseen viitaten.
Koska ette millään tavalla haluneet puuttua henkilöstönne edesottanuksiin päätin reklaeerata virallisesti.

Tapahtuman kulku

Syntymäpäiväni johdosta oli tarkoituksenani tarjota ateria ystävälleni Anneli Salolle Ikeassa.
Astelin jonossa kassoja kohti ruokakärryjeni kanssa,kunnes yhtä äkkiä minut temmattiin irti kärryis-
täni tiukalla käsivarsiotteella ruokavälineiden sinkoutuessa lattialle.Samassa vartija lausui,"Mitäs te
oikein täällä"
Koska vartija lähestyi minua takaapäin en ollut varautunut hyökkäykseen,hännen ryhtyessään vään-
tämään kättäni selän taakse.Mutta sitä en antanut hänen tehdä,vaan pidin käsivarteni tiukasti kyl-
jessäni kiinni. Yritin tiedustella syytä kiinnikäymiseen kulkiessani tiukassa käsivarsiotteessa,aina
2 kerr.portaiden päähän asti,noin 40 metrin matkan, mutta mitään vastausta en vartijalta saanut.

Ilmaisin,että minulla on seurassani huonojalkainen ystäväni,joka tarvitsee portaissa tukea.
Vartija käskytti minua pysymään paikoillaan,eikä päästänyt ystäväni luo,vaan käsimerkein hänelle
piti viittoilla missä ystäväni sijaitsee.Mentyään ystäväni luo,hänelle vartija kertoi ,että minua ol-
laan poistamassa akresiivisyyden johdosta.
Poistuessamme Ikeasta,tämä vartija seurasi meitä aina ulkoovelle asti.

Mitä tapahtui ruuanjakelussa ennekuin vartija kävi käsiksi?

Tuo 27.10.2018 päivä oli kiireinen ravintolassa. Sen teki kiireiseksi se,että ruuan jakelu tökki,eikä annoksia saatu valmiiksi,koska ranskalaisista oli koko ajan pulaa. Joten asiakkaiden annoksia jätet-
tiin seisomaan sinne sun tänne. Kun toinen annoksistamme oli valmis,se jätettiin tiskin päälle kyl-
mään paikkaan josta huomautin.Toista ranskalaisannosta odoteltiin noin viisi minuuttia,saadessa-
ni sen tuumasin,"vihdoinkin". Sanomani jälkeen kuulin ,"nyt se riittää"ja näin kun sanoja poistui
keittiön takahuoneeseen.

Mitä hankaluuksia ruuanjakelussa on tapahtunut aiemmin?

Aiemmin olemme kahdesti joutuneet kääntymään keittiöhenkilöstön esimiehen puoleen
Molemmilla kerroilla palaute on ollut myönteinen ja hän on luvannut viestittää henkilökuntaa kor-
jaamaan virheellistä ajatteluaan.
Meille on useamman kerren mm. väitetty ettei puolukkahillo kuulu ostamaamme annokseen.
Kuitenkin sitä hilloa jaetaan asiakkaille kaikenlaisiin annoksiin.
Näillä valituskerroilla ,emme saaneet pyytämälläkään annoksiimme puolukkaa,joten teimme esi-
miehelle asiasta huomautuksen ja hän hankki meille uudet annokset.
On halventavaa,että ystävälleni heitetään lautasannos tiskille kiyukuspäissä,vaikka hän ei ole edes
suutaan avannut

Mielestäni,Ikeassa olisi aika monen harjoitettava ,itsetutkiskelua,mietiskellä,pohtia ja tutkia mitä
tuli tehtyä tai sanottua? Tai tuliko mitää?

9

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämäonkärsimystä

      Etkö saanut edelliseen ketjuun mieleisiäsi vastauksia? Yritätkö uudelleen niin kauan, kunnes saat?

    • "elämäonkärsimystä" kirjoittaneelle

      Kuulut ilmeisesti siihen rääväsuiden vartioiden ryhmään , joiden elämäntehtävä on virnuilla kaikesta
      heihin kohdistuneesta arvostelusta. Pahennat näin suulaudellasi niiden moraaliltaan kunnollisten asemaa,jotka pyrkivät rehellisellä toiminnallaan tuomaan turvaa ja järjestystä

      En notku näillä sivuilla niin kuin kaltaisesi.Olen ensi kertaa tuomassa asiaani esille.
      Ei 78 vuotiasta kiinnosta mitä kloppipojat vehkeilee,puolustelee ja valehtelee toiminnastaan.

      Jätit ilmeisesti huomaamatta,että tiedustelin vinkkejä ja neuvoja niiltä kaltoin kohdelluilta joilla
      on asiassa kokemusta. Olisko sulla mielessäsi mitään varteenotettavaa sanottavaa?
      Katsos kun aion viedä asian loppuun asti!

    • angstinenvaksi

      Rikosilmoitus asiasta ja poliisi tutkii. Yksinkertaisuudessaan noin, jos tuntuu siltä, että kaltoin on kohdeltu. Totuus lienee kuitenkin toinen...

    • Akuvankat

      sinulle,"angstinenvaksi"
      Tyhmemmänkin pitääsi kyllä huomata,että tässä on jouduttu kaltoin kohdelluksi.
      Senhän kertoo jo keittiöhenkilöstön palveluasenne.Onhan siitä näyttöä.

      Lisäksi on hämmästyttävää,että Iltalehden toimittaja on jättänyt julkaisematta ju-
      tusta,miten asiakkaita on kohdeltu aiemmin.Siitäkin on esimiehen puuttuminen
      KH -kunnan toimintaan selvä osoitus siitä,että Ikeassa ei kaikki ole kohdallaan.

    • Meillä on nyt tapahtumainkulusta yhden osapuolen tekemä selvitys. Sen perusteella voisi olla syytä epäillä lievän pahoinpitelyn tapahtuneen ja kuten ketjussa oli jo mainittu, kannattaa asiasta tehdä rikosilmoitus poliisille, jos asia vaivaa mieltä.

      Lievä pahoinpitely saattoi siis tapahtua, kun avausviestin kirjoittajaan tartuttiin kiinni ja hänet poistettiin paikalta fyysistä voimaa käyttäen, mutta omasta mielestään aiheettomasti.

      Asiaa on syytä tutkia hieman enemmän.

      Myymälävartija on ollut joko vartija taikka sitten järjestyksenvalvoja. Molempia koskee laki yksityisistä turvallisuuspalveluista.

      Järjestyksenvalvojalla on oikeus poistaa toimialueeltaan mm. henkilö, joka esiintyy uhkaavasti, meluaa, on väkivaltainen taikka häiritsee käyttäytymisellään järjestystä. Hänellä on oikeus käyttää tarvittavia voimakeinoja, mutta niiden liioittelu on rangaistavaa rikoslain nojalla.

      Mitä tulee ravintolan tapahtumiin, on ilmeisesti siellä ollut henkilökunta kokenut aloittajan aiheuttaneen häiriötä, ja ilmoituksen siitä saatuaan on järjestyksenvalvoja puuttunut tapahtumiin poistaen häiriönaiheuttajat paikalta lieviä voimakeinoja käyttäen. Nämä voimakeinot eivät ole aloittajan selonteon mukaan aiheuttaneet vammoja, ruhjeita taikka mainittavaa fyysistä kipuakaan.

      En esitetyn perusteella näe, että rikosta olisi tapahtunut, vaikka epäilemättä tapaus onkin ollut kaikille osapuolille kiusallinen.

      • Anonyymi

        Kyseessä vapaudenriisto (lievä) pahoinpitely kunnianloukkaus.

        Ilman muuta AINA tällaisista tapauksista RIKOSILMOITUS HETI poliisille, koska vartijat ja järkkärit valehtelevat toistensa puolesta, joten ainoa toivo on, että asiasta on olemassa VALVONTAKAMERAN tallenne, joka pitää POLIISIN toimesta TAKAVARIKOIDA välittömästi, ennen kuin henkilökunta pyyhkii sen yli.

        Lisäksi uhrilla on aina oikeus VAHINGONKORVAUKSEEN rikoksen aiheuttamasta kärsimyksestä ja kunnian loukkaamisesta.


    • Anonyymi

      Varstijat jopa tyrmää vttumaisella katseellaan.

    • Anonyymi

      Tässä on nyt Tampereen IKEA:lla palveluasenne kohdallaan. Kun ravintolassa ruuanjakelu tökkii niin heitetään valittelijat väkivalloin pihalle. Tätähän voisi soveltaa laajemminkin yhteiskunnassa. Kun ruokakaupassa on pitkät kassajonot niin vartijat alkavat pamputtaa asiakkaita, äkkiä jono lyhenee, jne.
      Asiakas oli 78 vuotias vanhus eikä mikään juoppo.
      Tässä on nyt järjestyksenvalvonnan älynnäyte.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      259
      14269
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7245
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      206
      7039
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5054
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4829
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      83
      4425
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4381
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe